США підтвердили передання Україні списку пріоритетних реформ

США. Ілюстративне фото: pixabay

Сполучені Штати передали Україні перелік пріоритетних реформ для якнайшвидшої інтеграції в Європу.

Про це повідомляє посольство США в Україні.

"У рамках діалогу, що триває з Україною та сторонами, зацікавленими у майбутньому успіху України, США надали запропонований перелік пріоритетних реформ для обговорення та зворотного зв’язку на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України у Брюсселі", — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що перелік був наданий як основа для консультацій з урядом України та ключовими партнерами в рамках підтримки України та її зусиль з інтеграції в Європу. Метою цих зусиль є визначення пріоритетів і консолідація кроків з реформування разом з Україною і ключовими зацікавленими сторонами.

У посольстві процитували президента США Джо Байдена, який під час зустрічі в Білому домі з президентом Володимиром Зеленським сказав: "Так само як ми прагнемо допомогти українському народу захистити себе зараз, ми прагнемо допомогти йому відновитися і відбудуватися для майбутнього, включаючи підтримку реформ, спрямованих на боротьбу з корупцією, створення середовища, в якому бізнес зможе процвітати, а американські та європейські компанії захочуть інвестувати".

Напередодні Українська правда оприлюднила текст листа заступника радника Білого дому з нацбезпеки з питань міжнародної економіки Майка Пайла, якого він надіслав Координаційній платформі донорів, прем’єр-міністру України Денису Шмигалю та Офісу президента. Лист містить перелік реформ, які Україна повинна провести для продовження надання їй військової допомоги.

За даними видання, реформи у документі розподілені за пріоритетністю впровадження: 0-3 місяці, 3-6 місяців, один рік, 18 місяців.

Умови стосуються реформування роботи наглядових рад Укренерго і Нафтогазу, створення наглядової ради для нового Укроборонпрому, антикорупційних органів (САП, НАБУ, НАЗК), Вищої ради правосуддя, загалом судової гілки влади, Міноборони та всіх силових відомств.

Серед вимог — запровадження ринкових цін на газ та електроенергію.

Водночас УП зазначає, що лист є попереднім робочим проєктом і підлягає розгляду.

22 вересня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що 26 вересня відбудеться засідання Багатосторонньої координаційної платформи донорів, де зокрема обговорюватимуть допомогу з фінансуванням дефіциту бюджету, а також формування єдиного плану реформ для України, який впроваджуватиме наша держава на шляху до ЄС.

Що відомо про вступ України в ЄС

Європейська рада на саміті у Брюсселі 23 червня надала Україні статус кандидата в ЄС. Київ має провести декілька важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами та корупцією.

"Комісія рекомендує надати Україні європейську перспективу. Це, звісно, за умови, що в країні проведуть низку важливих реформ. На думку комісії, Україна чітко продемонструвала прагнення та рішучість жити за європейськими цінностями та стандартами", — сказала президентка Єврокомісії Урсула Фон Дер Ляєн.

"Низка важливих реформ" — це сім наступних умов:

  • реформа Конституційного суду;
  • продовження судової реформи;
  • антикорупція, включно з призначенням керівника САП;
  • боротьба з відмиванням коштів;
  • втілення антиолігархічного закону;
  • узгодження аудіовізуального законодавства з європейським;
  • зміна законодавства про нацменшини.

13 вересня президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила послам ЄС, що Україні та Молдові необхідно надати членство, щоб не допустити їхнього потрапляння під вплив країн, які не поділяють цінності блоку.

22 вересня Bloomberg з посиланням на джерела повідомило, що Єврокомісія готується рекомендувати початок перемовин щодо членства України в Євросоюзі. Після цього лідери ЄС мають підписати надану рекомендацію на грудневому саміті.