Послаблення міжнародної архітектури безпеки: Польща засудила вихід РФ із договору про заборону ядерних випробувань

Приспущений польський прапор біля офісу прем'єр-міністра у Варшаві, Польща, 5 березня 2012 року. Фото: Czarek Sokolowski/AP.

Польща з занепокоєнням сприйняла інформацію про вихід Росії з ратифікації Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань (ДВЗЯВ) і назвала цей крок РФ подальшим послабленням міжнародної архітектури безпеки.

Про це йдеться у заяві МЗС Польщі.

"Ми з серйозним занепокоєнням сприйняли інформацію про вихід Росії з ратифікації ДВЗЯВ. Рішення було прийнято після місяців безвідповідальної риторики та ядерних погроз, під час не припинюваної незаконної агресії проти України. Цей невиправданий і безпрецедентний крок є подальшим послабленням міжнародної архітектури безпеки", — йдеться у заяві.

У МЗС зазначили, що це частина свідомого сценарію Москви щодо послідовного підриву колективних зусиль у сфері нерозповсюдження та роззброєння.

"Росія як держава-учасниця Договору зобов'язалася домагатися якнайшвидшого набуття чинності ДВЗЯВ відповідно до принципу незворотності заходів контролю над озброєннями. Рішення Москви є серйозним порушенням цих зобов'язань, тим більше, що Росія є постійним членом Радбезу ООН", — заявили у міністерстві.

У МЗС зазначили, що Польща ратифікувала ДВЗЯВ у 1999 році і "багато років працювала над його посиленням і набуттям чинності".

Законопроєкт про відкликання ратифікації договору Державна дума ухвалила у середині жовтня. 25 жовтня його схвалила Рада Федерації. Того ж дня Росія пропрацювала "ядерний удар у відповідь" на потенційний удар противника.

Президент РФ Володимир Путін у четвер, 2 листопада, підписав закон, що відкликає ратифікацію Росією Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань. Євросоюз засудив відмову Росії від участі в Договорі. Як заявив головний дипломат ЄС Жозеп Боррель, оголошене сьогодні рішення Росії відкликати свою ратифікацію ДВЗЯВ ставить під загрозу всю міжнародну архітектуру ядерного нерозповсюдження та контролю над озброєнням та несе загрози для світової стабільності.

Що відомо про ДВЗЯВ

Договір про всеосяжну заборону ядерних випробувань (ДВЗЯВ) був схвалений 10 вересня 1996 року резолюцією Генеральної Асамблеї ООН. Його відкрили для підписання всіма країнами 24 вересня 1996 року.

Головна мета договору — це запровадження заборони на всі ядерні випробування — наземні, підземні, в атмосфері та під водою.

Держави, які є сторонами ДВЗЯВ, узяли на себе юридичні зобов'язання не здійснювати жодних ядерних вибухів, а також утримуватися від спонукання, заохочення або будь-якої участі в проведенні випробувальних вибухів. Оскільки договір безстроковий, заборона не має часового обмеження.

ДВЗЯВ підписали 187 країн і ратифікували 178. Сполучені Штати підписали, але не ратифікували договір. При цьому вони дотримуються мораторію на випробувальні вибухи ядерної зброї з 1992 року.