Ексглаву уряду Карабаху Варданяна звинуватили у фінансуванні тероризму і арештували на 4 місяці

Рубен Варданян, затриманий прикордонниками Азербайджану, 27 вересня 2023 року. Фото: Державна прикордонна служба Азербайджану.

Колишньому главі уряду Нагірного Карабаху Рубену Варданяну, який у середу, 27 вересня, був затриманий азербайджанськими прикордонниками, в Азербайджані пред’явили обвинувачення у фінансуванні тероризму. Суд арештував його на 4 місяці.

Про те, що суд обрав щодо Варданяна запобіжний захід у вигляді арешту на 4 місяці, повідомляє 1news.az.

Про звинувачення у фінансувані тероризму повідомляє служба державної безпеки Азербайджану.

У заяві зазначається, що стосовно громадянина Вірменії Варданяна висунуті обвинувачення за трьома статтями Кримінального кодексу Азербайджану: 214-1 (фінансування тероризму), 279.3 (участь у створенні збройних формувань або груп, не передбачених законом, та участь у їхній діяльності), 318.1 (незаконний перетин кордонів Азербайджану).

За даними азербайджанських правоохоронців, що Варданян, будучи громадянином іноземної держави, у вересні 2022 року незаконно перетнув державний кордон Азербайджанської Республіки поза пунктами пропуску “з метою вчинення терористичних та диверсійних актів”.

"Варданян проник на територію Азербайджану у зону тимчасової дислокації російського миротворчого контингенту та брав участь у створенні непередбачених законом збройних формувань, організації їхньої діяльності, у забезпеченні їх військовою технікою, зброєю і боєприпасами, вибуховими речовинами, військовим спорядженням", що спричинило "загибель людей та інші тяжкі наслідки", — повідомляє спецслужба.

Крім того, Варданяна звинувачують у фінансуванні тероризму — спрямуванні коштів на організацію терористичної діяльності незаконних збройних формувань.

“Рубен Варданян був затриманий 27 вересня 2023 року за вчинені ним протиправні дії, притягнутий до кримінальної відповідальності як обвинувачений шляхом оголошення обвинувачення та рішенням суду йому обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою”, — йдеться у повідомленні.

Наразі у кримінальному провадженні тривають слідчо-оперативні заходи.

Що відомо про затримання Варданяна азербайджанськими прикордонниками

Колишній глава уряду Нагірного Карабаху Рубен Варданян у середу, 27 вересня, був затриманий азербайджанськими прикордонниками.

Про це повідомила дружина колишнього глави уряду невизнаної республіки Вероніка Зонабенд у його акаунті у соцмережі Х (колишній Твіттер).

За словами дружини, азербайджанська сторона затримала Варданяна на КПП у Лачинському коридорі.

“Мій чоловік, Рубен Варданян, філантроп, бізнесмен і колишній державний міністр Арцаха (Нагірного Карабаху), був заарештований і затриманий азербайджанською владою на кордоні сьогодні вранці, коли він намагався виїхати з тисячами вірмен”, — написала Зонабенд.

Вона додала, що її чоловік “був з народом Арцаха протягом 10-місячної блокади і страждав разом з ними в їхній боротьбі за виживання”.

Про втрату зв'язку з Варданяном повідомили також джерела Armenia Today у команді бізнесмена.

Затримання Варданяна підтвердили у Державній прикордонній службі Азербайджану.

“27 вересня внаслідок пильності військовослужбовців Держприкордонслужби Варданян Рубен Карленович, 1968 року народження, який незаконно потрапив на територію країни та працював на посаді так званого “державного міністра Нагірно-Карабаської Республіки”, був затриманий в пункті виїзду через державний кордон “Лачин” під час руху з Азербайджанської Республіки в напрямку Вірменії”, — йдеться у повідомленні.

Прикордонники розповіли, що Варданяна доставили до Баку у супроводі співробітників Держприкордонслужби. Затриманого “передали відповідним органам державної влади для прийняття відповідного рішення”, йдеться у повідомленні.

Як пише “Медуза”, Варданян — мільярдер, колишній власник компанії "Тройка диалог". У вересні 2022 року він оголосив про відмову від російського громадянства і переїзд до Нагірного Карабаху. У жовтні Варданян очолив уряд невизнаної Нагірно-Карабаської республіки. Він залишив посаду в лютому 2023 року.

Станом на 8:00 годину, 27 вересня, з Нагірного Карабаху до Республіки Вірменія в'їхало 42 500 вимушених переселенців, з них зареєстровано 22 800 осіб. Про це на пресконференції, що відбулася в гуманітарному центрі Горіса, повідомила прессекретарка прем'єр-міністра Назелі Багдасарян.

