Саміт НАТО: Салліван пояснив, чому Україна не отримає запрошення до НАТО зараз

. Джейк Салліван Фото: AP

Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван на полях другого дня саміту НАТО у Вільнюсі пояснив, чому, згідно з комюніке 11 липня, Україна отримає запрошення до Альянсу, коли "погодяться усі союзники і будуть виконані умови".

"Все залежить від того, що ми маємо на увазі під поняттям йти далі. Я вважаю, що у нас був широкий консенсус в Альянсі, що приєднання України до НАТО зараз посеред  війни означатиме війну НАТО з Росією. І в усьому Альянсі є розуміння, що зараз війна НАТО з Росією немає сенсу”, — сказав Салліван.

Він пояснив, що спільне розуміння союзників, що усунення ПДЧ (плану дій щодо членства в НАТО — ред.) як одного з бар'єрів, було тим, на що погодилися всі. За словами Саллівана, існує консенсус щодо визнання того, що Україна зробила значні кроки уперед в питаннях реформ як в сфері безпеки, так і в інших демократичних реформах. Але й існують ще кроки, які треба виконати, додав він.

"Я знаю, що президент Зеленський висловив розчарування, написавши про це. Про те, що він буде просуватися далі. Я розумію його. Але з точки зору Альянсу, як я вже це пояснив, це було те, де був досягнутий широкий консенсус", — сказав Салліван.

Він додав, що президент США Джо Байден підкреслював, що дуже важлива єдність в Альянсі.

“Але треба розуміти, що єдність не означає, що всі члени мають одне і те саме бачення. Це означає, що ми можемо підійти до одного питання з різних тактичних точок зору для того, щоб піти в єдиному стратегічному напрямку. І я вважаю, що ми досягли спільного бачення у питанні України”, — сказав Салліван.

За його словами, в документі йдеться, що майбутнє України в НАТО. У ньому чітко говориться, що Альянс працюватиме з Україною на її шляху, пояснив представник Білого дому. І поки Україна на цьому шляху, США та декілька союзники по НАТО зроблять новий крок та запустять процес, щоб надати Україні безпекові зобов'язання на довгий час — включно з військовою, економічною допомогою, додав він.

"Пізніше сьогодні (12 липня — ред.) президент Байден матиме шанс зустрітися з президентом Зеленським, матиме шанс стояти з ним та іншими партнерами, щоб висловити ці довгострокові зобов'язання щодо підтримки", — сказав Салліван.

У Вільнюсі 11 липня розпочався саміт НАТО, на якому Україна розраховує на чіткий сигнал про приєднання до Альянсу після війни. З 11 по 12 липня Вільнюс прийматиме понад 3 000 членів іноземних делегацій, близько 2 000 неурядових організацій та представників міжнародних ЗМІ.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг за підсумками закритого засідання країн-членів НАТО заявив, що союзники по Альянсу надали Україні безпрецедентну підтримку, надаючи ЗСУ більше боєприпасів та більше сучасного обладнання. Зокрема 11 липня члени НАТО погодили пакет із трьох елементів, щоб наблизити Україну до вступу у військово-політичний блок.

Що відомо про перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ. У цьому питанні Україна орієнтується на досвід Фінляндії і Швеції. Поки українська сторона чекатиме на затвердження від всіх членів Альянсу, вона пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30-ти союзників.

Президенти низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО. Серед них — лідери Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії та Словаччини. Також про підтримку вступу України до Альянсу заявила Канада. У Білому домі вважають, що вступ України в НАТО "не на часі".

Прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков прокоментував подану Україною заявку на вступ до НАТО, заявивши, що євроатлантичний курс української влади став причиною російської агресії проти України.