Секрети Рогозіна. Частина 2: донецький "Шеш-Беш", луганський завод Богуслаєва та "мудаки" з генштабу

Ексклюзивно
Дмітрій Рогозін під час евакуації після поранення. Фото з листування Дмітрія Рогозіна

У березні редакція розслідувань Суспільного отримала анонімний лист із лінком на понад 25 гігабайтів листування ексдиректора "Роскосмосу" та одного з активних пропагандистів війни проти України Дмітрія Рогозіна. Це друга частина розслідування на основі отриманих даних.

У першій частині "Секретів Рогозіна" ми розповіли, як верифікували достовірність отриманого листування, про спроби Рогозіна отримати нову посаду через наближеного до Путіна мільярдера Аркадія Ротенберга, його намагання дискредитувати міністра оборони РФ Сєргєя Шойгу, нинішнього директора "Роскосмосу" Юрія Борісова та власника ПВК "Вагнер" Євгєнія Прігожина, а також про військові розробки, на які Рогозін, за нашим припущенням, хоче отримати держзамовлення: робота "Маркер" та систему супутникового зв’язку "Гонєц".

Нижче ми розповімо більше про участь "добровольця" Рогозіна у бойових діях проти України, його поранення у Донецьку, коли він святкував день народження, спроби Рогозіна залучити українські підприємства на окупованих територіях, зокрема у Луганську та Маріуполі, до роботи на війська окупантів та використання методичок українських військових.

Військкомат, почувши ім’я Рогозіна, відмовив

Як ми зазначали у першій частині розслідування, Дмітрій Рогозін не проходив військову службу у збройних силах РФ, але має звання майора. Про це свідчить військовий квиток, фотокопія якого була серед його листування.

6 лютого у російському телеграм-каналі ВЧК-ОГПУ опублікували матеріал, в якому йдеться, що Дмітрій Рогозін є добровольцем у складі БАРС-11, бо російське Міноборони відмовилося пускати його у зону "спецоперації" без підписання контракту.

У переписці з російським журналістом Юрієм Урсовим Рогозін, фактично, підтвердив написане:

"Поганенький матеріал, але писала людина, достатньо поінформована, зокрема щодо Барса-11… Якщо вони так глибоко у темі, то це небезпечно".

А у листуванні з Артьомом Мєльніковим — колишнім керівником служби внутрішнього аудиту "Роскосмосу", який з осені 2022-го працює фактично помічником Рогозіна у створеній ним для роботи на фронті організації "Царські вовки", йдеться про те, що з потраплянням "на фронт" навіть через мобілізацію у Рогозіна та його охоронців були труднощі.

"Запитай у тезки (Артьома Артьомова — охоронця Рогозіна — ред.) більше інформації щодо процедури оформлення. Який то військкомат і, якщо можна, що за відділ ДВКР (департамент військової контррозвідки — ред.)? Де осічка відбулася?" — написав Рогозін своєму підлеглому 2 грудня 2022 року.

Мєльніков відписав, що має зустрітися з головою ДВКР і що відмовили у військкоматі селища Персіановка (Ростовська область).

"Відмовили, коли побачили ваше прізвище, — написав Мєльніков. — Посилалися на прізвище і все. Подивилися вчора "1Канал" і почалося".

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

4 грудня Мєльніков надіслав Рогозіну фотокопію листка з прізвищами "мобілізованих" його підлеглих. Домовитися, судячи з документів, вдалося з іншим військкоматом — Усть-Лабінського району (Краснодарський край).

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

"Мобілізували" п’ятьох охоронців та помічників Рогозіна, зокрема і самого Артьома Мєльнікова, який вказаний у документі "рядовим". Судячи з розмов у чаті Рогозіна з Мєльніковим, той взяв позивний "Мюллер".

Це відео надіслав Рогозін Мєльнікову, підписавши "фальшивомонетники". На відео, окрім Мєльнікова, Міхаіл Брідасов.

Капітан Міхаіл Брідасов – колишній спецпризначенець підрозділу "Альфа" та тілоохоронець Рогозіна. 21 грудня, коли Рогозін святкував день народження у Донецьку, Брідасов загинув під час обстрілу. Про деталі того інциденту розповімо нижче.

Майор Артьом Артьомов — колишній міліціонер, учасник чеченської війни, з 2014 року був редактором журналу "Руське слово".

Артьом Артьомов. Фото з сайту "Моменти істини"

Сержант Владімір Гусєйнов — ще один тілоохоронець Рогозіна та колишній спецпризначенець. Він, як і Брідасов, загинув після отриманих поранень на святкуванні дня народження шефа.

Владімір Гусєйнов (зліва) та Міхаіл Брідасов — тілоохоронці Рогозіна. Фото з листування Дмітрія Рогозіна

38-річний єфрейтор Алєксандр Головєнькін — ще один з охоронців Рогозіна. Він з усіх — найменш публічний, але зареєстрований у соціальних мережах та на сайті знайомств, де вказано, що він "добре заробляє".

Алєксандр Головєнькін — один з охоронців Рогозіна. Фото з російського сайту знайомств "Мамба"

Усі згадані офіційно стали "добровольцями 11 добровольчого загону "Барс" збройних сил Російської Федерації". Про те, яку посаду отримав у загоні Рогозін і через який військкомат він одержав можливість їздити у зону бойових дій, у листуванні не згадується.

