23 вересня — 577 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.
Головне на цей час
- Кропітка робота Сил спеціальних операцій дозволила "вчасно та точно" вразити штаб Чорноморського флоту 22 вересня під час проведення наради керівного складу флоту РФ у тимчасово окупованому місту Севастополь, повідомили у Силах спеціальних операцій Збройних сил України (ССО).
- Зима не сповільнить контрнаступ України, і найбільший прорив Збройних Сил України буде після звільнення Токмака. Але ЗСУ вже прорвали лінію оборони біля Вербового, заявив командувач оперативно-стратегічного угрупування військ "Таврія" генерал Олександр Тарнавський у коментарі CNN.
- Канада надасть Україні новий пакет військової допомоги на 482 мільйони доларів протягом наступних трьох років. Гроші спрямують на виготовлення 50 бронемашин, включно з машинами для медичної евакуації. Також Канада направить своїх інструкторів і техніків навчати українських пілотів на F-16.
- Армія РФ завдала ракетних ударів по Кременчуку. Одну ракету збили сили ППО. Є влучання в цивільну інфраструктуру. Внаслідок обстрілу одна людина загинула, ще 31 — отримала поранення, серед них — троє дітей.
- Сили оборони 22 вересня завдали удару по штабу командування Чорноморського флоту РФ у тимчасово окупованому Севастополі.
На цьому Суспільне завершує текстову трансляцію 577 дня вторгнення РФ в Україну. Наступний, 578 день війни, можна переглянути тут.
Тарнавський розповів про втрати окупантів на Таврійському напрямку
На Таврійському напрямку триває бойова робота Сил оборони. За словами командувача оперативно-стратегічного угрупування військ "Таврія" генерала Олександра Тарнавського втрати окупантів склали понад 220 військових.
"За останню добу втрати ворога склали 224 особи (безповоротні - 70, поранені - 154, полон - 1). Загалом, протягом минулої доби ворог 17 разів атакував наші позиції та здійснив 783 обстріли, завдав 1 ракетного та 17 авіаударів", — розповів генерал.
Він додав, що артилерійські підрозділи Сил оборони на його напрямку виконали 1116 вогневих завдань протягом останньої доби.
"Знищено 51 одиницю військової техніки противника. Зокрема, 6 танків, 11 ББМ, 5 артилерійських систем, один засіб ППО, 21 БпЛА, 4 одиниці автомобільної та 2 - спеціальної техніки. Також знищено 4 склади боєприпасів", — підсумував Тарнавський.
В Азові традиційно вшанували пам'ять загиблих бійців бригади
Щороку, на день осіннього рівнодення, згідно з азовською традицією, військові полку відзначають День мертвих, згадуючи всіх полеглих бійців "Азову". Про це йдеться у їх Telegram-каналі.
Зараз азовці виконують бойове завдання, тому цьогоріч містерії пам’яті відбулись у різних місцях.
"Імена наших побратимів, котрі загинули за 9 років війни, навіки вписані в історію України, а їхній подвиг — в пам'ять кожного азовця. Ця пам'ять надає нам наснаги продовжувати боротьбу, навіть коли здається, що сил більше немає", — йдеться у повідомленні.
До опалювального сезону в Дію планують додати інформація про Пункти незламності
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що до початку опалювального сезону в Україні у застосунку "Дія" має з'явитися інформація про Пункти незламності.
Про це очільник уряду повідомив у своєму Telegram-каналі.
"На виконання завдання президента доручив міністерствам цифровізувати дані про Пункти незламності в Дії", — зазначив Шмигаль.
Прем'єр уточнив, що повинен бути "зручний сервіс, де є вся важлива інформація про кожен пункт, його розташування та наявність необхідного обладнання".
"Плануємо запустити проєкт до початку опалювального сезону", — додав очільник українського уряду.
В ОП відреагували на повідомлення у ЗМІ про ATACMS для України
Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк прокоментував повідомлення, які днями з'явилися у ЗМІ, щодо передачі Україні ракет ATACMS від США.
Про це посадовець сказав у ефірі телемарафону "Єдині новини".
"Є дві людини, які можуть заявити про ATACMS і тоді вони будуть в Україні. Це пан Зеленський і пан Байден", — зазначив Подоляк.
Він підкреслив, що "всі інші просто можуть проговорювати варіанти".
"Питання коли, в якій кількості та чи будуть взагалі надані, вирішують дві людини — Зеленський і Байден", — додав радник глави ОП.
Буданов розповів, чи Маск відключав Starlink під час атаки України на флот РФ у Криму
Начальник Головного управління розвідки МО Кирило Буданов заявив, що відтоді, як супутникову мережу Starlink увімкнули над Кримом, із зв'язком "проблем не було".
Про це генерал-лейтенант повідомив у інтерв'ю The War Zone.
Буданов підтвердив, що раніше американський мільярдер Ілон Маск вимкнув Starlink над тимчасово окупованим півостровом. Однак, як зазначив глава ГУР, "є й інший бік цієї правди, оскільки "всі це знали".
"Цей конкретний випадок (із атакою на Чорномоський флот РФ у Криму — Ред.), про який говорять, було відключення покриття Криму, але це було не в той конкретний момент. Це відключення було на місяць. Можливо, були якісь конкретні випадки, про які я не знаю. Але я впевнений, що весь перший період війни взагалі не було покриття", — пояснив генерал-лейтенант.
На уточнювальне запитання про те, чи було так, що Маск встановлював коли-небудь зв'язок, а потім вимикав його, Буданов відповів: "Проблем не було відтоді, як Starlink було ввімкнено над Кримом".
"Подивіться, [Starlink] є приватною власністю приватної особи. Так, ми дійсно дуже широко використовуємо його продукти та послуги. Уся лінія зіткнення (з українського боку — Ред.) певною мірою спілкується, використовуючи його продукти та послуги. Єдине, що я можу тут сказати, це те, що без цих послуг і продуктів це була б катастрофа", — додав начальник розвідки.
