Перші іноземці перетнули КПП Рафах між Сектором Гази і Єгиптом

Важливо
. Палестинці чекають на КПП "Рафах" біля кордону з Єгиптом, 16 жовтня 2023 року. Фото: AP Photo/Fatima Shbair

Контрольно-пропускний пункт Рафах між Сектором Гази та Єгиптом у середу, 1 листопада, почав пропускати з боку Гази іноземців.

Про це пише "Аль-Джазіра".

"Вперше з початку війни 7 жовтня відкрився контрольно-пропускний пункт Рафах з боку Гази. Ми бачимо в прямому ефірі людей, які перетинають його з боку Гази", — йдеться у повідомленні.

У посольстві України в Єгипті підтвердили Суспільному початок евакуації іноземців із Сектору Гази. Серед них наразі ще немає українців. Евакуюють в порядку черги.

Зараз в списку на евакуацію – 358 громадян України.

“Щоб говорити про прогнози, треба спершу бачити динаміку пропуску. Посольство відстежує цей процес. Як зазначалося, в першій черзі отримали дозвіл близько 500 людей, які мають евакуюватися сьогодні. На перший погляд, судячи з громадянства цих людей, застосовується алфавітний принцип Тож, наприкінці дня має бути більш-менш зрозуміло, чи встигають переправити першу групу, а потім побачимо, скільком і з яких країн дадуть дозвіл завтра, якщо це, звісно, відбуватиметься на щоденній основі”, — пояснили у Посольстві.

За повідомленням інформаційного агентства Reuters, Катар домовився з Ізраїлем, Єгиптом і угрупуванням ХАМАС про відкриття переходу, хоча поки що неясно, на який термін.

"Угода дозволить власникам іноземних паспортів і деяким важкопораненим виїхати через прикордонний пункт пропуску Рафах між Єгиптом і Газою, хоча немає ніяких термінів, як довго він залишатиметься відкритим для евакуації", — пише агенція з посиланням на джерело.

За словами джерела, угода не пов'язана з іншими питаннями, що обговорюються на переговорах, зокрема, такими як заручники, утримувані Хамасом.

CNN раніше повідомляла, що 81 поранений палестинець мав прибути на КПП Рафах в середу вранці.

Про посередництво Катару щодо відкриття гуманітарного коридору Суспільному раніше говорив посол України в Ізраїлі Корнійчук.

Раніше речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко у коментарі Суспільному вказав, що у Секторі Гази збільшилася до 4 кількість загиблих українців (троє дітей та дорослий), ще 6 людей зазнали поранень.

24 жовтня вранці в МЗС України говорили, що пів тисячі українців перебувають у Секторі Гази, з них лиш понад 300 громадян зареєструвалися для евакуації.

21 жовтня в Газу потрапила перша гуманітарна допомога: медикаменти, їжа та бутильована вода. Станом на 26 жовтня на територію сектору загалом впустили близько 70 вантажівок. Для порівняння, до початку війни, в Сектор Гази щодня доставляли не менше сотні вантажівок. Водночас КПП жодного разу не відкривалось на перетин для людей. Як повідомляло видання Wall Street Journal, з самого початку були передумови вважати, що Єгипет дозволить евакуацію іноземців із Гази, втім країна не хотіла допустити потоку біженців на свою територію.

У мирні часи Єгипет також жорстко контролював перетин через "Рафах". Палестинці, які хотіли виїхати з Гази до війни, мали отримати дозвіл як від ХАМАСу, так і від Єгипту. За даними ООН, у серпні 2023 року влада Єгипту дозволила близько 20 тисяч виїздів.

Що відомо про ситуацію в Ізраїлі та Секторі Гази

Вранці 7 жовтня бойовики ХАМАСу вторглись на територію Ізраїлю із Сектора Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. Внаслідок атаки загинуло понад 1 400 людей. У відповідь ЦАХАЛ розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію. Наступного дня, 8 жовтня, у країні запровадили воєнний стан.

ХАМАС взяв у полон та вивіз на територію Гази понад 200 заручників, зокрема дітей та людей похилого віку. 9 жовтня Ізраїль заявив про “повну облогу” Сектора Гази та почав завдавати ударів по регіону.

13 жовтня Армія оборони Ізраїлю закликала цивільних евакуюватись на південь “задля власної безпеки та захисту”. Генсек ООН Антоніу Гутерреш закликав відкрити гуманітарні коридори з Гази для палестинців. Також він вимагає у ХАМАСу звільнити захоплених заручників. Наразі відомо про чотирьох звільнених заручниць.

Ізраїль контролює повітряний простір над Сектором Гази та його береговою лінією, а також ввезення і вивезення товарів через свої прикордонні пункти. У Газі живе понад 2 мільйони людей, більшість з них — залежить від гуманітарної допомоги. За три тижні війни, згідно з повідомленнями підконтрольного ХАМАСу міністерства охорони здоров'я, там загинуло близько семи тисяч палестинців.