"Учасники" операції "Буря в пустелі". Що таке ракети ATACMS і яка зброя ними стріляє

Фото: AР/ Міністерство оборони Південної Кореї

Обидві партії американського Конгресу підтримують відправку Україні ракет великої дальності ATACMS, заявила представниця Демократичної партії, членкиня Комітету Палати представників у справах збройних сил Елісса Слоткін 27 липня. Наступного дня про це заговорив і старший радник Конгресу США Пол Массаро. Суспільне розповідає, що це за ракети та яка зброя ними стріляє.

Що таке ракети ATACMS

ATACMS (Army Tactical Missile System) — це американський оперативно-тактичний ракетний комплекс із балістичною ракетою, які виробляє компанія Lockheed Martin. Армійський тактичний ракетний комплекс в залежності від модифікації вражає цілі на відстані від 165 до 300 кілометрів, пише виробник. Наразі Україна не має ракет такої дальності. Найбільший доступний ЗСУ радіус дії — 70-80 кілометрів.

Це клас ракет "земля-земля", тобто запускаються з землі та вражають наземні цілі. ATACMS не тільки далекобійні, а й високоточні.

Проте головне, що для запуску ракет призначені пускові установки М142 HIMARS та M270 MLRS, які Україна вже використовує у захисті території від Росії.

Читайте також: Як західні партнери перевіряють, де використовується передана Україні зброя

Ці ракети мають маркування MGM-140 ATACMS. Зі всіх варіантів тільки три основні моделі ракет ATACMS пройшли серійне виробництво. Дві з них касетні (MGM-140A та MGM-140B) і б'ють на відстань 128-165 кілометрів, третя — осколково-фугасна (MGM-168A) — летить на 300 кілометрів.

Яка зброя стріляє ATACMS

Для цих ракет немає спеціальних пускових установок, тому використовуються платформи систем M270 MLRS або M142 HIMARS. Саме ці ракетні системи змусили російські підрозділи піти з острова Зміїний, а також уразили мости в Херсонській області.

Український військовий демонструє РСЗО Himars, 1 липня 2022 року. Photo by Anastasia Vlasova for The Washington Post via Getty Image

Ці РСЗО призначені для знищення скупчень противника, артилерійських батарей, засобів ППО, командних пунктів, складів. Ракетами ATACMS пускові установки, які вже має Україна, можуть вражати ті ж самі цілі. Проте за раз можна встановити на РСЗВ лише одну ракету ATACMS.

Скільки коштують ATACMS

За даними виробника, у 2020 році планувалося випустити більше 400 таких ракет за контрактами на 426 мільйонів доларів.

Сайт Military Today повідомляє приблизно схожу цифру: один постріл ATACMS коштує приблизно $820 000. Відомими операторами цієї зброї є США, Південна Корея, Тайвань, Об’єднані Арабські Емірати, Бахрейн та Греція. Вона активно використовувалася американськими військами у війнах на Близькому Сході: під час операції "Буря в пустелі" було запущено 32 ракети.

Демонстрація ракети ATACMS. Фото: сайт виробника Lockheed Martin.

Наскільки реально отримати далекобійні ракети

Тривалий час точилися суперечки щодо передачі Україні не те, що далекобійної, а й просто більш потужної зброї. Президент США казав, що США не постачатимуть Україні зброю, яка дозволятиме вражати цілі на дальніх відстанях, зокрема на території РФ.

Читайте також: "Треба бути продуманим та хитрим". Історії партизанського спротиву в окупації

Ракетні установки HIMARS, які врешті передали Україні, не добивають до території Росії, але дозволили ЗСУ нищити російськи склади з озброєнням за лінією фронту та вражати цілі на окупованих армією РФ територіях.

Проте дальності у 70-80 кілометрів дійсно недостатньо. В Офісі президента заявляють про ще більш потужні та далекобійні військові потреби України. Чи вплинуть теперішні заяви конгресменів на подальшу допомогу Заходу? Одна з останніх заяв від Білого Дому звучала на безпековому форумі в Аспені 23 липня. Радник президента Байдена Джейк Салліван заявив, що Україна не отримає ракет з дальністю 300 км для реактивних систем залпового вогню HIMARS, адже Сполучені Штати мають дві цілі. Пріоритетне завдання полягає у підтримці та захисті України. Водночас Штати дбають про те, щоб війна на території України не переросла у Третю світову.

Проте 29 липня почалася нова хвиля заяв щодо цих ракет. Після появи відео з катуванням українського військовополоненого старший радник Конгресу США Пол Массаро закликав дати Україні ракети великої дальності ATACMS.

Читайте також

"Зброя, здатна знищити цінні російські цілі": що таке HIMARS

Сто днів. Ключові події повномасштабної війни Росії проти України

"Більшість мешканців Нової Каховки зрозуміли, що вони втратили з приходом окупантів" — мер міста