Орбан не вважає Путіна воєнним злочинцем. В ОПУ відреагували

. Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. Фото: АР

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що не вважає Україну суверенною країною, а президента РФ Володимира Путіна воєнним злочинцем. В Офісі президента України висловили сумнів у суб'єктності Орбана, який втоптує репутацію Угорщини в історичний бруд.

В інтерв'ю німецькому виданню Bild угорський прем'єр заявив, що Україна нібито не зможе виграти війну, бо в неї "солдати закінчаться раніше". Тому, за словами Орбана, єдине рішення у цій ситуації – перемир'я.

"Україна перестала бути суверенною країною. Вони не мають грошей. Вони не мають зброї. Вони можуть воювати лише тому, що ми підтримуємо їх на Заході. Тож якщо американці вирішать, що хочуть миру, мир буде", – заявив він.

Орбан зазначив, що якби від початку були б переговори, не було б стільки смертей і Україна не була б зруйнована.

Він також заявив, що не вважає Путіна воєнним злочинцем.

"Про воєнні злочини можна говорити після війни. Якщо ви хочете перемир'я, а потім переговори, ми повинні переконати тих, хто є частиною конфлікту, сісти за стіл переговорів. Запросити їх до столу і сказати: «Підійди до столу, я заарештую тебе» — не найкраща ідея", — сказав угорський прем'єр.

Як відреагували в Україні

Радник керівника Офісу Президента України Михайло Подоляк заявив, що Україна, яка 489 днів люто обороняє свою свободу, своїх дітей та їхнє майбутнє, є абсолютно суб’єктною й суверенною у своїй політиці та рішеннях і висловив сумнів у суб'єктності Орбана, який втоптує репутацію Угорщини в історичний бруд.

"Питання в тому, наскільки суб'єктним є сам Орбан, якщо так відверто принижує європейські цінності, суворо дотримуючись російських пропагандистських міфів… І наскільки ж треба не поважати Угорщину, щоб так цинічно втоптувати репутацію власної країни в історичний бруд…" — написав він у Твіттер

В етері телемарафону "Єдині новини" Подоляк зазначив, що Орбан передбачувана людина, яка займається тим же, чим займався Лукашенко — "максимальна підтримка війни та концепції Росії, перед якою треба стояти на колінах".

"Говорити про країну, яка 16 місяців захищає свій суверенітет, що вона не суб’єктна, це свідчить про те, що ти взагалі не розумієш, що таке суверенітет, що таке територія, що таке взагалі державність. Такий прем’єр-міністр в Угорщини", — сказав він.

Радник голови ОПУ зазначив, що його дивує позиція Орбана, який вважає нікчемним ЄС за його проукраїнську позицію і зневажає ЄС як юридичну концепцію і при цьому отримує від Брюсселя гроші, технології, можливості, бо Угорщина невелика країна, яка "не могла б сама себе забезпечити всім сучасним".

"Людина виходить і раз за разом ображає ЄС. ЄС має вказати Орбану, що це неприпустимо, це дискредитує ЄС, концепцію цінностей, в рамках яких ти, прем'єр-міністр Угорщини, отримуєш від ЄС те, що потрібно твоїй країні. Це було б правильно", — зазначив Подоляк.

Він також зазначив, що висловлювання Орбана ні на кого не впливатиме, оскільки все, що говорить Орбан, впливає лише не частку людей, які голосували за нього в Угорщині. Подоляк також зазначив, що такі заяви подобаються РФ , там "масштабують такі вислови".

Водночас радник голови ОПУ зазначив, що не вважати Путіна воєнним злочинцем, коли є ордер МКС, "виглядає дивно навіть для логіки самого Орбана": "Закінчимо війну — тоді ви побачите іншу риторику Орбана".

Позиція Угорщини щодо війни Росії проти України

Відносини між Україною та Угорщиною залишалися напруженими через позицію угорського уряду стосовно санкцій проти Росії. Зокрема, країна не підтримувала посилення обмежень проти російського нафтового і газового сектору. Крім цього, 31 травня 2022 року Орбан заявив, що країна домовилася із ЄС і отримала дозвіл купувати російську нафту.

У червні 2022-го старший радник прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана заявив, що ЄС має припинити запроваджувати санкції проти Росії через її вторгнення в Україну і натомість домагатися припинення вогню та початку переговорів.

Згодом Орбан заявив, що Захід має припинити озброювати Україну і зосередитися на мирному врегулюванні. Речник міністерства Олег Ніколенко зазначив, що на другий день після візиту міністра закордонних справ Угорщини до Москви, де він просив збільшити обсяги постачання російського газу, Орбан поновив риторику про неефективність санкцій ЄС проти РФ.

За даними угорських ЗМІ, 21 вересня на закритій зустрічі із законодавцями Орбан заявив, що ЄС повинен скасувати свої санкції проти Росії до кінця цього року, адже вони шкодять більше самим європейцям, ніж Росії. Також Угорщина тривалий час виступала проти надання Україні 18 мільярдів фінансування від ЄС.

18 листопада міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто назвав недієвими антиросійські санкції ЄС і закликав піти у відставку лідерів країн ЄС, які виступали за обмеження.

При цьому, за даними соціологічного інституту Publicus, в Угорщині зростає невдоволення проросійським курсом уряду Віктора Орбана.

Очільник МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що ставлення Угорщини до України лишиться незмінним, допоки прем'єром лишається Віктор Орбан.