"Нам би не хотілося підставляти українську сторону, використовуючи західну техніку" — РДК про операції на території РФ

Ексклюзивно
Фото: AP Photo/Evgeniy Maloletka

"Російський добровольчий корпус" (РДК) та легіон "Свобода Росії" проводять операції на території РФ, беруть в полон російських військових та заявляють, що звільняють Бєлгородську область. Голова штабу РДК Олександр "Фортуна" розповів Суспільному подробиці цих операцій, назвав кількість населених пунктів, які вони зараз контролюють, та запевнив, що на території Росії добровольці не використовують західну техніку.

Про заколот вагнерівців та операції на території РФ

Як ви оцінюєте боєзіткнення, що відбувалися на території Росії між військами ЗС РФ та силами ПВК "Вагнер"?

Це найбільший на сьогодні прояв нестабільності, який існує у кремлівській владі. Ми спостерігаємо протиборство між "елітами", що врешті, вірогідно, призведе до громадянської війни. Будь-який варіант буде на користь Україні, на користь всім, хто бореться на стороні добра та справедливості. Нас влаштовує те, що відбувається.

Чи не призведе заколот вагнерівців до ослаблення військ РФ на фронті?

Внутрішня боротьба в Росії відверне увагу від фронту. Це всім нам на користь, в тому числі у військовому сенсі.

Друга операція в Бєлгородській області РФ, за участю бійців РДК та Легіону "Свобода Росії", розпочалася 1 червня неподалік від Шебекіно. Останній тиждень не було ані заяв, ані новин про хід операції. А 22-го червня з онлайн мапи Deep State зникла "сіра зона" — територія, яку контролювали сили РДК та ЛСР. Чи продовжується операція?

На сьогодні ми можемо дуже умовно вважати цей регіон сірою зоною. Зараз там відбувається укріплення позицій, налагодження та покращення логістики, аналітики й підготовка для подальшого розширення цієї зони. Бойові дії, як такі, там не проводяться. Тому що там нікого немає (російської армії — ред.). Є локальні невеликі зіткнення, але вони мають епізодичний характер. На сьогодні там відбувається розширення "сірої зони".

Яка кількість населених пунктів на території Росії зараз під контролем Російського добровольчого корпусу та Легіону "Свобода Росії"?

Понад чотири, скажімо так. В тому числі й населені пункти в районі Нової Таволжанки.

Прокремлівська новина агенція "Новости" 7-го червня зняла відео, нібито з середмістя Нової Таволжанки. Тижнем пізніше схожі сюжети зняли начебто на кордоні Росії та України. Як ви можете їх пояснити?

Скоріше за все це старі відео, або просто ІПСО. Такого не може бути, щоб там щось знімалося після.

Бійці "Російського добровольчого корпусу". Фото: AP Photo/Evgeniy Maloletka

Які плани у РДК щодо операцій на території Росії?

Будуть відбуватися подібні операції й не тільки на території Бєлгородської та Брянської областей. У нас є ряд інших сценаріїв, про які я, зрозуміло, розповісти не можу. Окрім цього РДК бере участь на фронті, це стандартна рутинна військова робота. Але якісь гучні заходи ми плануємо в найкоротший час.

Які цілі цих операцій?

Є військові цілі — стягування сил противника на захист кордонів, ослаблення фронту, і перші кроки створення демілітаризованої зони, яка в будь-якому випадку буде необхідна. Взяття під контроль прикордонних районів з ціллю прибрати можливість нападу звідти на територію України. І є політичні цілі. Це привернення уваги до діяльності РДК, залучення нових членів, можливість показати жителям РФ, що існує нормальна і реальна можливість боротьби з режимом. Головне мати певний рівень мотивації й підготовки. Можна діяти і як партизани, і як осередок РДК.

Як часто росіяни пишуть вам з бажанням приєднатися до вас?

Зараз на годиннику 14:15 і у мене понад 500 повідомлень. Це тільки у мене. Досить велика кількість пише.

Які втрати у Російського добровольчого корпусу та у російської армії під час другої операції біля Шебекіно?

Техніка є, ми трохи пізніше якось це широко презентуємо та покажемо. Про втрати зі сторони російської армії — можемо говорити про сотні людей, в тому числі й санітарні втрати. Тобто це поранені, 500-ті (ті, хто відмовляються воювати — ред.). З нашої сторони на сьогодні двоє легкопоранених та двоє загиблих.