Шмигаль обговорив з спецпредставницею США залучення бізнесу до відновлення України
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль 23 вересня провів першу онлайн-розмову зі спеціальною представницею США з питань економічного відновлення України Пенні Пріцкер.
Про це глава українського уряду повідомив у своєму Telegram-каналі.
Шмигаль зазначив, що Україна зацікавлена в залученні американського бізнесу до відновлення держави та поінформував Пріцкер про бачення процесу, озвучив потреби по кожному з пріоритетів rapid recovery:
- енергетика;
- розмінування;
- відновлення житла, критичної інфраструктури й економіки.
"Подякував USAID за спільні програми підтримки бізнесу, які сприяють створенню нових робочих місць. Співпрацюємо зі Світовим банком над потребами для післявоєнного відновлення. Наголосив, що заплатити за завдані збитки має агресор. Ключовим інструментом для цього є конфіскація заморожених російських активів для відновлення України. Розвиток логістики є серед важливих елементів економічного зростання", — вказав прем'єр
Сторони також проговорили розширення коридорів солідарності та страхування воєнних ризиків. Окремо звернули увагу на ветеранську політику й інтеграцію військових у соціально-економічне життя країни.
"Рухаємося вперед у реформах на шляху до ЄС і НАТО та в діждиталізації", — додав глава українського уряду.
Насамкінець Шмигаль подякував США за підтримку відновлення України.
Зеленський, повертаючись в Україну, зупинився у Польщі
Президент Володимир Зеленський, повертаючись в Україну після робочого візиту до США та Канади, зупинився у Любліні, де відзначив державними нагородами польських волонтерів.
Про це повідомили в ОП.
Журналістка TVN Discovery Poland Б'янка Залевська з 2014 року працювала в зоні АТО на Донбасі й зазнала важкого поранення. Як волонтер збирала і передавала в Україну гуманітарну допомогу. З початком повномасштабної війни жінка надала значну допомогу підрозділам ЗСУ, як волонтер допомагала у транспортуванні важкохворих дітей до шпиталів Польщі.
Медик-рятувальник Даміан Дуда зібрав команду лікарів, які власним коштом закуповували необхідні медичні препарати та приїжджали в Україну, щоб надавати екстрену допомогу й евакуйовувати до стабілізаційного пункту воїнів, поранених на лінії фронту. Також чоловік створив фонд, із якого фінансується закупівля медикаментів для команд медиків-волонтерів.
"Те, що ви робите, — велика праця — допомагати, підтримувати українців на фронті, які реально захищають не тільки Україну, а й, я вважаю, Європу, весь світ, наші спільні цінності", — сказав Зеленський, вручаючи нагороди.
Президент подякував народу Польщі й підреслив, що пишається тим, що в України "є таке сильне сусідство".
"Я вам хочу подякувати. Я хочу подякувати всьому польському народові, всім людям, які з перших днів відкривали свої сім'ї, свої домівки, відкривали себе й допомагали. Вважаю, що будь-які виклики на нашому спільному шляху — це ніщо порівняно з тим, що є така міцність між нашими людьми", — додав він.
В ОП вказали, що за вагомий особистий внесок у підтримання суверенітету, територіальної цілісності України та зміцнення українсько-польської співпраці Указами президента України Б'янку Залевську нагороджено орденом княгині Ольги ІІ ступеня, а Даміана Дуду — орденом "За заслуги" ІІІ ступеня.
Сили оборони продовжують наступати у районі Вербового та під Бахмутом — Генштаб
Українські військові продовжують наступальні дії у Запорізькій та Донецькій областях. На фронті за добу відбулось 15 бойових зіткнень.
Про це повідомили у Генштабі ЗСУ ввечері 23 вересня.
Протягом поточної доби армія РФ завдала 5 ракетних та 44 авіаційних ударів, здійснила 22 обстріли з РСЗВ. Є загиблі та поранені серед мирного населення, руйнувань зазнали житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.
Яка ситуація на полі бою
На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань не виявлено. Визначені підрозділи збройних сил Білорусі виконують завдання у прикордонних з Україною районах.
На Сіверському та Слобожанському напрямках росіяни зберігають військову присутність у прикордонних районах, продовжують обстріли населених пунктів. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали понад 20 населених пунктів, серед них Тур'я, Блешня, Прогрес, Янжулівка Грем'яч Чернігівської області, Нововасилівка, Марчихина Буда, Іскрисківщина, Запсілля, Пожня Сумської області та Уди, Мороховець, Нескучне, Бударки, Тополі Харківської області.
На Куп'янському напрямку окупанти завдали авіаційних ударів у районі населених пунктів Синьківка, Іванівка, Кислівка Харківської області та Надія Луганської області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали райони понад 10 населених пунктів, зокрема Берестове, Масютівка, Кучерівка, Іванівка, Кислівка Харківської області.
На Лиманському напрямку Сили оборони успішно відбили атаку армії РФ у районі Білогорівки Луганської області. Авіаційних ударів зазнали райони населених пунктів Невське, Білогорівка Луганської області та Серебрянка, Спірне, Веселе Донецької області. Від артилерійських та мінометних обстрілів постраждали понад 10 населених пунктів, серед них Невське, Білогорівка Луганської області та Новосадове, Торське, Григорівка, Верхньокам'янське, Спірне Донецької області.
На Бахмутському напрямку росіяни намагалися відновити втрачене становище в районі Кліщіївки Донецької області, але успіху не мали. Натомість завдали авіаційного удару в районі цього населеного пункту. Під артилерійським та мінометним вогнем опинилися понад 15 населених пунктів, зокрема Васюківка, Оріхово-Василівка, Богданівка, Кліщіївка, Біла Гора та Нью-Йорк Донецької області.
На Авдіївському напрямку Сили оборони успішно тримають оборону на зайнятих рубежах. Армія РФ завдала авіаційного удару біля Авдіївки Донецької області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали Керамік, Новобахмутівка, Степове, Тоненьке, Первомайське Донецької області.