Сам Рогозін у листопаді 2022 року почав називати себе головою військових радників "Царські вовки" та присвоїв собі позивний "Сармат" (таку ж назву мають міжконтинентальні балістичні ракети, які почали виробляти підприємства "Роскосмосу"). У перших поїздках на Донбас у жовтні Рогозін ще називав себе "Космос".

Зліва — Дмітрій Рогозін ще з позивним "Космос". Справа — командир третього батальйону імені 383-ї шахтарської дивізії так званої "ДНР" Костянтин Кузьмін (позивний "Шахтар"). Фото зроблене 23 жовтня 2022 року. Своєму внуку Фьодору Рогозін того дня написав: "Сьогодні був на "лінії", зустрічався з командиром шахтарського батальйону". Фото з листування Дмітрія Рогозіна

Усі поїздки Рогозіна на фронт — це кількаденні виїзди, після яких він повертається додому, у Москву. Разом зі своїми охоронцями. Наприклад, у повідомленнях до водія Міхаіла Антіпова Рогозін 25 січня 2023 року писав:

"Міша, у понеділок вранці — виїзд на Донбас. На тиждень. На двох авто — рендж і лексус від охорони. Мені не вистачає одного водія. Готовий їхати? Обіцяю тебе у пекло не відправляти й поводити себе акуратно".

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Поїздки "на фронт" також час від часу супроводжувалися застіллями у ресторанах та походами у сауну.

17 листопада Рогозін у програмі пропагандиста Владіміра Соловьйова розповідав, що він "працює на Донбасі вже кілька тижнів". Того ж дня у листуванні з Мєльніковим писав, що буде їхати до них у "баньку", і цікавився, чи вони "голі".

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

9 грудня Рогозін "на вугледарському напрямку" потрапив під обстріл, про що написав у своєму телеграм-каналі, а заодно домовився з пропагандисткою Маргарітою Сімоньян, щоб новину про це опублікували у "Раша Тудей".

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Новина і відео, змонтоване з фрагментів, які надав Рогозін, вийшли наступного дня, 10 грудня.

А ще ввечері 9-го Рогозіна запросили у "баньку" у Донецьку. Запрошував член правління московського обласного відділення "Союзу десантників" та колишній помічник Рогозіна-меншого Алєг Кіслов, написавши: "Зараз зателефонував комбригу (100-ї бригади "ДНР" — ред.), він підготував лазню з дороги, можемо погрітися і поспілкуватися без зайвого. Якщо що, авто надішлемо за вами".

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

До слова, Кіслову Рогозін написав перший, запропонувавши співпрацю, бо той знав командирів російських та сепаратистських підрозділів на Донбасі та "опікувався" 100-ю бригадою "ДНР", яку очолює, як написав Кіслов, Андрєй Тімофєєв (позивні — "Скіф", "Вітер"). Ця бригада у січні 2023-го увійшла до складу військ РФ під номером 110.

Святкування у "Шеш-Беш" як "виконання бойового завдання"

21 грудня Рогозін святкував 59-й день народження. Святкування запланував у Донецьку, у готельно-ресторанному комплексі на березі Донецького моря "Шеш-Беш". У цьому ж комплексі Рогозін та його охоронці періодично жили, приїжджаючи на Донеччину.

Привітати чоловіка з днем народження приїхала з Москви дружина Татьяна. По неї Рогозін відправляв броньоване авто — про це писав внукові Артьому 17 грудня.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Заодно Рогозін на гулянку завчасно почав запрошувати донецьких посадовців та бойовиків.

"У середу ввечері хочу у колі друзів відсвяткувати день народження! Запрошую. Буду радий бачити! І передайте комбригу запрошення, якщо він зможе", — писав Рогозін 18 грудня Алєгу Кіслову.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

20 грудня Рогозін уже надіслав Кіслову точний час та локацію: ресторан "Шеш-Беш" на 19:00. "Прийнято. Завтра зранку виїжджаємо до Донецька", — відповів Кіслов.

Колишній десантник Алєг Кіслов — справа. Зліва — Андрєй Тімофєєв (за словами Кіслова, командир 110-ї бригади). Посередині — командир 1-го армійського корпусу так званої "ДНР", генерал-майор Сергєй Мільчаков. Фото з листування Дмітрія Рогозіна

На день народження Рогозін також запросив Артура Бацева — командира добровольчого загону "Барс-11", до якого він зі своїми охоронцями формально входять, та тодішнього прем’єр-міністра так званої “ДНР” Віталія Хоценка. Той приїхав з двома охоронцями, писав Рогозін 26 грудня журналістові та колишньому головному редакторові "Ехо Москви" Алєксєю Вєнєдіктову.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Під час застілля у приміщення готельно-ресторанного комплексу влучила українська артилерія. Рогозін та Хоценко отримали осколкові поранення. Охоронець Рогозіна Міхаіл Брідасов загинув на місці. Водій Дмітрій Муравьйов, охоронці Владімір Гусєйнов та Алєксандр Шемякін, який був директором НТЦ "Охорона Роскосмосу" і колишнім офіцером ССО, отримали тяжкі поранення. Двоє останніх померли згодом у лікарнях.

Рогозін отримав поранення у плече. Осколок зупинився за кілька міліметрів від спинного мозку — у шийному відділі хребта. Як свідчить його листування та фото, що він пересилав, поранення у сідниці, як почали писати у соціальних мережах та ЗМІ, таки не було.