Раніше уряд Єревана оголосив про плани переселити тих, хто залишився без даху над головою внаслідок бойових дій, на свою територію та забезпечити усім необхідним. Радник лідера етнічних вірмен Нагірного Карабаху Давид Бабаян сказав, що очікує, що майже всі етнічні вірмени виїдуть з Карабаху. Він заявив, що народ "не хоче жити в складі Азербайджану — 99,9% вважають за краще залишити історичні землі", сказав він.

У Нагірному Карабасі проживало приблизно 120 тисяч етнічних вірмен.

Що відомо про операцію Азербайджану в Карабасі

Азербайджан 19 вересня заявив про початок антитерористичних заходів локального характеру в Нагірному Карабаху. Для евакуації населення з небезпечної зони створили гуманітарні коридори та пункти прийому, заявили у міноборони країни.

При цьому МО Вірменії інформувало, що ситуація на кордонах відносно стабільна. Прем'єр-міністр Нікол Пашинян скликав засідання Радбезу у зв'язку із ситуацією у Нагірному Карабасі та говорив, що Азербайджан проводить етнічну чистку.

У МОЗ Нагірного Карабаху заявляли, що внаслідок операції Азербайджану 19 вересня загинули п'ятеро людей. Також 80 людей перебувають у медзакладі, серед них 15 — цивільні.

20 вересня у Нагірному Карабаху ухвалили рішення про припинення вогню з 13:00 за місцевим часом. Зазначалося, що питання з азербайджанською стороною про "реінтеграцію" та забезпечення прав і безпеки вірмен Нагірного Карабаху обговорюватимуть на зустрічі в місті Євлах 21 вересня.

Міноборони Азербайджану підтвердило домовленість про припинення вогню. У відомстві повідомили, що з території Карабаху мали вивести вірменських військових. Після цього прем’єр Вірменії Нікол Пашинян виступив із відеозверненням, у якому заявив, що у Нагірному Карабаху не було вірменських збройних сил.

Як заявили в Офісі омбудсмана Вірменії, внаслідок обстрілів у Нагірному Карабасі станом на 20 вересня було відомо про 32 загиблих, понад 200 поранених. Зокрема, йдеться про 7 загиблих цивільних, із них — 2 дитини, а також 35 поранених цивільних, із них — 13 дітей.

Ввечері 20 вересня президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив, що Азербайджанвідновив свій суверенітет у результаті антитерористичних заходів у Нагірному Карабасі.

У місті Євлах в Азербайджані у четвер, 21 вересня, відбулась зустріч представників невизнаної республіки у Нагірному Карабасі з владою Азербайджану. Повідомляють, що "на переговорах обговорювали питання реінтеграції вірмен, які проживають у Карабасі".

Що відомо про конфлікт у Нагірному Карабасі

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном через цей регіон розпочався у 1988 році. Тоді внаслідок цього, за різними даними, загинуло понад 30 000 осіб. Режим припинення вогню встановили лише у травні 1994 року.

Попри те, що перемир'я між сторонами було досягнуто, його періодично порушували. Конфлікт навколо Нагірного Карабаху вважається замороженим, утім перше велике порушення — так звана "чотириденна війна" — сталось у 2016 році. Повідомлення, поширені сторонами конфлікту з приводу зіткнень, були суперечливими. Перші бої тоді почалися в ніч на 2 квітня 2016 року. Протистояння тривало до 5 квітня 2016 року.

Друга ескалація конфлікту відбулася у вересні 2020. Тоді країни звинуватили одна одну в початку військових дій. Вже 10 листопада Азербайджан та Вірменія погодилися підписали мирну угоду. Договір підписали за посередництва Росії. На тлі цього в Єревані розпочалисяпротести. Люди вимагали, щоб Пашинян пішов у відставку.

У травні 2022 року у вірменському Єревані знову відбулися акції протесту на тлі квітневої заяви прем’єр-міністра Нікол Пашиняна про можливість підписання з Азербайджаном мирної угоди щодо статусу Нагірного Карабаху.

2 серпня 2022 року Азербайджан виступив з вимогою звільнити Лачинський коридор, що з'єднує Вірменію з невизнаною Нагірно-Карабаською Республікою. У Вірменії відповіли відмовою. На цьому тлі розпочалася ескалація конфлікту на лінії зіткнення. Міністерства оборони країн повідомили про втрати з обох сторін.

25 травня на розширеному засіданні Вищої євразійської економічної ради прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що Вірменія та Азербайджан домовилися про взаємне визнання територіальної цілісності. Своєю чергою президент Азербайджану Ільхам Алієв під час виступу заявив, що "в них немає територіальних претензій із Вірменією”, хоча обидва лідери й посперечались щодо ситуації в Лачинському коридорі, який, як сказав вірменський прем'єр, "захопили азербайджанські сили" і додав, що можливість виходу на мирну угоду є.

Усі новини про Нагірний Карабах читайте тут