На Мар'їнському напрямку протягом доби українські військові успішно відбили 9 атак в районах Мар'їнки та Побєди Донецької області. Росіяни завдали авіаційного удару біля Мар'їнки Донецької області. Під вогнем окупантів перебувало понад 10 населених пунктів, серед них Невельське, Олександропіль, Красногорівка, Побєда, Новомихайлівка, Катеринівка Донецької області.
На Шахтарському напрямку армія РФ завдала авіаційних ударів у районах населених пунктів Вугледар, Урожайне, Старомайорське Донецької області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали близько 10 населених пунктів, серед яких Водяне, Вугледар, Пречистівка, Золота Нива, Благодатне, Урожайне Донецької області.
На Запорізькому напрямку Сили оборони продовжують наступальну операцію. Зокрема в районі Вербового Запорізької області витісняють росіян із займаних позицій, закріпляються на зайнятих рубежах. Окупанти завдали авіаційного удару поблизу Роботиного Запорізької області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали понад 10 населених пунктів, зокрема Червоне, Залізничне, Гуляйполе, Новоандріївка, Щербаки, Кам'янське Запорізької області.
На Херсонському напрямку армія РФ завдала авіаційних ударів у районах населених пунктів Козацьке, Миколаївка, Ольгівка Херсонської області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали близько 10 населених пунктів Херсонської області, серед них Новоолександрівка, Дудчани, Зміївка, Токарівка, Велетенське, Кізомис Херсонської області.
Сили оборони продовжують проводити наступальну операцію на Мелітопольському напрямку, наступальні (штурмові) дії на Бахмутському напрямку, завдають росіянам втрат у живій силі та техніці, виснажують окупантів вздовж всієї лінії фронту.
Українська авіація завдала вісім ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, чотири — по зенітно-ракетних комплексах армії РФ.
Підрозділами ракетних військ уражено один район зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, один зенітно-ракетний комплекс, п'ять артилерійських засобів та одна радіолокаційна станція росіян.
Буданов пообіцяв "довести до кінця справу" з Кримським мостом
Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов пообіцяв, що атаки на Кримський міст продовжуватимуться.
Про це генерал-лейтенант повідомив у інтерв'ю The War Zone.
"Питання не в тому, завдамо чи не завдамо удару. Ми робимо це регулярно, тому доведемо справу до кінця. Це лише питання часу", — зазначив Буданов.
На уточнювальне запитання, якою буде реакція президента Росії Володимира Путіна, глава ГУР відповів: "Він знову засмутиться. Що він може зробити".
Австралія підтримала заклик Зеленського обмежити право вето Росії у Радбезі ООН
Міністерка закордонних справ Австралії Пенні Вонг заявила про підтримку заклику президента Володимира Зеленського щодо обмеження права вето Росії у Раді безпеки ООН.
Про це дипломатка сказала під час виступу на Генеральній асамблеї Організації Об'єднаних Націй, передає Bloomberg.
"Маємо вимагати від постійних членів більше, включно з обмеженнями на використання права вето. Росія знущається над ООН щодня, коли продовжує своє незаконне й аморальне вторгнення в Україну", — зазначила Вонг.
За словами глави МЗС, Радбез ООН має забезпечити ширше представництво постійних і непостійних членів для Африки, Латинської Америки та Азії, включно з постійними місцями для Індії та Японії.
Дипломатка підкреслила, що Австралія претендує на місце в Раді безпеки Організації Об'єднаних Націй на 2029-2030 роки.
Вонг також додала, що напруженість у Південно-Китайському морі та тривале розроблення КНДР ядерної зброї відносяться до питань, які спричиняють "найскладніші обставини за останні десятиліття", і потребують більшої прихильності запобіганню конфліктам.
"Словом, військова міць зростає, а заходи щодо стримування військових конфліктів — ні, і конкретних механізмів їх запобігання практично не існує", — підсумувала міністерка закордонних справ Австралії.
Стефанчук оцінив, чи зможе Рада зібрати голоси для заборони УПЦ МП в Україні
Спікер парламенту Руслан Стефанчук сумнівається, що у Верховній раді нині знайдеться достатня кількість голосів для заборони діяльності УПЦ МП в Україні, якщо такі законопроєкти будуть внесені.
Про це народний депутат повідомив у інтерв'ю Радіо Свобода.
"Парламент — це механізм, який ухвалює рішення колективно. І мені здається, що поки немає 226 голосів навколо такого важливого законодавчого акту, виносити його у залу, провалювати для того, щоб просто потішити РФ, то це просто безглуздо і юридично і політично безвідповідально", — зазначив Стефанчук.
За словами спікера, з цього приводу в парламенті наразі триває внутрішня дискусія і не тільки у "Слузі народу", а й інших партіях.
FT: США вирішили передати ATACMS Україні ще до візиту Зеленського
Адміністрація американського очільника Джо Байдена ухвалила рішення надати Україні ракети ATACMS ще до візиту президента України Володимира Зеленського у США.
Про це повідомила Financial Times із посиланням на джерела.
За даними співрозмовників газети, Білий дім вирішив не оголошувати про передачу публічно, аби не давати підказки Росії, а також не спонукати окупантів перемістити свої лінії постачання далі від лінії фронту.
FT зазначає, що Сполучені Штати надішлють ракети "найближчим часом, але спочатку в невеликих кількостях". Журналісти вказали, що Вашингтон надасть модифікацію ATACMS, озброєну касетними боєприпасами.
Зеленський зустрівся з головою Суверенної Ради Судану
Президент Володимир Зеленський 23 вересня провів незаплановану зустріч із головою Суверенної Ради Судану Абдель Фаттахом аль-Бурганом.
Про це глава держави повідомив у своєму Telegram-каналі.
Політики обговорили спільні безпекові виклики, а саме діяльність незаконних збройних формувань, фінансованих Росією, а також розглянули можливі майданчики для посилення взаємодії України та країн Африки.
Велика Британія провела з РФ секретні перемовини на тлі війни в Україні – Sky News
Британські офіційні особи провели дипломатичні дискусії з ключовими представниками російської влади щодо глобальної безпеки на тлі війни в Україні.