Рогозин у літаку. Дмітрія Рогозіна евакуйовували бортом з пораненими російськими військовими. На фото, яке зробила його дружина, видно, що він сидить. Фото з листування Дмітрія Рогозіна

За кілька годин після поранення Рогозін уже обговорював з представником "Раша Тудей" Євгєнієм Шипіловим зміст новин, які має опублікувати "РТ" про обстріл та поранення. У листуванні Рогозін робить припущення, що "полювали" не на нього, а на Хоценка.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

А вже зранку Рогозін написав у своєму телеграм-каналі: "Це була робоча зустріч, у вузькому колі й у спокійному оточенні після повернення з одного з наших добровольчих підрозділів. У цьому готелі ми жили останні місяці, і за 8 років противник жодного разу не обстріляв це місце. Хтось злив інформацію, і близько 19:45 відбулося кілька високоточних потраплянь, у тому числі у місце, де ми безпосередньо перебували".

У наступні дні Рогозін поширював інформацію, що "українські спецслужби давно готували на нього замах".

Рогозін, його дружина, яка не постраждала, та охоронці, що отримали легкі поранення, 24 грудня повернулися до Москви. Частину дороги їхали потягом.

Охоронець Рогозіна Алєксандр Головєнькін та помічник Артьом Мєльніков. Фото з листування Дмітрія Рогозіна

26 грудня Рогозіну зробили операцію у Центрі хірургії імені Вишневського. Внукові Фьодору Рогозін писав, що все пройшло добре.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

За кілька днів його виписали. І вже 30 січня Рогозін повернувся до "відряджень" на Донбас. А от його легко поранені охоронці скаржилися, що не можуть отримати виплати та бути скомісованими зі служби.

"Я — нормально, завтра переводять у філіал на реабілітацію. Драйвера (Алєксандра Головєнькіна — ред.) сьогодні зашиють, операція тільки через 2 тижні", — писав Артьом Мєльніков Рогозіну 28 грудня.

А 2 січня скаржився: "У нас з Тьомой (Артьомовим — ред.) проблема з виплатою. У лікарні нам не дали форму 100 для військових, оскільки ми були у звичайній лікарні. Драйверу дали, його відвезли у військовий госпіталь".

Рогозін обіцяє допомогти й просить написати Мєльнікова записку на Фролова (ймовірно, ексдепутата парламенту так званої "ДНР" Алєга Фролова) та на військовий госпіталь. Мєльніков у цій записці пише, що вони поранення отримали внаслідок "виконання військового обов’язку".

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

9 січня Мєльніков каже про ще одну проблему: Драйвера, тобто Головєнькіна, відмовляються комісувати з його пораненням. Мєльніков просить допомогти, Рогозін каже: "Заберемо".

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Того ж дня своїй секретарці Натальї Моховій Рогозін надсилає фотографії рапорту, підписаного "командиром добровольчого загону Барс-11 Артуром Бацевим", щодо нагородження "орденом мужності" охоронців Рогозіна: Брідасова та Гусєйнова — загиблих після поранення на дні народження шефа, а також поранених Артьомова, Головєнькіна та Мєльнікова. У документі є клопотання Бацева і щодо нагородження таким орденом самого себе.

У рапорті — ні слова, що усі отримали поранення 21 грудня у ресторані "Шеш-Беш". Натомість описаний "героїчний подвиг", який 22 грудня вчинили усі перераховані.

"О 4:00 22.12.2022 під час пересування на автомобільному транспорті для організації перевірки особового складу 11 добровольчого загону "Барс" на вогневих позиціях, що в районі оборони, на 2 км північніше н.п. Олександрівка 71 МСП, під час артилерійського обстрілу противником житлових будинків в Олександрівці постраждали цивільні люди. Командиром 11 добровольчого загону "Барс" полковником Бацевим А.Е. було ухвалено рішення надати допомогу цивільним людям щодо їхньої евакуації у безпечне місце. Капітан Брідасов Міхаіл Юрьєвіч перебував у групі охорони командира загону, під час під’їзду до будинку, який горів, капітан Брідасов вискочив з авто і за командою командира зайшов у будинок, який горів, для надання допомоги цивільним, що живуть у цьому будинку. Біля входу у будинок капітан Брідасов побачив поранену жінку, почав її евакуацію з будинку, що горів. У цей час супротивник продовжував вести артилерійський вогонь. Під час повторного потрапляння у будинок капітан Брідасов проявив мужність і відвагу, показав свою високу громадянську позицію щодо захисту мирного населення донецької народної республіки від українських націоналістів, закрив своїм тілом жінку, таким чином ціною свого життя врятував її життя", — такий рапорт вигадали на Брідасова.

Фото з листування Дмітрія Рогозіна

Для інших охоронців Рогозіна історії так само героїчні. Усі, відповідно до рапорту, рятували цивільних.

Фото з листування Дмітрія Рогозіна

"Я все одно шукати буду, найду і грохну"

Дмітрій Рогозін підозрював, що вогонь навів хтось з працівників ресторану. У листуванні він навіть обурювався, що ніхто з персоналу готельно-ресторанного комплексу серйозно не постраждав.

