У Молдові парламент продовжив надзвичайний стан у країні

Парламент Молдови. Фото: Getty Images

У Молдові парламент у четвер, 21 вересня, продовжив режим надзвичайного стану з 2 жовтня ще на 60 днів.

Про це повідомляє Мoldpres.

Як пояснив у парламенті міністр внутрішніх справ країни Адріан Ефрос, необхідність продовження надзвичайного стану викликана “постійними та реальними ризиками на адресу безпеки Республіки Молдова”.

За його словами, російські збройні сили вже посилили атаки крилатими ракетами та безпілотниками на енергетичну інфраструктуру України, що може порушити електропостачання Молдови.

"Продовжуючи надзвичайний стан, ми зможемо вжити превентивних заходів, зміцнити енергетичну безпеку країни та захистити критично важливу інфраструктуру. Крім того, ми не можемо ігнорувати зростання ризиків у сфері кібер- та інформаційної безпеки. Ці загрози потенційно можуть дестабілізувати національну економіку та обмежити мобільність населення”, – сказав Ефрос.

Він додав, що попри непрості умови, ситуація сьогодні стабільна та функціональна, всі державні інститути працюють у нормальному режимі, і ми влада країни готова керувати будь-якою кризою.

Що цьому передувало

Про те, що уряд Молдови попросить парламент знову продовжити надзвичайний стан у країні ще на 60 днів, починаючи з 2 жовтня 2023 року, напередодні повідомило молдовське державне інформаційне агентство Moldpres з посиланням на управління уряду зі зв'язків з пресою.

Зазначался, що необхідність продовження надзвичайного стану була обумовлена ​​ризиками безпеки Молдови, що зберігаються, внаслідок війни Росії проти України, а також надання інфраструктурних, енергетичних і газових послуг.

"Рішення про це було ухвалено 20 вересня на засіданні Кабінету міністрів на пропозицію Комісії з надзвичайних ситуацій під головуванням прем'єр-міністра Молдови Доріна Речана. Документ буде подано до Законодавчих зборів для ухвалення", — йдеться у повідомленні.

Члени комісії з надзвичайних ситуацій зауважили, що напередодні зимового сезону існує ризик того, що російські війська активізують удари крилатими ракетами й безпілотниками по енергетичній інфраструктурі України, що може призвести до порушення її енергетичної інфраструктури та, відповідно, електропостачання Молдови, як це сталося минулого року.

Залежність від енергетичної інфраструктури на півдні України є серйозною вразливістю, яка впливає на стабільність та енергетичний баланс Молдови, а також має потенційні економічні та соціальні наслідки. У цьому контексті продовження надзвичайного стану дозволило б уряду вжити заходів щодо забезпечення, підтримки та зміцнення енергетичної безпеки країни.

Також було враховано потенційні ризики у сфері кібер — та інформаційної безпеки, інфраструктурних зв'язків та транспорту, які можуть негативно вплинути на національну економіку та мобільність населення.

Як повідомляв молдовський телеканал TV8, 31 липня парламент Молдови підтримав подання уряду про продовження режиму надзвичайного стану ще на 60 днів у зв’язку з повномасштабним вторгненням Росії в Україну.

Режим надзвичайного стану уперше ввели в Молдові 24 лютого 2022 року через російське вторгнення в Україну. Необхідність такого рішення Кишинев обґрунтував наявними загрозами й необхідністю забезпечення безпеки енергопостачання, керування потоком біженців та протидії іншим безпековим ризикам.

12 квітня 2022 року тодішня прем'єрка Молдови Наталія Гаврилиця заявила, що надзвичайний стан в країні діятиме доти, доки в Україні триває війна. Попереднього разу його продовжили 3 серпня.