Про це повідомляє Sky News, посилаючись на власні джерела.
Зазначається, що непублічні зустрічі відбувалися протягом останніх 18 місяців у різних місцях, таких як Відень і Нью-Йорк. Дискусії в основному точилися навколо проблем безпеки, що впливають як на Велику Британію, так і на міжнародне співтовариство, охоплюючи такі теми, як дефіцит зерна та ядерна безпека.
Один з учасників зустрічей наголосив, що активних мирних переговорів з Росією, спрямованих на дипломатичне розв'язання війни, Велика Британія не вела.
"Ми підтримуємо контакт і вважаємо вкрай важливим підтримувати відкритий діалог під час війни з Росією. Ми в жодному разі не ділимо Україну на частини й не укладаємо мирні угоди від чийогось імені, але тримати цю лінію контакту відкритою – життєво важливо", – сказав співрозмовник журналістів.
Неназваний представник британського міністерства закордонних справ підтвердив, що зустрічі з російськими офіційними особами дійсно відбувалися, але, сказав він, лише тоді, коли це було "абсолютно необхідно". Він також відкинув будь-які підозри про те, що на переговорах порушували питання мирної угоди між Росією та Україною. За його словами, такі чутки не є "ні правдивими, ні точними".
Ексвагнерівець Медведєв намагався повернутися з Норвегії у РФ, його затримали на кордоні
Поліція Норвегії затримала колишнього командира ПВК "Вагнер" Андрія Медведєва, який раніше втік з РФ і просив про притулок, при спробі нелегального перетину кордону з Росією.
Про це повідомляє The Barents Observer.
Зазначається, що Медведєва зупинили в п'ятницю 22 вересня, ввечері в селі Гренсе Якобсельв на кордоні з РФ, коли він у темряві намагався перетнути кордон і потрапити на Кольський півострів. Перетин сухопутного кордону в цій місцевості є незаконним.
Поліція регіону Фіннмарк підтвердила виданню, що чоловік віком близько 20 років затриманий і йому буде пред'явлено звинувачення в порушенні прикордонних правил. Ні імені, ні національності затриманого не називали, але підтвердили, що той збирався виїхати з Норвегії до Росії.
Спроба перетину кордону відбулася всього через кілька годин після того, як Андрій Медведєв зустрівся з журналістом Barents Observer в центрі міста Кіркенес. 27-річний колишній "вагнерівець" сказав, що має намір перетнути кордон і що він шукає когось, хто міг би його підвезти.
Медвєдєв виглядав схвильованим, але водночас спокійним і рішучим. Він пояснив, що вірить у те, що незабаром його екстрадують в Україну, і що повернення до Росії є безпечнішою альтернативою.
Невдовзі після розмови йому, очевидно, вдалося дістатися до Гренсе Якобсельва, що за 50 км від Кіркенеса. У цьому місці Норвегію і Росію розділяє лише невелика річка. При цьому незрозуміло, як Медведєв дістався до цієї місцевості. Громадський транспорт до прикордонної річки не ходить.
Якщо Україна отримає ATACMS, то ЗСУ зможуть завдавати "комбіновані удари"
Провідний науковий співробітник Національного авіаційного університету Валерій Романенко заявив, що в разу, якщо Україна отримає від США далекобійні ракети ATACMS, то Сили оборони зможуть завдавати "комбіновані удари" у поєднанні зі Storm Shadow, які вже є на озброєнні.
Про це Валерій Романенко сказав в ефірі телемарафону "Єдині новини".
"Дальність загалом, що в ATACMS, що у Storm Shadow приблизно однакова — 270 км. Але вони балістичні, і можна буде завдавати комбіновані удари. І американці перевірять, чи здатні російські найсучасніші комплекси ППО С-400 відбивати атаки ATACMS", — пояснив Романенко.
Він додав, що якщо Україна отримає ще й ракети Taurus, у яких більша дальність, то цього буде цілком достатньо для ураження ключових стратегічних баз і об'єктів армії РФ на тимчасово окупованих територіях.
"Навіть у разі отримання сотні ракет (ATACMS — ред.) ми зможемо уразити найважливіші, ключові стратегічні бази й об'єкти на ТОТ", — сказав експерт.
Романенко також відзначив ракети Storm Shadow і оцінив їхню роботу, як "досить вдалу".
"Я навіть не очікував такої роботи по такому насиченому ППО району, як Кримський півострів. Більша частина ракет — 60-70%, навіть, якщо зважати на російські пабліки, які "все позбивали", влучає. Якщо порівняти з російськими результатами, коли наше ППО збиває 80-85% російських крилатих ракет, то це видатні результати. Це каже, по-перше, про те, що ми добре освоїли цю систему, і, по-друге, що західні системи набагато ефективніші, ніж ті, що розробляють росіяни", — сказав Валерій Романенко.
Зеленський і Трюдо зустрілися з представниками канадського бізнесу у Торонто
Президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо провели зустріч із представниками канадського бізнесу у Торонто.
Про це повідомляє пресслужба Офісу президента.
Зеленський подякував Канаді за допомогу, яку отримує наша країна, і наголосив на важливості реалізації проектів з відновлення України.
"Ми дуже зацікавлені у вашому приході в Україну, дуже зацікавлені у відновленні України – це те, чого ми сьогодні потребуємо. Це всі напрями, у яких ви сильні. Ми дуже зацікавлені у вашій роботі, бізнесі та технологіях", – сказав Володимир Зеленський.
Зі свого боку Джастін Трюдо наголосив на важливості економічної підтримки України.
"Багато треба зробити в сенсі гуманітарної та військової допомоги. Але також багато треба зробити в економічному плані. Тож я радий, що ми можемо обговорити це із Президентом Зеленським», – сказав очільник уряду Канади.
Учасники зустрічі приділили увагу перспективам інвестування в Україну та необхідним передумовам для того, щоб розпочати цей процес іще до закінчення війни.
