РФ посилює контроль держави над ПВК "Вагнер" — британська розвідка

Чоловіки у камуфляжі біля входу в Центр ПВК "Вагнер" у Санкт-Петербурзі. Фото: Associated Press

Після заколоту в липні 2023 року і подальшої загибелі керівництва приватної військової компанії "Вагнер" в серпні 2023 року російська держава здійснює більш прямий контроль над діяльністю ПВК "Вагнер" та її колишнім персоналом.

Про це повідомляє Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані британської розвідки.

Станом на кінець жовтня 2023 року великі елементи приватної військової компанії "Вагнер", ймовірно, були асимільовані в командну структуру Національної гвардії Росії (Росгвардії) і відновили активне вербування.

Як зазначили британські розвідники, підрозділ "Вагнера" у складі Росгвардії, ймовірно, очолює син покійного власника ПВК "Вагнер" Євгена Пригожина Павло Пригожин. Інші групи бійців ПВК  "Вагнер", найімовірніше, приєдналися до іншої російської ПВК — "Редут", яка, згідно з розслідуванням Радіо Свобода, налічує загалом 7000 людей.

Крім того, 1 листопада лідер Чечні Рамзан Кадиров заявив, що медики ПВК "Вагнер" приєдналися до чеченського спецпідрозділу "Ахмат". Раніше, 25 жовтня 2023 року, Кадиров заявив, що 170 колишніх бійців пВК "Вагнер" вже приєдналися до "Ахмату", відзначили у британській розвідці.

Що відомо про ПВК "Вагнер"

У 2013 році в Росії утворився "Словʼянський корпус", де з усієї країни набирали найманців для служби. Власником її став той же Пригожин, а командиром — Дмитро Уткін із позивним "Вагнер", який отримав на честь композитора Ріхарда Вагнера, якого любив Гітлер.

В межах укладених домовленостей з Башаром аль-Асада перші найманці відправилися в Сирію у вересні 2013 року. Саме там в Уткіна зʼявився позивний, який перетворився у назву ПВК.

Згодом корпус найманців "Словʼянський корпус" перейменували у ПВК "Вагнер", де командиром та правою рукою власника, того ж Євгена Пригожина, й став Уткін.

Вагнерівці за збройної та фінансової підтримки Кремля виконували завдання в Судані, Лівії, ЦАР, опинилися на війні в Сирії та на Донбасі. А з березня 2022 року це ПВК вважається чи не найбільш боєздатною силою Росії, яка воює на території України.

Увечері 23 червня глава ПВК "Вагнер" Євген Пригожин заявив, що війська Міноборони Росії вдарили по місцю дислокації "вагнерівців" і там нібито загинуло багато найманців. Він анонсував "марш справедливості", додав, що "вагнерівців" 25 тисяч і вони ідуть "розбиратись". А також закликав всіх, хто хоче "заканчівать бєзпрєдєл" долучатись до "маршу". Після того, вагнерівці передислокувалися до Білорусі, де навчали військових.

Через 2 місяці, 23 серпня 2023 року, власник ПВК "Вагнер" Євген Пригожин та співзасновник групи Дмитро Уткін загинули в авіатрощі в Тверській області РФ.