"Намагаюся аналізувати подію і бачу ряд запитань, які пов’язані з трагедією, — написав Рогозін 27 грудня своєму колишньому раднику з "Роскосмосу" Сєргєю Гугушкіну. — Ми, попри загальне правило, не виставили бойову охорону. Всі, включно з водієм, сіли за стіл. Нікого з наших не було ні на стоянці, ні поряд будівлі. Я, звісно, був зайнятий розмовою з командирами, тому не контролював роботу хлопців. А вони, швидше за все, розслабилися. Чому серед потерпілих так мало персоналу. І в основному тільки два музиканти, і якісь дівчата сиділи у комірчині. А де повари, шашличники й решта компанії? Я нікого не бачив. Якби охорона діяла професійно, вона б впевнилася, що весь персонал на місці. У сусідньому залі Татьяна бачила чоловіка з телефоном у руці. Його ніхто не запитав, хто він. Потім він взагалі зник".

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

"А про витік ясність є? — запитував Рогозін 28 грудня у тодішнього заступника командувача оперативного командування так званої "ДНР", "полковника" Едуарда Басуріна. — Я, чесно кажучи, не бачив персонал у повному складі. Таке враження, що частина людей втекла перед атакою… Я все одно шукати буду, найду і грохну".

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Секретарка і порожній конверт біля посольства Франції

У розмові Басурін написав, що обстріляли кафе американсько-шведськими артилерійськими снарядами "Excalibur". "Знаю", — відповів Рогозін Басуріну.

А вже 1 січня Рогозін повідомив ексочільнику пресслужби "Роскосмосу" Дмітрію Струговцу, що написав лист послу Франції у Росії П’єру Леві й планує йому надіслати осколок, який дістали з нього лікарі. "Дім, як думаєш, може, лист послу ексклюзивно розмістимо у РІА… Порозмовляй акуратно".

"Можна. Добре має розійтися", — відповів Струговєц.

За публікацію у РІА таки домовилися. Текст вийшов 4 січня — з фотографіями листка та осколка. Але планував Рогозін навіть більше — додати фото з-під посольства. Для цього 3 січня просив свою секретарку Марію Поддубну взяти порожній конверт, приїхати під будівлю закритого на вихідні посольства і зробити фото.

"Можеш просто підійти до поліцейського біля посольства з якимсь конвертом чи папкою і запитати, як передати лист послові. А тебе нехай з авто хтось сфотографує", — писав Рогозін.

У результаті сфотографувався з конвертом, ймовірно, охоронець Рогозіна.

Фото з листування Дмітрія Рогозіна

"Буханка" для себе та вбивство цивільних

Після поранення Рогозін став обережнішим. У листуванні з Мєльніковим за 21 січня йдеться, що під час "відряджень у зону СВО" планують не їздити натовпом та будуть змінювати місце ночівлі щоденно.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Наприкінці січня з Рогозіним на Донбас мали їхати згаданий Мєльніков, а також 31-річний охоронець Антон Стіхін, 53-річний водій Міхаіл Антіпов, 39-річний Ігорь Шевчєнко, який у Рогозіна записаний у телефоні як "Ігорь Держохорона", а також 51-річний охоронець Турпал-Алі Хазбулатов (позивний Горєц).

Їхати планували двома автівками: "Рендж Ровер" (номер А682ЕУ 797) та "Лексус" (У 649 ХТ 790) через Новоазовський пункт пропуску. Ці всі дані Рогозін надіслав депутату Держдуми Алєксєю Журавльову, з яким разом "працював" на окупованій частині України.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

До слова, про автомобілі, якими їздить Рогозін на фронт. З листопада він та його помічники домовлялися з російськими підприємствами та банками щодо передачі "добровольчим батальйонам" бойовиків списаних автомобілів, в тому числі інкасаторських. Наприклад, тільки "Сбєрбанк" дав щонайменше 30 авто. 4 січня помічник Рогозіна Владімір Матвєйчук написав йому, що мають приїхати ще автомобілі — "патріот" та "фермер".

"Автомобілі передамо Барсу-11, в тому числі "патріот" — для наших потреб", — відповів Рогозін.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Мєльнікову Рогозін писав, що було б непогано кілька інкасаторських авто забрати для "Барсів": "Нам там самим такі автомобілі знадобляться по болоті їздити". І додав: "Краще новий нам" — коли зайшлося про УАЗ.

І публічно, і в особистих листуваннях Рогозін демонструє ненависть до українців, називаючи нас "смертельними ворогами" та закликаючи використати проти України ядерну зброю.

І Рогозін свідомий щодо воєнних злочинів, які вчиняють російські військові та бойовики "Л/ДНР". 9 жовтня він поширив кільком людям зі своєї телефонної книги аудіозапис, який підписав як "настанова досвідченого бійця мобілізованому".

"Багато цікавих подробиць. Не для пересилання", — додавав Рогозін.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Поширене аудіо — це запис 30-хвилинної телефонної розмови, під час якої російський військовий (начебто з ПВК) розповідає мобілізованому про ситуацію на фронті, про те, що потрібно брати з собою та як поводитися, зокрема з цивільними.

"Цивільне населення, дивися. Якщо заходиш у село, де, наприклад, уже активно бої ведуться, будь-хто, хто до тебе підходить, краще двусотити його, тому що якщо не ти його, значить, тебе зараз міномети накриють… До мирного населення стався дуже підозріло, до всіх. Всі мирні, практично, виїхали. Всі, хто залишився, які усміхаються, — це їхні агенти, розвідники. І не бери ніяку їжу у них. Абсолютно нічого", — каже військовий мобілізованому.