У російській армії в Україні – висока плинність кадрів — британська розвідка
Від початку повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року троє командирів одного з найпрестижніших російських десантних полків або пішли у відставку, або були вбиті, що вказує на високу плинність кадрів серед керівного складу.
Про це повідомляє Міноборони Великої Британії з посиланням на дані розвідки.
Зазначається, що командир 247-го гвардійського десантно-штурмового полку полковник Василь Попов, ймовірно, загинув на початку вересня цього року в районі Оріхова, де відбулися активні бойові дії.
Лише за кілька тижнів до цього – у серпні 2023 року – подав у відставку його попередник, полковник Петро Попов.
"Незалежні російські ЗМІ стверджують, що він зробив це на знак протесту проти того, що військові не змогли повернути тіла загиблих росіян", – йдеться у повідомленні.
Крім того, у перші тижні вторгнення під Миколаєвом загинув тодішній командир 247-го полку полковник Костянтин Зізевський.
"Досвід 247-го полку підкреслює надзвичайне виснаження і високий рівень плинності кадрів у російських Збройних силах, задіяних в Україні, навіть серед відносно високопоставлених офіцерів", – констатують у британській розвідці.
Атака дронів на Дніпропетровщині та ракетний удар по Одещині. Як минула ніч у регіонах
Протягом доби російська армія обстрілювала низку населених пунктів та міст України. Зокрема в небі над Дніпропетровщиною було збито 12 ударних дронів противника. Також росіяни завдали удару ракетами "Онікс" по Одеській області.
Про ситуацію в регіонах станом на 9.00 Суспільному повідомили за даними обласних державних адміністрацій.
Полтавщина: ввечері 22 вересня противник завдав ракетних ударів по Кременчуку. В результаті влучання в цивільну інфраструктуру постраждала 31 людина, серед них — троє дітей. 16 людей госпіталізовано, їм надається медична допомога. Одна людина загинула. Внаслідок обстрілу також постраждали будівлі.
Чернігівщина: за добу — 8 обстрілів. Привник використовував міномети, артилерію, АГМ, РСЗВ. Обстрілював Новгород-Сіверський та Чернігівський райони. Після обстрілів по прикордонному селі Семенівської громади загорілась будівля на території ферми, що не працює, пошкоджено 2 житлові будинки. Про інші руйнування та про жертви серед місцевого населення інформація не надходила. Дані уточнюються.
Сумщина: вночі росіяни здійснили обстріл Шалигинської громади. Зафіксовано 5 ударів з міномета. Без наслідків. Вчора протягом дня росіяни здійснили 17 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 75 вибухів. Обстрілів зазнали Юнаківська, Миропільська, Краснопільська, Хотинська, Білопільська, Великописарівська, Свеська, Буринська, Путивльська, Зноб-Новгородська громади. Внаслідок артобстрілу пошкоджено складське приміщення в Буринській громаді.
Дніпропетровщина: вчора росіяни двічі атакували Нікополь. Була атака безпілотниками. Противник поцілив по місту дроном-камікадзе. З іншого БПЛА – скинув боєприпаси. Без наслідків. Також цієї ночі в небі над Дніпропетровщиною збили 12 ударних БПЛА. Уламки пошкодили об'єкт критичної інфраструктури Дніпра. У Новоолександрівській громаді Дніпровського району понівечили дві АЗС та світлофор. Інші наслідки атаки уточнюються. Без жертв. На Марганець вночі росіяни скинули боєприпас з безпілотника. По Червоногригорівській громаді противник вдарив з важкої артилерії. Потрощені 10 приватних будинків. В одному з них сталася пожежа, вогонь загасили. Побиті 5 господарських споруд та газогін. Без загиблих і постраждалих.
Запорізька: за минулу добу противник здійснив 86 ударів по 27 населених пунктах; внаслідок артобстрілу загинула 82-річна жителька Оріхова. Зафіксовано обстріли з 4 РСЗВ Малих Щербаків та Лук'янівського, 5 атак дронами Мирівки, Петрівського, Новоандріївки та Білогір'я, ракетний удар по Юрківці. Також росіяни вдарили 4 авіаційними снарядами по Роботиному та Оріхову. 72 артобстріли прийшлися по території Гуляйполя, Оріхова, Залізничного, Новодарівки, Левадного, Малинівки, Білогір'я, Степногірська, Кам'янського, Малих Щербаків, П'ятихаток, а також інших міст та сіл на лінії вогню. Надійшло 28 повідомлень про руйнування житлових будинків, господарських споруд та об'єктів інфраструктури.
Харківщина: протягом минулої доби на Слобожанському напрямку артилерійських та мінометних обстрілів зазнали Огірцеве, Плетенівка Чугуївського району, Чугунівка та Бологівка Куп'янського. На Куп’янському напрямку противник завдав авіаційного удару біля Бологівки. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали понад 10 населених пунктів, зокрема, Фиголівка, Лиман Перший, Синьківка, Петропавлівка, Кислівка, Табаївка.У Куп'янську внаслідок обстрілів пошкоджено житлові будинки та господарчі споруди, сталися пожежі. Без жертв. Внаслідок артилерійського обстрілу с. Гур'їв Козачок Богодухівського району пошкоджено підземний газопровід.
Луганщина: чергових ударів авіації зазнали Макіївка, Невське та Білогорівка. У двох селах досі залишається цивільне населення. В Невському за вчорашній пролунало 10 вибухів після обстрілів з різних видів озброєння. Евакуйовано трьох місцевих жителів. За добу противник здійснив 145 обстрілів.
Донеччина: минулої доби під вогнем армії РФ перебували 6 населених пунктів: Авдіївка, Красногорівка, Часів Яр, с.Зелений Гай, с.Нововасилівка, с.Серебрянка. Пошкоджено 10 житлових будинків (з них 7 – багатоквартирні), 5 будівель підприємства, приміщення лікарні, будинок культури, кінотеатр. За добу по області одна людина загинула, одна отримала поранення.
Миколаївщина: вчора вдень противник завдавав артилерійського удару по акваторії Очаківської громади. Постраждалих немає.
