"Путін, Львова-Бєлова та інші причетні до геноциду будуть засуджені" — глава Save Ukraine про депортованих дітей

Микола Кулеба, засновник фонду Save Ukraine. Засновник Save Ukraine Микола Кулеба. Фото: Facebook / KulebaMykola

Росія вивезла з окупованих територій понад 19,5 тисяч дітей, але цифра не точна — це тільки ті, кого вдалося ідентифікувати, каже Микола Кулеба — колишній Уповноважений Президента з прав дитини та засновник мережі порятунку Save Ukraine. Цей фонд допомагає повертати додому вкрадених Росією дітей. Про те, як ФСБ протидіє поверненню українських дітей, про роботу фонду, про арешт псевдопрацівниці Save Ukraine в Росії та про те, як повертати вже всиновлених росіянами дітей — Микола Кулеба розповів в інтерв’ю Українському Радіо.

Росія вивезла понад 19,5 тисяч дітей. Повернути вдалося 371 дитину. На скільки ця статистика вірна?

Цифра в 19,5 тисяч — це ті, кого державі вдалося ідентифікувати. Але ця цифра набагато більша. Хто скаже про дітей, батьків яких вбили в Маріуполі, Куп’янську, Бахмуті, інших населених пунктах? Й зараз продовжуються депортації дітей, адже в Запорізьку область — в Бердянськ, Мелітополь, просто приїжджають російські автобуси й масово вивозять дітей. Тисячі дітей опиняються на території ворога і стають заручниками.

Тільки за останній тиждень ми повернули 22 дітей. І всі вони свідчать про те, що росіяни їх викрадають, вводячи в оману батьків, застосовуючи примус, провокації. Навіть цим дітям, яких зараз вивозять, розповідають, що вони їдуть на екскурсію з Бердянська в Генічеськ, а насправді — в Крим, а деякі автобуси їдуть у Дагестан тощо.

Це випробування і для дітей, і для батьків, які мають їхати їх забирати.

Так, ми не можемо їх забрати без законних представників цих дітей, росіяни їх не віддають. Буквально останній випадок напередодні, коли ми намагалися забрати дитину бабусі, що померла. Ми вже декілька спроб робили: працюємо офіційно, звертаємось до них, а вони кажуть "Ні, дитина не хоче". Вони не дають поспілкуватися з нею.

Офіс Уповноваженого з прав людини Дмитра Лубінця намагається знаходити будь-якої можливості, щоб комунікувати з Офісом уповноваженого з прав людини РФ Тетяною Москальковою, щоб повернути наших дітей. Але, як на мене, цих спроб недостатньо. Я розумію, наскільки важко офіційній українській стороні намагатися якось комунікувати, тому що вони говорять з ворогом, який вдерся, вбиває дітей, викрадає їх, депортує. Як можна взагалі з ними домовлятися? Але відповідно до міжнародних норм якраз у таких ситуаціях сторона агресора мала б передати інформацію щодо дітей третій стороні. Наскільки мені відомо, Швейцарія мала бути посередником, але Росія відкидає будь-які спроби інших країн стати посередником.

Сьогодні ФСБ протидіє нашому фонду, протидіє поверненню українських дітей. Росія продовжує чинити геноцид, воєнні злочини. За це всі, хто це робить — Володимир Путін, Марія Львова-Бєлова (уповноважена з прав дитини РФ — ред) та всі інші, хто ухвалює рішення, і ті, хто їх виконує — відповідатимуть перед Міжнародним трибуналом і будуть засуджені.

Україна. Хлопчик, якого повернули з "оздоровлення" в тимчасово окупованому Криму виходить з евакуаційного автобуса, 22 березня 2023 р. Кадр з відео Save Ukraine/Facebook

У РФ повідомили про затримання громадянки України, яку назвали співробітницею фонду Save Ukraine, а пізніше опублікували відео її допиту. У ньому співрозмовниця представляється Ольгою Гурулею та каже, що вона нібито хотіла оформити опікунство над двома неповнолітніми дітьми у Генічеську Херсонської області (тимчасово окупована Росією українська територія). Після оформлення опікунства вона, за її словами, буцімто мала вивезти дітей спочатку до Києва, а потім до Німеччини.

Це нісенітниця і відверта брехня російських ЗМІ. Вони повідомили, що це працівниця мого фонду. Я скажу вам, хто це є — жінка, яка їхала забирати похресника. Дитину-сироту, в якої є старший брат 26-ти років, котрий перебуває у Німеччині. У нього є бабуся, яка приїхала з Німеччини, бо вони тікали від війни під час окупації, а дитина залишилася заручником. Ця дитина опинилася у Росії. І саме ця жінка їхала за похресником, але ФСБ її затримало в аеропорту Домодєдово, заарештувало на дві доби, чинило психологічний тиск через погрози, численні допити. І наприкінці вони сказали: "Дивись, ми тобі не віддамо цю дитину, але або ти сядеш у в’язницю на 15 років, або ось тобі текст і ти маєш сказати його на камеру". Вручили цей текст жінці, і вона його переповіла, що так, вона приїхала і хотіла забрати декількох дітей-сиріт. Насправді її змусили завчити ці слова і сказати їх. Вона просиділа там у в’язниці і її депортували в Мінськ, де їй сказали "забирайся звідси, їдь в Україну, ти депортована". Вона телефонувала в Міжнародний Комітет Червоного Хреста, просила завезти її до кордону, але вони їй відмовили. Тому вона самотужки дісталася до кордону, де ми її зустріли.

На момент публікації того відео вона тиждень вже перебувала в Україні, де свідчила про це все. Але за 10 днів після її ув’язнення у Москві з’являється ця публікація, де під диктовку ФСБ вона все говорила. Принаймні на тому відео вона не казала, що є працівницею фонду Save Ukraine. Якщо ми були під особистим контролем ФСБ як фонд Save Ukraine, то зараз вони вдалися до серйозного протистояння, протидії будь-яким вивезенням нами дітей.

Чи складніше повертати вже всиновлених в Росії наших дітей?

Це дуже ускладнює процес, а в більшості випадків — й унеможливлює. Якщо ми говоримо про всиновлення, то це відбувається вже після того, як з українських дітей роблять "російських" — їм видають інше свідоцтво про народження, російського взірця. Далі, якщо ця дитина вже старшого віку, їй дають паспорт, російське громадянство і всиновлюють вже як російську дитину. Причому є таємниця усиновлення і для дітей-сиріт, які викрадені росіянами, процедура повернення нереальна, тому що росіяни не погоджуються. Вони кажуть, що тепер це інша держава, "це наші території", які вони приєднали після псевдореферендуму.

Але ми проаналізували, що все це було заздалегідь підготовлено. Ще у 2018 році були відповідні зміни до російського законодавства, підписані Путіним, про спрощення процедури отримання російського громадянства. Раніше треба було чекати п’ять років, а тоді вони зробили один рік. Якщо людина говорить російською мовою, з нею проводять співбесіду і вона заявляє, що російськомовна й хоче отримати російське громадянство, то вона може отримати його одразу.

Як ви можете прокоментувати заяви ОБСЄ та ООН, коли вони сказали, що Росія "явно порушувала" права незаконно вивезених на російську територію українських дітей?

Наш фонд повернув найбільшу кількість дітей — близько 120. Але в порівнянні з тим, скільки їх викрадено, це практично нічого. Щоб сьогодні звинуватити Росію в геноциді, ці докази, кейси мають бути представлені в трибуналі й далі має бути ухвалене рішення. Таке саме, як було рішення про арешт Львової-Бєлової й Путіна.