Чехія обговорює зі Швецією можливість навчати українських пілотів на винищувачах Gripen

Міністерка оборони Чехії Яна Чернохова. Фото: Яна Чернохова / Twitter

Прага проводить перемовини зі Стокгольмом щодо можливості навчання українських пілотів на винищувачах Gripen на чеській території.

Про це повідомила міністерка оборони Чехії Яна Чернохова під час відкритої дискусії 22 вересня, передає Radio Prague International.

Посадовиця нагадала, що весною та літом на полігоні Лібава в Оломоуці тренувалися близько 2 000 військовослужбовців України. Згідно з раніше ухваленим рішенням уряду, було поставлено за мету підготувати до кінця 2023 року на чеській території близько 4 000 українських бійців.

Чернохова підкреслила, що Чехія продовжить надавати підтримку Україні, зокрема постачанням зброї.

"Наша техніка [передана Україні] була навіть не з мобілізаційних запасів. Це була та техніка, яку ми ніколи більше не використовуватимемо, і для роботи з нею навіть не було підготовлено якусь значну кількість військовослужбовців. Для цієї техніки немає запасних частин і боєприпасів", — додала міністерка.

Що цьому передувало

У травні міністр оборони Швеції Пол Йонсон розповів про дозвіл українцям потренуватися в польотах на винищувачах JAS 39 Gripen.

19 серпня президент Володимир Зеленський під час візиту до Швеції заявив, що українські пілоти вже почали тестові випробування літаків.

Йонсон у вересні поінформував, що українські льотчики провели орієнтаційну підготовку на винищувачах четвертого покоління Gripen.

Винищувачі JAS 39 Gripen

JAS 39 Gripen — винищувач четвертого покоління, який виготовляє компанія Saab. Перший політ — 1988 рік, за сім років Gripen став на озброєння армії Швеції. Винищувачі також експортували в Чехію, Угорщину, ПАР і Таїланд.

Через особливості конструкції літака — він, як і Eurofighter Typhoon спроєктований за схемою "качка", Gripen має підвищену маневровість, але через це ним складніше керувати.

Розробники заявляють його як багатоцільовий літак — він може одночасно вести бій, спостерігати та ділитися даними з іншими літаками. Радіолокаційна система може виявляти повітряні цілі на відстані 120 кілометрів, а наземні — на відстані 70 кілометрів.

Озброєння Gripen — авіаційна гармата, також він може нести керовані й некеровані авіабомби та ракети класів "повітря-земля" і "повітря-повітря".