Одещина: вночі армія РФ атакувала область ракетами "Онікс", дві з яких влучили в рекреаційну зону на відкритій території. Критичних руйнувань і травмованих немає.
Херсонщина: за добу по області противник здійснив 119 обстрілів (598 снарядів), з них по м. Херсон — 5 обстрілів (25 снарядів). Росіяни поцілили у райони 35 населених пунктів області; медичний та навчальні заклади, пункт незламності, територію елеватора у Бериславському районі; навчальні заклади, об'єкти критичної інфраструктури та пенітенціарну установу у Херсонському районі. Окупаційні війська обстріляли житлові квартали міста Херсон. Через влучання снарядів виникли пожежі у житловому будинку та гаражі. Від отриманих поранень загинув 25-річний чоловік, ще одна людина поранена. Всього за добу через російську агресію 1 людина загинула, ще 3 дістали поранення.
Світовий Конгрес Українців від початку війни передав на підтримку ЗСУ $90 млн — голова Конгресу
Голова Світового Конгресу Українців Павло Грод заявив, що від початку повномасштабної війни РФ проти України Конгрес назбирав понад 90 млн доларів, які були передані на підтримку Сил оборони.
Про це Павло Грод сказав в ефірі телемарафону "Єдині новини".
"Українська діаспора сьогодні інвестує в різних напрямках. Це є у відбудові будинків для внутрішніх біженців, у ЗСУ. Світовий конгрес українців до сьогодні вже назбирав понад 90 млн доларів, які передали на підтримку ЗСУ. Півтора тижня тому ми передали 50 броньованих машин та 70 військових вантажівок. Тобто інвестиції йдуть постійно. Ми бачимо їх навіть у сфері енергетики, агропромисловості. Це треба значно підсилити", — сказав Павло Грод.
За його словами, підтримку та інвестиції в Україну потрібно підтримувати в усіх сферах.
"Це і гуманітарна допомога, і підтримка війська, і загальне підсилення підтримки України у світі. В Канаду приїхало 175 тисяч українських біженців. Важливо, щоб всі українці, і хто народився в Канаді, як я, і хто приїхав 20 років тому чи півтора місяця тому, зрозуміли, де б ми не жили, щоб ми почувалися українцями", — сказав голова СКУ.
Він додав, що СКУ через їхній світовий проект "Єднаймося з Україною" вже півтора року працює безпосередньо з ЗСУ, з Міноборони, теробороною, прикордонниками, розвідкою та іншими підрозділами Сил оборони.
"Ми працюємо з нашою командою, яка знаходиться в Україні, розуміємо, які є потреби. Ми розуміли, що ТРО потрібні були каски, тепловізори, бронежилети, медичні аптечки. Це було на початку війни. Сьогодні ми бачимо, що тактична медицина, дрони, броньована техніка важливі. Тому ми концентруємося, і воно буде постійно змінюватися. Ми працюємо безпосередньо з тими, хто цього потребує, створюємо фонди, і наші жертводавці довіряють, знають, що в нас є повна прозорість. Ми закуповуємо, передаємо і перевіряємо, що дійшло там, де потрібно. І закликаємо світове співтовариство долучитися до тих зборів", — наголосив Павло Грод
В окупованому Севастополі пролунав вибух
В окупованому Севастополі в Криму було чутно вибух, повідомив Суспільному місцевий житель. Він також чув звуки сирен у місті.
Так званий "губернатор" Севастополя Развожаєв заявив, що, попередньо, спрацювала ППО, уламки ракет впали в районі причалу.
За добу армія РФ втратила 510 солдатів та 11 танків — Генштаб
Станом на ранок 23 вересня загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 275 460 військовослужбовців.
Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України.
За добу російське військо втратило 510 солдатів.
З техніки армія РФ втратила:
- танків ‒ 4655 (+11) од,
- бойових броньованих машин ‒ 8912 (+21) од,
- артилерійських систем – 6210 (+33) од,
- РСЗВ – 789 (+4) од,
- засоби ППО ‒ 530 (+2) од,
- літаків – 315 (+0) од,
- гелікоптерів – 316 (+0) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 4867 (+8)
- крилаті ракети ‒ 1518 (+1),
- кораблі /катери ‒ 20 (+0) од,
- підводні човни — 1 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 8716 (+26) од,
- спеціальна техніка ‒ 912 (+0).
Дані уточнюються.
Повітряні сили: Під час нічної атаки 23 вересня знищено 14 ударних дронів
Уночі 23 вересня 2023 року російські окупанти атакували Україну п'ятнадцятьма ударними дронами типу "Shahed-136/131" із південно-східного напрямку (Приморсько-Ахтарськ – РФ). Напрямок удару – Запоріжжя, Дніпропетровщина.
Про це повідомили у Повітряних силах ЗС України.
"Силами та засобами протиповітряної оборони Повітряних Сил, у взаємодії із ППО Сил оборони України, знищено 14 ударних безпілотників", — йдеться у дописі.
За добу на фронті відбулось понад 30 бойових зіткнень — Генштаб
Збройні сили України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському напрямку та штурмові дії на Бахмутському напрямку. Оперативна обстановка на сході та півдні України залишається складною. Загалом протягом доби на фронті відбулось понад 30 бойових зіткнень з армією РФ.
Про це йдеться у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ 23 вересня.
"Росія продовжує ігнорувати міжнародне гуманітарне право, обстрілює не лише позиції ЗСУ, а й цивільну інфраструктуру населених пунктів. Так, минулої доби армія РФ атакувала Україну 6 ударними дронами типу "Shahed-136/131", з яких 2 знищено засобами протиповітряної оборони України. Окрім цього, від ракетної атаки на місто Кременчук постраждало понад 30 людей, серед яких троє дітей. Також, через цинічний ракетний удар постраждали й мирні жителі Юрківки Запорізької області. Руйнувань та пошкоджень зазнали приватні житлові будинки та інша цивільна інфраструктура", — йдеться у повідомленні Генштабу ЗСУ.