Серед повідомлень Рогозіна є і файли з методичками українських військових. Син Рогозіна Алєксєй навіть взявся за їхній переклад — для розповсюдження серед російських військових та сепаратистів.

"Мій син Алєксєй працює з групою волонтерів-перекладачів над дуже цікавими українськими військовими матеріалами, якими ми володіємо і продовжуємо отримувати. Потреба у них дуже висока. Всі командири обох армійських корпусів ними цікавляться", — писав Рогозін 12 січня пропагандисту Андрєю Рудєнку.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Серед методичок — "Дії в умовах низьких температур", "Радіолокаційна розвідка ракетних військ і артилерії", "Стратегічні комунікації", "Соціальні мережі" і т.д.

"Шеф, дуже цікаво. Деякі хочеться почати читати вже зараз", — написав Рогозіну Мєльніков. "Вже читаю", — відповів йому Рогозін.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Супутникові знімки та "мудаки" з генштабу

На "фронт" Рогозін повернувся не тільки з перекладеними методичками ЗСУ, а й з новою допомогою бойовикам. Ексдиректор "Роскосмосу" почав постачати їх супутниковими знімками для викриття позицій українських військових. Знімки таємно надавав Рогозіну директор ракетно-космічного центру "Прогрес" Дмітрій Баранов.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Рогозін надсилав Баранову координати ділянок, які цікавили бойовиків, та отримував за кілька днів знімки з російських супутників.

6 лютого Рогозін навіть повідомив Баранову, що за допомогу артилерійська бригада "Кальміус-1" підготувала йому офіційну подяку.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Рогозін не розкривав ім’я того, хто надає йому супутникові знімки, але у розмовах з іншими неодноразово хвалився, що так допомагає бойовикам. Заступнику голови уряду РФ Дєнісу Мантурову Рогозін писав 21 січня:

"Минулого тижня я допоміг одному з батальйонів космічними знімками сектора їх відповідальності. Я вирішив це питання за півтора дня після прохання. У результаті батальйон знайшов приховані позиції недруга, провів дорозвідку дронами й з мінімальними втратами прорвав лінію ворога. Я ось ніяк зрозуміти не можу, чому штурмові батальйони взагалі без можливості отримувати інформацію космічного моніторингу хоча б за секторами їхньої відповідальності? Якась інформація ж у нас є, і її абсолютно достатньо для підтримання фронту. Не знаю, що робити з цим. Може, ти по лінії ВПК допоможеш. Розмовляв про це з Борісовим, він тільки плечима потискає. Зустрічався з Мєдвєдєвим, той здивований ситуацією не менше за мене. Спробуй втрутитися, будь ласка".

Мантуров відповів, що дасть завдання заступникові голови колегії військово-промислової комісії РФ Андрєю Тюліну, щоб той "напрацював розв'язання проблеми".

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Наступного дня Рогозін скаржився вже пропагандисту Владіміру Соловьйову: "Мій НТЦ, дістаючи "по дружбі" аналогічну інформацію, живить нею кілька батальйонів 1-го армійського корпусу, але це ж партизанщина".

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Пропагандист Соловьйов порадив Рогозіну звернутися з цим до "начальника", тобто Путіна. Зустріч, за словами Соловьйова, можуть організувати ННП чи ВВЗ, тобто секретар ради безпеки РФ Ніколай Патрушев чи начальник росгвардії Віктор Золотов.

"Я б окремо пішов на зустріч до ВВЗ і запропонував йому допомогу, як донецьким. Для росгвардії", — порадив Соловьйов. А ось начальник генштабу Валєрій Гєрасімов, на думку Соловьйова, "нічого не може і не хоче вирішувати".

"Знаєш, що потрібно зараз зробити? Призвати інженерів "Роскосмосу" в армію, замінити ними дурнів армійських — і на очах ситуація зміниться, — заявив Рогозін. — Треба, щоб ці мудаки з генштабу налагодили роботу… Я не буду розкривати джерело моєї інформації, інакше це заглохне. Тому хай ВВЗ й інші вимагають від генштабу те, що ті зобов’язані надати".

Українську "Либідь" — сепаратистам

У листуванні Рогозіна згадується і про український телекомунікаційний супутник "Либідь", на який Україна взяла у 2009 році кредит на майже 300 млн доларів і який будувало російське підприємство "Інформаційні супутникові системи", що входить до орбіти "Роскосмосу".

Наразі Україна судиться за повернення супутника або компенсацію грошей. Поки ж сам апарат продовжує зберігатися на російському підприємстві.

У червні 2022 року Рогозін, ще бувши директором "Роскосмосу", заявив, що всі системи "Либеді" підтримуються і що "супутник може бути запущений на орбіту, коли настане слушний момент", зокрема Рогозін зазначив, що супутник можуть запустити для "звільнених територій" України.

10 листопада 2022 року помічник Рогозіна Артьом Мєльніков надіслав йому вордівський документ із назвою "КА Донбас". У ньому — на сторінці А4 клопотання, щоб "Либідь" запустили у космос для покращення зв’язку на території так званої "ДНР" — як для оборонних цілей, так і для побутових споживачів.

У документів нема ні адресата, ні імені відправника.