Яка доля російських військовополонених, яких бійці РДК та Легіону захопили на території РФ? На відео, що публікував РДК, ми нарахували 11-12 солдатів. Пізніше з’явилося відео нібито обміну цих військових 11 червня. Скільки росіян взяли в полон в Бєлгородській області й чи всіх їх обміняли?

Полонених було близько 20-ти. Передані були не всі. Саме в рамках цього обмінного заходу передали частину. Наступні полонені підуть в майбутні етапи обміну.

Ми цією процедурою не керуємо. Загалом, вирішили, що цих полонених передадуть українській стороні для поповнення фонду для обміну. Відповідно, далі вже вона обирала, хто піде в цей обмін, хто залишиться на наступний.

Всім військовополоненим надали медичну допомогу — власне, ролик зі зверненням записували зі стабілізаційного пункту. Тобто, належні умови, годування, все було на гідному рівні, трохи краще, ніж у них було до полону.

Бійці Російського добровольчого корпусу. 24 травня 2023 р. Фото: Суспільне Суми

Серед тих хто опинився в полоні були лише військові ЗС РФ?

Були звичайні мотострілки, піхота, перекинута з луганського напрямку. Були мобілізовані, там навіть не було контрактників. Вони просто сиділи, копали окопи, будували бліндажі. Розпоряджень як таких у них не було. Було єдине — утримувати район і вести спостереження. Тобто до бойових дій їх не готували, у них було досить мізерне озброєння.

Що вам казали цивільні? Хтось просив допомоги?

Були випадки, коли люди хотіли виїхати на територію України. Є певна специфіка населених пунктів, які знаходяться у прикордонних областях. Якщо два села по різні боки кордону, купа родичів, знайомих, всі один до одного ходять у гості, їздять у справах, по роботі. Були певні звернення до нас, зокрема про організацію гуманітарних коридорів на територію України. Ми їх організовували.

В іншому — люди виїхали в Шебекіно, і через нього вже в Бєлгород. Тобто, на момент ведення бойових дій, зокрема, у Новій Таволжанці, там цивільних не було.

Яка кількість цивільних евакуювалося на територію України?

Десятки людей.

Про західну зброю в РДК

Деякі західні країни, наприклад США, заявили, що не схвалюють удари по території Росії з використанням їхньої зброї. Зокрема йшлося про "Хамві" та MAXXPRO, які росіяни нібито захопили у вас під час операції. Також, Бельгія почала розслідування через бельгійську зброю, яку бійці РДК використали в Бєлгородській області РФ.

Давайте розділимо на дві частини. Якщо візьмемо по Грайворону (перший рейд на територію Росії — ред.), там були медичні та технічні "Хамві", які не заїжджали на територію РФ. Вони працювали виключно на території України й займалися, за великим рахунком, вивезенням поранених. Усі пересування здійснювалися силами загонів легкої піхоти. Тобто, техніку, яку росіяни показали як трофейну, найімовірніше, звідкись привезли. Можу припустити, що з Бахмута, судячи з моделей. Тобто, це постановочна історія.

Бійці Російського добровольчого корпусу. Фото: Суспільне Суми

Питання, що стосується стрілецького бельгійського озброєння: зброя, особливо стрілецька, циркулює всією лінією фронту. У нас не так давно була історія на Оріхівському напрямку — люди взяли штурмом позиції військ РФ і забрали звідти кулемет "Браунінг", який колись раніше росіяни забрали з українських позицій. І такі ситуації не рідкісні.

У нас достатня кількість трофейної стрілецької зброї, це по-перше. А по-друге, у нас є кілька бійців, які користуються напівавтоматичними гвинтівками цивільного зразка бельгійського виробництва, американського виробництва. Їх, маючи дозвіл, можна купити в Україні в будь-якому збройовому магазині. Тому я нічого такого в цьому не бачу.

Взагалі техніка, яка нами використовується для бойових дій на території РФ — вся радянського зразка. Ми розуміємо політичний порядок денний, розуміємо, що є гострі моменти. Звичайно, нам би в жодному разі не хотілося підставляти українську сторону, використовуючи там техніку західних зразків.