У Генштабі додали, що сьогодні вночі окупанти вчергове атакували Україну ракетами та дронами-камікадзе типу "Shahed-136/131". Інформація щодо наслідків цієї терористичної атаки наразі уточнюється.
Сили оборони України продовжують ведення оборони на сході та півдні України, наступальної операції на Мелітопольському напрямку та наступальних дій на Бахмутському напрямку, знищують російську армію, крок за кроком звільняють тимчасово окуповані території та закріплюються на досягнутих рубежах.
Загалом за минулу добу противник завдав 5 ракетних та 49 авіаційних ударів, здійснив 24 обстріли з реактивних систем залпового вогню як по позиціях ЗСУ, так і по цивільних об’єктах України.
Авіаційних ударів зазнали: Бологівка Харківської області; Надія, Макіївка, Невське, Білогорівка Луганської області; Богданівка, Кліщіївка, Північне, Авдіївка, Красногорівка, Мар’їнка, Водяне, Вугледар, Старомайорське Донецької області; Мала Токмачка, Роботине Запорізької області; Козацьке, Миколаївка, Одрадокам’янка, Тягинка, Антонівка Херсонської області.
Під артилерійським вогнем опинилися понад 120 населених пунктів Чернігівської, Сумської, Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей.
Яка ситуація на фронті
На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка залишається без суттєвих змін.
На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність у прикордонних районах. Проводить активну диверсійну діяльність у прикордонних районах з метою недопущення перекидання наших військ на загрозливі напрямки, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону в Бєлгородській області.
На Бахмутському напрямку Сили оборони успішно відбили атаки росіян в районах Міньківки, Оріхово-Василівки та Григорівки Донецької області. Противник намагався відновити втрачене положення в районі Андріївки Донецької області, успіхів не мав. Сили оборони продовжують штурмові дії південніше Бахмута Донецької області, завдають втрат армії РФ у живій силі та техніці, закріплюються на досягнутих рубежах.
На Авдіївському напрямку ЗСУ успішно відбили атаки противника в районах Авдіївки та Сєверного Донецької області.
На Мар’їнському напрямку противник вів марні наступальні дії в районі Мар’їнки та Красногорівки Донецької області, де протягом минулої доби здійснив 12 невдалих спроб витіснити підрозділи ЗСУ із займаних позицій.
На Запорізькому напрямку атаки армії РФ в районах Роботиного та Вербового Запорізької області завершилися для окупантів значними втратами як у живій силі, так і в техніці. ЗСУ продовжують тримати оборону на зайнятих рубежах, завдають російським військам втрат.
На Мелітопольському напрямку Сили оборони продовжують наступальну операцію, завдають окупаційним військам значних втрат в живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії фронту та змушують відходити із займаних позицій.
На Херсонському напрямку Сили оборони продовжують контрбатарейну боротьбу, знищують склади забезпечення та наносять успішне ураження по тилах противника.
Авіація Сил оборони протягом минулої доби завдала удару по штабу командування Чорноморського флоту Росії в тимчасово окупованому Севастополі, 12 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки та 4 - по зенітно-ракетних комплексах противника.
Підрозділами ракетних військ уражено 2 зенітно-ракетних комплекси та 4 артилерійських засоби армії РФ.
ССО навели ракети на штаб Чорноморського флоту РФ під час наради керівників
Кропітка робота Сил спеціальних операцій дозволила "вчасно та точно" вразити штаб Чорноморського флоту 22 вересня під час проведення наради керівного складу флоту РФ у тимчасово окупованому м.Севастополь.
Про це йдеться у повідомленні Сил спеціальних операцій Збройних сил України (ССО).
За словами спецпризначенців, дані було передано Повітряним силам для завдання ударів.
"Деталі проведення — стануть відомі, коли це буде можливо, а результат — десятки загиблих та поранених окупантів, серед яких вищий керівний склад флоту", — йдеться у дописі ССО.
Росія атакувала Одещину ракетами "Онікс"
Вночі армія РФ атакувала Одещину ракетами «Онікс». Дві ракети влучили в рекреаційну зону на відкритій території. Критичних руйнувань і травмованих немає, повідомила начальниця пресцентру сил оборони Півдня Гуменюк.
ЗСУ мають помітні просування в районі Бахмута та Запоріжжі — ISW
Українські сили просунулися на південь від Бахмута і 22 вересня просунулися в західній частині Запорізької області. Про це пише американський Інститут вивчення війни (ISW).
Геолокаційні кадри, опубліковані 22 вересня, показують, що українські сили просунулися на південний схід від Кліщіївки (7 км на південний захід від Бахмута). Пов’язаний з Кремлем так званий військовий кореспондент стверджував, що українські війська трохи просунулися на північ від Новопрокопівки й наразі перебувають приблизно за 800 метрів від околиць Новопрокопівки. У Генштабі України повідомляли, що українські війська продовжували вести наступальні дії на Мелітопольському (захід Запорізької області) напрямку та наступальні дії на Бахмутському напрямку, виснажуючи та завдаючи російським військам втрат по всьому фронту.
Пентагон призначив керівника моніторингу допомоги Україні
Генерального інспектора Пентагона Роберта Сторча обрали головним контролером допомоги, яка надходить в Україну від Сполучених Штатів та інших країн. Про це пише CNN.
Згідно з повідомленням Ради генеральних інспекторів з доброчесності та ефективності, Сторч стане до роботи 18 жовтня. Він контролюватиме приблизно 113 мільярдів доларів допомоги, надісланої Україні міжнародними партнерами з початку вторгнення РФ минулого року.
"Призначення головного генерального інспектора допоможе забезпечити підтримку Конгресом оборони України найбільш відповідальним і ефективним способом", — сказав республіканець Роджер Вікер.
У Дніпрі чутно звуки вибухів, повідомляють кореспонденти Суспільного
Буданов: усі основні бойові дії ведуться в пішому порядку без застосування будь-якої техніки
Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов пояснив, чому під час контрнаступу основних боїв військові не використовують техніку, а просуваються пішки. Про це він розповів в інтервʼю The War Zone.