Суспільне звернулося до Державного космічного агентства України з проханням розповісти про поточний стан судової справи щодо "Либеді" та чи має воно інформацію про можливий запуск супутника росіянами. У держагентстві, посилаючись на воєнний стан, відповідати на запитання відмовилися.

Але "Либідь" — не єдиний супутник з тих, які виробляли російські підприємства на замовлення іншої країни і які "зацікавили" Рогозіна.

27 червня Рогозін переслав своїй секретарці Натальї Моховій вордівські документи від Сєргєя Баскова — директора науково-виробничого концерну "Барл". В одному, адресованому самому Баскову начебто від голови уряду РФ Міхаіла Мішустіна, повідомлення про "вилучення майна — космічного апарату дистанційного зондування Землі, створеного для Іранського космічного агентства за контрактом №505 від 23 січня 2016 року для державних потреб шляхом викупу". Викуп — 10,06 млрд рублів.

"З метою мирного врегулювання конфлікту між Ісламською Республікою Іран і Російською Федерацією… уповноважити "Барл" запропонувати ІКА: перенести термін здачі апарату на три роки (для створення нового апарату); як компенсацію надати ІКА право безкоштовного отримання ресурсу з вилученого космічного апарату ДЗЗ, об’ємом 25% протягом усього терміну активного функціонування КА, але не більше трьох років".

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

У другому файлі — лист, адресований заступнику міністра оборони РФ Алєксєю Кріворучку. Лист не підписаний, але у ньому заступнику пропонують вилучити іранський космічний апарат на потреби "спеціальної операції" в Україні.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

9 серпня 2022 року іранський супутник запустили з "Байконуру". ЗМІ з посиланням на "Вашингтон пост" писали, що перші місяці супутник будуть використовувати для потреб російських військових.

Безпілотники й Алєксєй

У першій частині розслідування ми розповідали про намагання Рогозіна отримати фінансування з російського бюджету на виробництво військової техніки. Зокрема на роботи "Маркер" та систему супутникового зв’язку "Гонєц".

Ще один проєкт, який намагається просунути Рогозін для фінансування з держбюджету — безпілотники. Однією з фірм, які працюють з "Царськими вовками", керує син Рогозіна Алєксєй. Йдеться про "Центр розвитку транспортних технологій", що розробляє безпілотники "Еколібрі".

У згаданому вже дописі ВЧК-ОГПУ за 6 лютого вказано, що "до бюджету військового відомства Дмітрія Рогозіна дійсно не підпускають, розуміючи його апетити й небезпеку такої конкуренції". Але, мовляв, сину Рогозіна-старшого “достатньо місця на ринку безпілотників й інших товарів подвійного призначення у рамках забезпечення підрозділів "П’ятнашка", "Сомалі", "Кальміус" і кількох "БАРСів". А ще — що Алєксєй Рогозін ділить ринок виготовлення безпілотників для "СВО" з сином російського мільярдера Константіна Малофєєва.

У переписці з журналістом Юрієм Урсовим Рогозін зазначає: "Про спільну роботу Алєксєя на замовлення Малофєєвим мало хто знає. Він дійсно працює щодо одного з дронів на його замовлення, а у того син — айтівець. Це взагалі мало хто знав".

22-23 грудня "БАРС-11" проводив випробування безпілотників "Гранд" та "Нарвал", які просуває Рогозін. Артьом Мєльніков надіслав Рогозіну звіт від бойовиків підрозділу. Одразу ж скаржилися, що розробники були погано підготовлені.

Щодо "Гранду", то він, зазначено у звіті, недостатньо керований, не має відеокамери, сильно залежний від супутникових систем позиціювання, система скидання вантажу погано реалізована, а ціна вища, аніж у закордонних аналогів. Але летить цей БПЛА понад шість годин та може подолати до 700 кілометрів, несучи до 7 кілограмів навантаження.

Відгуки про "Нарвал", який може злітати вертикально, були ще гірші: не зависає у повітрі, не має системи скидання.

Боротьба за луганський завод

Серед інтересів Дмітрія Рогозіна опинився Луганський авіаційний ремонтний завод, який до окупації був у державній власності України.

Луганський авіаційний ремонтний завод. Фото з листування Дмітрія Рогозіна

7 лютого Рогозін записав аудіо для заступника генпрокурора РФ Дмітрія Дємєшина, просячи допомогти й зупинити перевірки підприємства луганськими прокурорами:

"Він (завод — ред.) ремонтує двигуни для гвинтокрилів, а раніше, в тому числі, і літаки він ремонтував. Працював він у тісному зв’язку з "Мотор Січчю", запорізьким підприємством. Відповідно, коли у 2014 році все відбулося, цей завод почав працювати з такою собі філією "Мотор Січі", вона розташована у Дубні (місто у Московській області — ред.), називається "Борисфен". Якась незрозуміла контора, через яку Богуслаєв, що нині арештований українцями, директор "Мотор Січі", привозив ремонтні комплекти для наших підприємств, для гвинтокрилів, для А-124 "Руслан" і т.д. Були якісь каламутні й незрозумілі схеми.

І зараз що відбувається. Цей завод, я на нього подивився, він в абсолютно пристойному стані перебуває, можу надіслати фотографії. Там є станки, близько 15 двигунів. Точніше, у них 14 двигунів готові для передачі під наші гвинтокрили бойові й 15 двигунів — під ремкомплект, тобто вони можуть зібрати. Слухай, ну, 30 двигунів для нашої армії просто так уже лежать, готові, що можна передати, забрати. Це вже цікава історія.

