Оновлення: Увечері 24 червня Пригожин заявив, що "вагнерівці" припиняють заколот і повертаються в польові табори.
Допомогти українській армії
23 червня керівник приватної військової компанії "Вагнер" Євген Пригожин заявив про "марш справедливості" проти російського військового керівництва. "Вагнерівці" взяли під контроль низку обʼєктів в Ростові та Воронежі, за даними російських ЗМІ вони просувають по трасі в Москву.
Представники різних країн вже заявили, що уважно стежать за розвитком конфлікту між "вагнерівцями" та владою РФ. Реакція світу — у матеріалі Суспільного.
Офіційний представник Ради національної безпеки США Адам Ходж заявив, що у Білому домі уважно стежать за ситуацією в Росії, пише CNN. За його словами, президент Джо Байден був поінформований про розвиток ситуації із найманцями.
"Ми слідкуємо за ситуацією і консультуватимемося з союзниками та партнерами щодо цих подій", — йдеться у заяві.
Також повідомляється, що офіційні особи розглядають останні коментарі Пригожина, в яких він назвав російське військове керівництво "злом", як щось більше, ніж його звичайну риторику.
Президент Європейської ради Шарль Мішель також заявив, що Європа уважно стежить за подіями в Росії.
"На зв’язку з європейськими лідерами та партнерами G7. Це явно внутрішня проблема Росії. Наша підтримка України та Зеленського непохитна", — зазначив він.
Згодом високий представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель повідомив, що мав телефонну розмову з міністрами закордонних справ країн «Великої сімки» для обміну думками щодо ситуації в Росії.
"Напередодні засідання Ради ЄС із закордонних справ у понеділок я координую роботу всередині Європейського Союзу та активував центр реагування на кризи. Наша підтримка України не припиняється", — додав він.
Британський прем'єр Ріші Сунак заявив, що країна разом із союзниками обговорять ситуацію в Росії. Він заявив, що Британія і союзники "уважно стежать за ситуацією", закликавши "всі сторони бути відповідальними і захищати мирних жителів".
"Ми уважно стежимо за розвитком ситуації і перебуваємо на зв'язку з нашими союзниками. З деякими з них я говоритиму пізніше сьогодні. Головне зараз для всіх сторін — виявляти відповідальність і захищати цивільних. Це все, що я можу сказати зараз",— сказав Сунак BBC.
Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський відповів на ситуацію в Росії жартом: "Бачу, що моя літня відпуска у Криму наближається", — написав він у твіттер. Ліпавський також поширив допис заступника глави МЗС Євгена Перебийноса, де той каже, що одне з його улюблених місць у Криму – пляж Яспис під Севастополем, і подякував за пораду.
Прем'єрка Італії Джорджа Мелоні в коментарі журналістам під час Європейського форуму Вахау в Австрії заявила, що щойно вона повернеться до Італії, то проконсультується з розвідувальними службами та їх представниками, щоб отримати більше інформації, щоб оцінити ситуацію в Росії.
"Але що я можу абсолютно точно підкреслити, так це те, що ми продовжуватимемо підтримувати наш інтерес до України. Ми не повинні відволікатися від підтримки України. Європейський Союз у цьому контексті і в цій проблемі є більш конкретним і чітким у своїх діях, ніж будь-коли раніше. Те, що відбувається зараз, лише показує нам, що ця пропаганда сили і згуртованості російського режиму просто не відповідає дійсності", — сказала Мелоні.
Cпікерка Сейму Литви Вікторія Чміліте-Нільсен зазначила, що бажає Україні, аби "божевілля" Пригожина наблизило перемогу України.
"Розкуте, абсолютне зло, жорстокість і безкарність неминуче обертаються проти своїх «визволителів». Поразки на полі бою, так звані «м'ясні штурми», рано чи пізно стає неможливо приховати. Спостерігаючи за подіями останніх днів у Росії, хочеться побажати, щоб божевілля Пригожина, продиктоване відчуттям поразки, стало ще одним переломним моментом, наблизивши перемогу України", — написала вона у фейсбук.
На сайті президента Кахастану Касим-Жомарта Токаєва з'явилося повідомлення про телефонну розмову з Путіним про ситуацію, що "склалася в Російській Федерації". За чиєю ініціативою відбулася розмова, не уточнюється.
"Володимир Путін поінформував про ситуацію у країні. Касим-Жомарт Токаєв зазначив, що події, що відбуваються, — це внутрішня справа Росії. Конституційний порядок і верховенство закону є неодмінною умовою підтримки правопорядку країни. Це є основою безпеки суспільства та його успішного розвитку", — йдеться у повідомленні пресслужби.
Також Путін дзвонив Лукашенку вранці 24 червня, передає державне білоруське агенство БЕЛТА. Зазначається лише, що "Путін поінформував білоруського колегу про ситуацію у Росії".
Згодом на сторінці Ради безпеки Білорусі з'явилася заява про те, що "Білорусь була і залишається союзником Росії" і повністю розділяє задачі СВО (спеціальной воєнной операції, тобто повномасштабне вторгнення Росії в Україну — ред.), а білоруси і росіяни — "братні народи". У заяві закликають до "голосу розуму" : "У цей скрутний час усі, хто залучений до неприпустимого протистояння всередині єдиного у своїх цілях військового братства, потрібні там, де вирішується майбутнє слов'янського світу, доля мільйонів наших людей".
Відреагував у твіттері і письменник Стівен Кінг:
"Путін посіяв вітер. Тепер він має пожинати буревій. Слава Україні!", — написав він.
Що відомо про заколот ПВК "Вагнер"
Увечері 23 червня глава ПВК "Вагнер" Євген Пригожин заявив, що війська Міноборони Росії вдарили по місцю дислокації "вагнерівців" і там нібито загинуло багато найманців. Він анонсував "марш справедливості", додав, що "вагнерівців" 25 тисяч і вони ідуть "розбиратись". А також закликав всіх, хто хоче "заканчівать бєзпрєдєл" долучатись до "маршу".
Міноборони РФ назвало заяву про обстріл "вагнерівців" "інформаційною провокацією", водночас проти Пригожина порушили кримінальне провадження за фактом "організації військового заколоту".
Уранці 24 червня президент РФ Путін у відеозверненні заявив, що Збройні сили Росії отримали наказ ліквідувати "заколотників" і назвав події "ударом в спину". Він також порівняв події в Росії зараз з революцією 1917 року.
Пригожин заявив, що його найманці захопили аеродром в Ростові та штаб південного військового округу. На території Воронезької області Збройні сили РФ проводять "заходи в межах контртерористичної операції", заявив губернатор Гусєв. Також російські ЗМІ повідомили, що "вагнерівці" на трасі Дон до Москви.
В інших регіонах Росії місцева влада продовжує скасовувати заплановані масові заходи та "посилює безпеку", в деяких областях жителів закликають не виходити на вулиці. Йдеться зокрема про Московську, Ростовську, Брянську, Орловську, Калінінградську та низку інших областей.
Українська розвідка повідомляє, що Москва готується до облоги. За даними ГУР, туди стягують військову техніку, яка була в резерві, місто оточене поліцейськими та військовими підрозділами, на перехрестях і на виїздах з міста стоять патрульні, проводять огляди автотранспорту.