"Це пов'язано з високою насиченістю артилерійськими системами на передовій, а також переносними протитанковими засобами. І це справедливо для обох сторін. Тих броньованих систем недостатньо, щоб створити розрив в орбітах противника – створити потужний прорив, як у класичній доктрині. Але його достатньо, щоб стримати будь-яку спробу противника з будь-якої сторони здійснити цей прорив технікою", — каже Буданов.
Він зазначив, що зараз також спостерігається високий рівень насиченості як протипіхотними, так і протитанковими мінними полями. Протитанкові міни мають велике значення, тому що коли така міна потрапляє під колеса, вона повністю їх руйнує і техніка просто стоїть без просування.
ЗСУ прорвали лінію оборони біля Вербового, але найбільший прорив у контрнаступі буде після Токмака — Тарнавський
Зима не сповільнить контрнаступ України, і найбільший прорив Збройних Сил України буде після звільнення Токмака. Про це сказав командувач оперативно-стратегічного угрупування військ "Таврія" генерал Олександр Тарнавський у коментарі CNN.
Сильні дощі восени можуть зробити землю в Україні мокрою та ускладнити пересування важкої техніки, як-от танків, але Тарнавський каже, що українські сили рухаються невеликими групами, переважно пішки. Він запевнив, що погода не має стати на заваді військовим у контрнаступі.
Генерал переконаний, що великий прорив України — найбільший у цьому контрнаступі — ще попереду.
"Я думаю, що це станеться після Токмака. Зараз вони покладаються на глибину своєї лінії оборони там. Є комбінація невеликих шкідливих груп оборони противника, які наразі розташовані дуже точно та компетентно. Але дії наших бійців змушують їх повільно відступати, коли вони стикаються з нашими штурмовими загонами. На лівому фланзі (біля Вербового — ред.) ми маємо прорив, і ми продовжуємо просуватися далі", — додав військовий.
Позитивно оцінюючи кінцевий результат, генерал визнав, що для успіху контрнаступу українським військам потрібно принаймні дійти до міста Токмак.
"Токмак – це ціль-мінімум. Загальна мета — дістатися до наших державних кордонів", —заявив Тарнавський.
Буданов озвучив втрати окупантів під час атаки на штаб Чорноморського флоту РФ в Севастополі
Внаслідок атаки України на штаб Чорноморського флоту Росії в Севастополі загинули щонайменше 9 людей, поранення отримали 16. Серед них — російські генерали. Про це повідомив керівник ГУР України Кирило Буданов у коментарі українській службі Голосу Америки.
Він розповів, що серед поранених в тяжкому стані перебуває командувач угруповання генерал-полковник Олександр Романчук, а також начальник штабу генерал-лейтенант Олег Цеков — він без свідомості.
"Кількість постраждалих звичайних військовослужбовців, які не є працівниками штабу, ще встановлюється. Це військові, які несуть службу, охорона, і так далі — вони не входять у той перелік, який я вам озвучив”, — додав Буданов.
Водночас Буданов не підтвердив повідомлень про ймовірну загибель командувача Чорноморського флоту РФ адмірала Віктора Соколова. Про його стан інформації в ГУР наразі немає.
Моравецький закликав Зеленського більше ніколи не ображати поляків
Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький закликав президента України Володимира Зеленського більше ніколи не ображати поляків, маючи на увазі висловлювання українського президента на Генеральній Асамблеї ООН. Про це повідомляє державне інформаційне агентство PAP, цитуючи заяву прем'єра.
Під час п'ятничної зустрічі з виборцями у місті Свидник на сході Польщі Моравецький попередив Зеленського, "щоб він більше ніколи не ображав поляків, як він це зробив нещодавно під час виступу в ООН, поляки цього ніколи не дозволять".
Моравецький визнав, що війна в Україні — це боротьба за безпеку Європи, і запевнив, що його уряд продовжуватиме сприяти міжнародним постачанням зброї до Києва. Рішення Варшави продовжити заборону імпорту українського зерна, щоб захистити своїх фермерів від дешевшої продукції, обурило Київ. Раніше цього тижня, виступаючи на Генеральній Асамблеї ООН у Нью-Йорку, Зеленський назвав заборону "політичним театром", вигідною Росії.
Sky News: Україна завдала удару ракетами Storm Shadow по штабу Чорноморського флоту РФ
Україна застосувала ракети великої дальності Storm Shadow під час удару по штабу Чорноморського флоту РФ у Севастополі 22 вересня, які надало Сполучене Королівство. Про це повідомляє Sky News з посиланням на інформацію ВПС України.
Міноборони Росії 22 вересня повідомило, що в результаті українського ракетного удару по Севастополю в окупованому Росією Криму було пошкоджено будівлю штабу Чорноморського флоту РФ. За даними міністерства, після удару зник безвісти один російський військовослужбовець. Російська ППО начебто збила п'ять ракет над Севастополем, додали в ньому. Про вибухи в Севастополі написав губернатор окупаційної влади міста Михайло Развожаєв.
Велика Британія поставила Україні свої ракети великої дальності в травні, забезпечивши сили Києва інструментом для глибокого удару в російський тил. Британія та Франція погодилися поставити ракети відповідно в травні та липні цього року.
Канада та Україна підписали угоду про вільну торгівлю
Президент України Володимир Зеленський та премʼєр-міністр Канади Джастін Трюдо підписали угоду про вільну торгівлю між країнами. Про це стало відомо під час брифінгу зі ЗМІ.
"Ми щойно підписали угоду про вільну торгівлі між Україною та Канадою. Це надає можливість канадським компаніям доступ до ринку України й це створить додаткові робочі місця", — сказав Трюдо.
На цьому ж брифінгу гендиректор "Укргідроенерго" Ігор Сирота та президент групи Icon Constaction Services Джон Ембек підписали меморандум про співробітництво, що допоможе у будівництві нових гідроелектростанцій в Україні.