Це буде "дуже коротка програма": Стефанішина прокоментувала формат РНП Україна-НАТО

Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина на заході Acting for Survivors 15 червня 2023 року . Getty Images

У Києві відбулися консультації щодо адаптованої Річної національної програми (РНП) Україна-НАТО. Про це повідомила віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина в ефірі марафону "Єдині новини".

Стефанішина уточнила, що Україна веде переговори щодо остаточного формату РНП з партнерами, але це буде "дуже коротка програма".

"На полях саміту ми з президентом провели кілька двосторонніх зустрічей, де обговорили це питання. Власне, ми домовилися, що в першу чергу зосередимося на темах, пов’язаних із сумісністю та невійськовою підтримкою України", – розповіла вона.

Стефанішина зазначила, що це стосуватиметься побудови сумісних з НАТО систем, зокрема протиповітряної оборони, а також управління ресурсами, медичної реабілітації та впровадження стандартів НАТО в секторах оборони та безпеки.

"Це буде нашим пріоритетом до Вашингтонського саміту. Але перш за все це «дорожня карта» взаємодії. Вона вже була підготовлена ​​нами та Альянсом і представлена ​​нам певним чином", - додала віце-прем'єрка.

Що отримала Україна під час саміту НАТО у Вільнюсі

За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилася від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Україна так і не отримала повного запрошення.

Українська делегація вернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями для України на шляху до Альянсу.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".

Що відомо про перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ. У цьому питанні Україна орієнтується на досвід Фінляндії і Швеції. Поки українська сторона чекатиме на затвердження від всіх членів Альянсу, вона пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30-ти союзників.

Президенти низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО. Серед них — лідери Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії та Словаччини. Також про підтримку вступу України до Альянсу заявила Канада. У Білому домі вважають, що вступ України в НАТО "не на часі".

Прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков прокоментував подану Україною заявку на вступ до НАТО, заявивши, що євроатлантичний курс української влади став причиною російської агресії проти України.