Генсек ООН закликав звільнити всіх заручників у Газі і створити гуманітарний коридор

. Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш під час прес-конференції на полях саміту Асоціації держав Південно-Східної Азії у Джакарті, Індонезія, 7 вересня 2023 р., фото: AP

Генеральний секретар Організації Об'єднаних Націй Антоніу Гутерреш заявив про необхідність гуманітарного коридору до Сектора Гази та звільнення всіх заручників.

“До Гази повинні бути допущені життєво необхідні товари, включаючи паливо, їжу і воду. Нам потрібен швидкий і безперешкодний гуманітарний доступ”, — написав Генсек ООН у соцмережі Х (колишній Твіттер).

За кілька годин до того він закликав до негайного звільнення всіх заручників, які утримуються в Газі.

“Цивільне населення повинно бути захищене в будь-який час. Міжнародне гуманітарне право має поважатися і дотримуватися”, — написав Гуттереш.

Контрольно-пропускний пункт Рафах, який є основним пунктом виїзду з непідконтрольної Ізраїлю території Гази, був закритий з вівторка після ізраїльських бомбардувань палестинської сторони, згідно з повідомленнями офіційних осіб в Газі і єгипетських джерел.

Пункти пропуску в Секторі Гази. Графіка: Суспільне

Газа, прибережна смуга землі, затиснута між Ізраїлем на півночі і сході і Єгиптом на південному заході, є домівкою для близько 2,3 мільйона людей, які живуть в умовах блокади з тих пір, як палестинське ісламістське угрупування ХАМАС взяло її під свій контроль в 2007 році.

Що відомо про вторгнення ХАМАСу в Ізраїль

Вранці 7 жовтня, бойовики руху ХАМАС вторглися на територію Ізраїлю із Сектора Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь ЦАХАЛ розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію. Наступного дня, 8 жовтня, у країні ввели воєнний стан, скасовані усі авіарейси.

Вранці 9 жовтня речник армії Ізраїлю сказав, що ЦАХАЛ відновив контроль над усіма прикордонними містами Гази, з яких розпочався наступ бойовиків, а очільника ХАМАСу Ях'ю Сінвара збираються ліквідувати.

ХАМАС затримав близько 150 заручників після свого наземного вторгнення, серед них діти, люди похилого віку та молодь. Він попередив, що почне вбивати заручників кожного разу, коли Ізраїль завдасть удару по цивільній цілі в Газі без попередження.

9 жовтня також міністр оборони Ізраїлю Йоав Ґаллант заявив про "повну облогу" Сектору Гази в межах боротьби з терористичним угрупованням ХАМАС.

Що відомо про ізраїльсько-палестинський конфлікт

В 1967 році Ізраїль окупував Східний Єрусалим та Західний берег, більшу частину Сирійських Голанських висот, а також Сектор Гази та Єгипетський півострів Синай.

15 серпня 2005 року в рамках плану одностороннього розмежування, Ізраїль почав евакуацію єврейських поселенців (8500 осіб) і військ з району. До 22 серпня Сектор Гази покинули всі єврейські поселенці. 12 вересня був виведений останній ізраїльський солдат, що завершило 38-річну ізраїльську окупацію Сектора Гази. Проте протягом всього часу до сьогодні між регіонами велися атаки з повітря.