Нагірний Карабах: у Євласі пройшла зустріч представників невизнаної республіки з владою Азербайджану

Оновлено
Представники вірменської громади Нагірного Карабаху, уряду Азербайджану і представник російського миротворчого контингенту беруть участь у переговорах у місті Євлах, Азербайджан, 21 вересня 2023 року. Фото: AP

У місті Євлах в Азербайджані у четвер, 21 вересня, відбулась зустріч представників невизнаної республіки у Нагірному Карабасі з владою Азербайджану. Подробиці про результати зустрічі поки невідомі, повідомляють лише, що "на переговорах обговорювали питання реінтеграції вірмен, які проживають у Карабасі".

Про це повідомляє azertag.az.

Так, представники невизнаної республіки у супроводі російських миротворців прибули в Євлах для зустрічі з відповідальним за зв'язки з вірменськими жителями, які проживають в Нагірному Карабаху.

За даними азербайджанських ЗМІ, зустріч очолив депутат Міллі Меджлісу Азербайджану Рамін Мамедов. Вірмен Нагірного Карабаху представляє Давид Мелкумян.

Станом на 11-ту за Києвом з'явилися перші фото зустрічі.

Як пише Радио Азатутюн (вірменське Радіо Свобода) переговори між представниками Баку і Степанакерта тривали кілька годин, на них жодне міжнародне ЗМІ не було присутнє.

Подробиці про результати зустрічі поки невідомі, повідомляють лише, що "на переговорах обговорювали питання реінтеграції вірмен, які проживають у Карабасі".

Як повідомляє азербайджанське телебачення, пресконференція після зустрічі представників Азербайджану із вірменами Карабаху не планується. При цьому можлива публікація пресрелізу.

Станом на 13.20 за Києвом представники вірмен у Нагірному Карабаху були вже в дорозі до Степанакерта в супроводі російських миротворців, повідомив Суспільному журналіст Baku TV Фардін Ісазаде.

Що розповів Суспільному журналіст Baku TV Фардін Ісазаде, який перебуває у Євласі

На момент розмови журналіста Суспільного з Фардіном Ісазаде, Зустріч представників вірменської національності, які проживають в Нагірному Карабаху, продовжувалася понад 3 години.

"Якщо бути точним, то триває 3 години 20 хвилин. Відбувається зустріч в адміністрації міста Євлах. Про що там говорять — ми поки не знаємо подробиць перемовин", — сказав Ісазаде.

Він нагадав, що ця зустріч відбулася в результаті азербайджанської антитерористичної операції. І однією з умов Азербайджану було провести зустріч саме в азербайджанському місті.

За його словами, зі сторони Азербайджану прибуло чотири людини і дві людини зі сторони вірмен, які проживають у Карабаху. Вони приїхали до Євлаху у супроводі російських миротворців. Азербайджанська сторона вжила заходи підвищеної безпеки.

Він також пояснив, чому для зустрічі обрали саме Євлах.

"Місто Євлах розташоване за пів години у дорозі від міста Агдам, звільненого азербайджанськими силами у 2020-му році. Сюди можна дуже швидко дістатись. Найімовірніше, місто обране через географічне розташування. Це невелике місто", — сказав азербайджанський журналіст.

Що відомо про операцію Азербайджану в Карабасі

Азербайджан 19 вересня заявив про початок антитерористичних заходів локального характеру в Нагірному Карабаху. Для евакуації населення з небезпечної зони створили гуманітарні коридори та пункти прийому, заявили у міноборони країни.

При цьому МО Вірменії інформувало, що ситуація на кордонах відносно стабільна. Прем'єр-міністр Нікол Пашинян скликав засідання Радбезу у зв'язку із ситуацією у Нагірному Карабасі та говорив, що Азербайджан проводить етнічну чистку.

У МОЗ Нагірного Карабаху заявляли, що внаслідок операції Азербайджану 19 вересня загинули п'ятеро людей. Також 80 людей перебувають у медзакладі, серед них 15 — цивільні.

20 вересня у Нагірному Карабаху ухвалили рішення про припинення вогню з 13:00 за місцевим часом. Зазначалося, що питання з азербайджанською стороною про "реінтеграцію" та забезпечення прав і безпеки вірмен Нагірного Карабаху обговорюватимуть на зустрічі в місті Євлах 21 вересня.

Міноборони Азербайджану підтвердило домовленість про припинення вогню. У відомстві повідомили, що з території Карабаху мали вивести вірменських військових. Після цього прем’єр Вірменії Нікол Пашинян виступив із відеозверненням, у якому заявив, що у Нагірному Карабаху не було вірменських збройних сил.

Як заявили в Офісі омбудсмана Вірменії, внаслідок обстрілів у Нагірному Карабасі станом на 20 вересня було відомо про 32 загиблих, понад 200 поранених. Зокрема, йдеться про 7 загиблих цивільних, із них — 2 дитини, а також 35 поранених цивільних, із них — 13 дітей.

Ввечері 20 вересня президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив, що Азербайджан відновив свій суверенітет у результаті антитерористичних заходів у Нагірному Карабасі.

Що відомо про конфлікт у Нагірному Карабасі

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном через цей регіон розпочався у 1988 році. Тоді внаслідок цього, за різними даними, загинуло понад 30 000 осіб. Режим припинення вогню встановили лише у травні 1994 року.

Попри те, що перемир'я між сторонами було досягнуто, його періодично порушували. Конфлікт навколо Нагірного Карабаху вважається замороженим, утім перше велике порушення — так звана "чотириденна війна" — сталось у 2016 році. Повідомлення, поширені сторонами конфлікту з приводу зіткнень, були суперечливими. Перші бої тоді почалися в ніч на 2 квітня 2016 року. Протистояння тривало до 5 квітня 2016 року.

Друга ескалація конфлікту відбулася у вересні 2020. Тоді країни звинуватили одна одну в початку військових дій. Вже 10 листопада Азербайджан та Вірменія погодилися підписали мирну угоду. Договір підписали за посередництва Росії. На тлі цього в Єревані розпочалисяпротести. Люди вимагали, щоб Пашинян пішов у відставку.

У травні 2022 року у вірменському Єревані знову відбулися акції протесту на тлі квітневої заяви прем’єр-міністра Нікол Пашиняна про можливість підписання з Азербайджаном мирної угоди щодо статусу Нагірного Карабаху.

2 серпня 2022 року Азербайджан виступив з вимогою звільнити Лачинський коридор, що з'єднує Вірменію з невизнаною Нагірно-Карабаською Республікою. У Вірменії відповіли відмовою. На цьому тлі розпочалася ескалація конфлікту на лінії зіткнення. Міністерства оборони країн повідомили про втрати з обох сторін.

25 травня на розширеному засіданні Вищої євразійської економічної ради прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що Вірменія та Азербайджан домовилися про взаємне визнання територіальної цілісності. Своєю чергою президент Азербайджану Ільхам Алієв під час виступу заявив, що "в них немає територіальних претензій із Вірменією”, хоча обидва лідери й посперечались щодо ситуації в Лачинському коридорі, який, як сказав вірменський прем'єр, "захопили азербайджанські сили" і додав, що можливість виходу на мирну угоду є.

Усі новини про Нагірний Карабах читайте тут