Канада закликає Росію повернутися до договору про заборону ядерних випробувань

Ілюстративне фото: Getty Images

Канада розчарована виходом Росією з Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань (ДВЗЯВ) та закликає її повернутися до угоди.

Про це йдеться у заяві Міністерства закордонних справ Канади.

"ДВЗЯВ довів важливу роль у встановленні глобальної норми проти випробувань ядерної зброї, і він є життєво важливим компонентом міжнародного миру та безпеки. Канада засуджує будь-які дії, які ставлять під загрозу цю норму та ставлять під загрозу набуття Договором чинності. Канада закликає РФ скасувати своє рішення", — йдеться у заяві.

Канада також очікує, що від Росії повного дотримання Росією глобального правила проти ядерних випробувань.

В МЗС заявили, що Канада продовжить співпрацю з Підготовчою комісією Організації ДВЗЯВ і зі своїми міжнародними партнерами, щоб Договір набув чинності.

"Канада закликає всі вісім інших держав, чия ратифікація необхідна для набуття чинності ДВЗЯВ, зробити це пріоритетним завданням. Тільки спільними зусиллями світ може раз і назавжди припинити ядерні випробування", — йдеться в заяві.

Законопроєкт про відкликання ратифікації договору Державна дума ухвалила у середині жовтня. 25 жовтня його схвалила Рада Федерації. Того ж дня Росія пропрацювала "ядерний удар у відповідь" на потенційний удар противника.

Президент РФ Володимир Путін у четвер, 2 листопада, підписав закон, що відкликає ратифікацію Росією Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань. Євросоюз засудив відмову Росії від участі в Договорі. Як заявив головний дипломат ЄС Жозеп Боррель, оголошене сьогодні рішення Росії відкликати свою ратифікацію ДВЗЯВ ставить під загрозу всю міжнародну архітектуру ядерного нерозповсюдження та контролю над озброєнням та несе загрози для світової стабільності.

Що відомо про ДВЗЯВ

Договір про всеосяжну заборону ядерних випробувань (ДВЗЯВ) був схвалений 10 вересня 1996 року резолюцією Генеральної Асамблеї ООН. Його відкрили для підписання всіма країнами 24 вересня 1996 року.

Головна мета договору — це запровадження заборони на всі ядерні випробування — наземні, підземні, в атмосфері та під водою.

Держави, які є сторонами ДВЗЯВ, узяли на себе юридичні зобов'язання не здійснювати жодних ядерних вибухів, а також утримуватися від спонукання, заохочення або будь-якої участі в проведенні випробувальних вибухів. Оскільки договір безстроковий, заборона не має часового обмеження.

ДВЗЯВ підписали 187 країн і ратифікували 178. Сполучені Штати підписали, але не ратифікували договір. При цьому вони дотримуються мораторію на випробувальні вибухи ядерної зброї з 1992 року.