FT: США вирішили передати ATACMS Україні ще до візиту Зеленського, але не хотіли про це оголошувати

Керована ракета великої дальності ATACMS, фото: Lockheed Martin

Адміністрація американського президента Джо Байдена ухвалила рішення надати Україні ракети ATACMS ще до візиту президента України Володимира Зеленського у США.

Про це повідомила Financial Times із посиланням на джерела.

За даними співрозмовників газети, Білий дім вирішив не оголошувати про передачу публічно, аби не давати підказки Росії, а також не спонукати окупантів перемістити свої лінії постачання далі від лінії фронту.

Газета зазначає, що Сполучені Штати надішлють ракети "найближчим часом, але спочатку в невеликих кількостях". Журналісти вказали, що Вашингтон надасть модифікацію ATACMS, озброєну касетними боєприпасами.

22 вересня Джо Байден оголосив про новий пакет допомоги для України. У переліку наданого озброєння ATACMS не було.

Згодом телеканал NBC News поінформував, що Байден під час зустрічі зі Зеленським пообіцяв надати "невелику кількість" цих ракет.

Що відомо про ракети ATACMS

ATACMS (Army Tactical Missile System) — це американський оперативно-тактичний ракетний комплекс із балістичною ракетою, які виробляє компанія Lockheed Martin. Армійський тактичний ракетний комплекс в залежності від модифікації вражає цілі на відстані від 165 до 300 кілометрів, пише виробник.

Це клас ракет "земля-земля", тобто запускаються з землі та вражають наземні цілі. ATACMS не тільки далекобійні, а й високоточні.

Однак головне, що для запуску ракет призначені пускові установки М142 HIMARS та M270 MLRS, які Україна використовує у захисті території від Росії.

Раніше в адміністрації президента Сполучених Штатів заявляли, що не надаватимуть Україні оперативно-тактичні ракетні комплекси ATACMS, адже у США немає їх достатньої кількості.

Водночас президент України Володимир Зеленський після цього заявляв, що вже знімається табу щодо постачання далекобійних ракет Україні.

21 червня Комітет із закордонних справ Палати представників Конгресу США ухвалив проєкт резолюції, який закликає уряд США надати Україні далекобійні ракети ATACMS.

Зеленський 11 вересня заявив, що сподівається переконати Байдена найближчим часом схвалити рішення про передачу Силам оборони ATACMS.