Значить, директор заводу — дуже толкова людина, яка пройшла від майстра, молодий чоловік. Горить бажанням вписатися у якусь нашу корпорацію, у якусь компанію і так далі. Я вже сьогодні зранку переговорив з Мантуровим, планую у Москві з ним зустрітися. І звісно, це питання вирішу.

Але цей "Борисфен", якісь жуліки від Богуслаєва, вони починають ініціювати прокурорські перевірки, хочуть роздушити це підприємство, яке і так все у боргах. Міністр промисловості у Луганську — це кінчений ідіот і злодій. Пояснювати не буду, такий самий ідіот і в "ДНР". Пасічник взагалі жодного разу не приймав цього директора авіаційного заводу. Парадоксальна ситуація. А завод, ще раз кажу, дуже пристойний. Там у них є і запущені цехи, є і куди "хахли" стріляли, але загалом завод можна запустити протягом кількох місяців. А ці ремкомплекти можна вже — плівку зняти й поставити нашим збройним силам.

У мене яке прохання — я зараз вам перешлю копію листа від прокурора луганського, який тільки що надійшов. То я так розумію, що вони його будуть дотискати. Якщо вони його дотиснуть, то завод не підійметься ніколи…

Якщо можна цей процес якось зупинити, щоб вони забули про цей завод, а я тим часом з Мінпромторгом та урядом Росії відпрацюю питання інтеграції цього підприємства у російський оборонно-промисловий комплекс".

Надіслав Рогозін і обіцяну копію листа від прокуратури Ленінського району Луганська, в якому вимагають у заводу, названому при окупації "Авіатех Сєвєр", надати інформацію про заборгованість перед працівниками та про отримані доходи. А також переслав фотографії з самого заводу.

Фото з листування Дмітрія Рогозіна

Дємєшин відповів, що "запустив у роботу": "Призупинити перевірку вже пізно, але контролювати її проведення ми будемо, свого колегу наполегливо попросив. Завод чудовий на вигляд, перебалакаю з оборонним управлінням генпрокуратури РФ, вони підтиснуть мінпромторг".

Через день Рогозін переслав заступнику повідомлення від директора заводу Алєксєя Опєнкіна, який писав, що у Луганськ приїжджає Пьотр Кононєнко — гендиректор "Борисфена" та засновник авіакомпанії "Волга-Днєпр". Він, за словами Опєнкіна, хоче передати завод в управління своїй компанії.

"Якщо їм вдасться зняти директора, то заводу більше не буде, а 29 двигунів для гвинтокрилів підуть у невідомому напрямку. Я провів перемовини з ОДК (Бадеха) (Об’єднана двигунобудівна корпорація, Вадім Бадеха — т.в.о. гендиректора — ред.), вони готові негайно забрати завод собі й завантажити його замовленнями під СВО. Прохання налаштувати прокурорських в "ЛНР", щоб не допустили зміни директора. Інакше потім можна буде забути про це підприємство", — написав Рогозін заступнику генпрокурора.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

"Переговорив зі своїм наступником, він на виїзді, але сказав, що обов’язково зателефонує прокурору "ЛНР", — відписав Дємєшин.

Тут варто було б додати, що ще 29 грудня Рогозін сам домовлявся про зустріч Кононєнка з Сєргєєм Глазьєвим, членом колегії (міністром) з інтеграції й макроекономіки Євразійської економічної комісії.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Про луганський завод Рогозін говорив і з Алєксандром Пєрвунінскіх — співробітником "управлінні П" (управління з контррозвідувального забезпечення підприємств промисловості) ФСБ. 7 лютого спершу попросив його набрати, а потім надіслав довідку про завод та контакти директора. Додав, що Дємєшин має надіслати на завод "прокурора" "ЛНР".

"Запускаю", — відповів йому фсбшник.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

"Територіально він розташований вигідно і може надавати фронту потрібну підтримку, — писав Рогозін Вадіму Бадеху того ж дня, 7 лютого. — Луганськ розташований у безпечній зоні від обстрілів, на відміну від Донецька. Я підключив Контору і прокурорських, щоб вони зупинили спроби тиску на підприємство. Якщо у вас є інтерес, директор готовий вам доповісти про ситуацію і пропозицію, та й двигуни можна використовувати за призначенням".

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Завод у Луганську — не єдиний на окупованій території України, яким зацікавився Рогозін. "Азовмаш" у Маріуполі також викликав інтерес.

8 січня Рогозін писав заступнику голові уряду РФ Дєнісу Мантурову: "Дєніс, привіт! Молодець, що відвідав "Азовмаш". Дуже важливо запустити виробництво і вирішити на їхній базі купу запитань щодо ремонту техніки. Обійняв".

"У Маріуполі роботи буде багато!", — відповів йому Мантуров.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

"Азовмаш", за повідомленнями російських ЗМІ, Мантуров відвідував 6 січня. У лютому ті ж російські медіа писали з посиланням на бойовика Дєніса Пушиліна, що на "Азовмаші", можливо, виготовлятимуть та ремонтуватимуть машини та спецтехніку від КАМАЗ.

14 листопада у повідомленні до директора "Прогресу" Дмітрія Баранова Рогозін писав, що він був на "Азовмаші" та надішле звідти фото. А заодно додав: "Відновлюю "Азовмаш" для ремонту військової техніки".

Завод "Азовмаш" у Маріуполі. Фото з листування Дмітрія Рогозіна

16 листопада помічник Рогозіна Артьом Мєльніков надіслав йому презентацію "Азовмашу". Перший слайд у ній — назва підприємства. "Азовмаш" там названий філією №6 державної корпорації "Алмаз". У пізніших слайдах уточнено, що з вересня 2022 року відбувається переведення підприємства під контроль "Алмазу", а також що "Алмаз" вирішив перетворити бази "Азовмашу" на ремонтні — для відновлення легкої й важкої бронетехніки.

Воду для Донецька — не з Ростова, а з шахт

З початком повномасштабного вторгнення у Донецьку зникло звичайне водопостачання. Офіційно, через зруйнований боями водогін, що тягнувся від каналу Сіверський Донець-Донбас. У січні російські ЗМІ писали, що міноборони РФ розпочало будувати водопровід до Донецька від річки Дон у Ростовській області. Рогозіну цей план не подобався.

Ексдиректор "Роскосмосу" наполягав у листопаді 2022 року, щоб компанії азербайджансько-російського мільярдера Араза Агаларова взялися за проєкт очистки води для Донецька.

"Я домовився з керівництвом "ДНР". Вони зараз зроблять хімічний склад оцих всіх вод, які шахтові, про які ваші спеціалісти говорили з прем’єром. І розмовляв я з Соломоновим Юрієм Сємьоновічєм, академіком Соломоновим, який очолює у нас Московський інститут теплотехніки. Це ракетна фірма, але у них є й інша компетенція — по воді. Наприклад, у західному окрузі Москви водоочищення — це їхнє обладнання, досить хороше, серйозне, яке працює з жорсткими, в тому числі, водами. Тому він теж зробить свою пропозицію, я її вам надішлю, тому що вони можуть зробити своє обладнання, а ви, відповідно, всю інфраструктуру", — таке аудіоповідомлення записав Рогозін Агаларову 6 листопада.

"Дякує велике, будемо чекати на інформацію, але від моїх спеціалістів інформація надійшла така, що вони наче не проявили значну зацікавленість, тому що вони вже тягнуть цей водопровід звідкись з-під Ростова", — відповів йому Агаларов.

"Прем’єр не вирішує це питання, звісно, — наполягав Рогозін. — По-перше, над ним є голова республіки, цей Пушилін. По-друге, це питання, звісно, вирішує керівництво Росії. Ми домовилися ось до чого: я зараз туди їду, ми у Донецьку зустрінемося з Пушиліним, я постараюся їх переконати, що це розв'язання питання, що саме так можна швидше запросити додаткові кошти для оперативної подачі води у Донецьк. Саме за тією схемою, яку ми з вами обговорювали. Я вам одразу все скажу, як тільки буде зрозуміло. У будь-якому випадку, я постараюся у цю гру з ними зіграти, тому що місто ще буде чекати, поки вони трубу протягнуть з Ростова? Це смішно".

У наступних повідомленнях згадок, чи була зустріч із Пушиліним та що вирішили з очищенням води з шахт, не було.

Кілька деталей наприкінець

28 вересня помічниця Рогозіна Марія Поддубная повідомила, що на його рахунок надійшла премія за роботу у "Роскосмосі" у 2020 році — 12 мільйонів 653 тисячі 865 рублів.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Відповідно до паспортних даних, Рогозін зареєстрований у місті Хімках Московської області — на вулиці Зарічній у мікрорайоні Новогорськ. Зареєстрований там Рогозін з 2020 року. Будинок має 783 "квадрати". Ділянка на 25 соток серед лісу та такий будинок, за оцінками Фонду боротьби з корупцією Алєксєя Навального, у 2019 році коштував близько 200 млн рублів. Поряд — офіційно ділянка та будинок тестя Рогозіна — за 150 млн.

Будинок Рогозіна у місті Хімки Московської області. Знімок з Google.Maps

Наприкінці листопада 2022 року Рогозін замовив у горлівського майстра Олега Толстова розробити для "Царських вовків" знак та кілька нагрудних хрестів із зображенням вовка. "Символіка повинна виглядати агресивно", — попросив Рогозін.

Перші ескізи, які підготував Толстов, містили шапку Мономаха з приклеєною до неї георгіївською стрічкою. Щоправда, потім майстер відмовився від шапки.

Символика "Царських вовків". Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

До липня 2022 року на "Радіо Спутнік" була авторська програма Рогозіна. На початку січня 2023-го Рогозін пропонував пропагандистці Маргаріті Сімоньян відновити з ним там ефіри.

"Гостями програми зроблю нові обличчя — донецьких командирів, незвичних за сміливістю і громадянською позицією людей. Можна і назву підібрати зі словом "командири", — писав Рогозін. Сімоньян погодилася.

Скриншот з листування Дмітрія Рогозіна

Станом на кінець травня 2023-го нова програма з Рогозіним так і не вийшла. Не отримав ексдиректор "Роскосмосу" і нову посаду, проте продовжує їздити на окуповані частини України та останнім часом "працює", як сам заявляє у своєму телеграм-каналі, на Запоріжжі, далі пропагуючи агресію проти України та закликаючи вбивати українців.