"Це для мене приємна несподіванка": поновлений ексдиректор запорізької лікарні, в якій загинули четверо людей

Важливо
Орджонікідзевський районний суд Запоріжжя поновив на посаді директора запорізької обласної інфекційної лікарні Володимира Шинкаренка. Колаж Суспільного

Орджонікідзевський районний суд Запоріжжя поновив на посаді директора запорізької обласної інфекційної лікарні Володимира Шинкаренка. Закладу, в якому під час ковідної пандемії в пожежі загинули четверо людей, зокрема молода лікарка Ольга Гліва. З посади Володимира Шинкаренка звільнили за пів року після трагедії. За рішенням суду, тепер йому мають виплатити компенсацію "за вимушений прогул".

Редакція розслідувань Суспільного з’ясувала деталі справи та зібрала коментарі сторін: матері загиблої лікарки, яка буде продовжувати боротьбу, ексдиректора лікарні, який називає рішення суду "приємною несподіванкою", та Запорізької облради, яка програла цей суд.

Що ухвалив суд

22 червня 2023 року Орджонікідзевський районний суд міста Запоріжжя визнав протиправним і скасував рішення Запорізької обласної ради від 29.07.2021 №68 "Про звільнення Шинкаренка В.Л., директора КНП "Обласна інфекційна лікарня" ЗОР та припинення з ним контракту до закінчення строку його дії”.

Резолютивну частину рішення оприлюднив адвокат Володимира Шинкаренка у фейсбуці. Суд зобов'язав Запорізьку обласну раду виплатити на користь Володимира Шинкаренка 267 665 гривень середнього заробітку за час вимушеного прогулу та 10 тисяч гривень судових витрат на правову допомогу.

Відповідно до рішення суду, поновити Шинкаренка Володимира Леонтійовича на посаді мають негайно.

Скриншот з допису у Facebook Станіслава Гришина. Фото: скриншот з допису Станіслава Гришина у Facebook

Що каже мама Ольги Гліви

Антоніна Гліва, мама загиблої лікарки, журналістам-розслідувачам Суспільного розповіла, що новина про поновлення директора на посаді її обурила:

"Я від ранку плачу. Як можна людину, обвинувачену у злочині, поновити на посаді? З його вини загинули люди, за яких він відповідав. Це його прямий обов'язок. Це написано у нього у посадовій інструкції. Він повинен забезпечити безпечну роботу для лікаря і безпечне перебування для пацієнта. Він цього не зробив".
Антоніна Гліва. Фото: архів Суспільного, квітень 2021 року
"Йому ще й компенсацію мають виплатити і відшкодувати юридичні послуги. На цивільні засідання він приходить, а на кримінальні не з'являється, бо "він в ЗСУ". Я слів не знаходжу передати свою лють. Не можна людину, звинувачену у справі про загибель чотирьох людей, поновлювати на посаді. Він відповідає за цих людей. Два роки минуло після трагедії, і лише тоді почались повноцінні судові засідання”, — каже мама Ольги Гліви.

Втім, каже Антоніна Гліва, вона продовжуватиме боротися, щоб винних у загибелі її доньки покарали:

"Я вже писала своєму адвокатові, питала, що ми можемо зробити. Але на жаль, він після поранення зараз у госпіталі. Хочу звертатися до президента. Мені так шкода, що я дитину навіть зараз не можу юридично захистити і покарати тих, хто винен".

Що каже Шинкаренко

Рішення суду щодо поновлення на посаді Володимир Шинкаренко назвав "приємною несподіванкою": "Я приємно здивований, що у нашому суспільстві, судочинстві є не просто спеціалісти, а й люди, які можуть ухвалити виважене рішення і не бояться ніякого тиску. Це для мене приємна несподіванка".

На запитання Суспільного, чи вважає він, що причини звільнення були необґрунтованими, Шинкаренко відповів так:

"Я схожий на дурника, який подає до суду і думає, що це не так? Чим мотивував в суді — зверніться до адвоката".
На фото Володимир Шинкаренко. Фото: архів Суспільне Запоріжжя

Раніше Шинкаренко розповів журналістам Суспільного Запоріжжя, що він мобілізований до лав ЗСУ.

На запитання розслідувачів Суспільного, чи планує він виходити на роботу в обласній інфекційній лікарні, зважаючи на те, що він мобілізований, Володимир Шинкаренко відповів ствердно.

"Я планую повертатися на роботу. Яким чином, це вже буде по законодавству".

Відповідати на запитання Суспільного далі Шинкаренко відмовився.

Повне рішення суду про поновлення на посаді Володимира Шинкаренка на момент публікації матеріалу ще не було оприлюднено у реєстрі судових справ. Адвокат ексдиректора не відповів на дзвінки журналістів Суспільного. Тому з‘ясувати, що переконало суд визнати протиправним та скасувати рішення Запорізької обласної ради про звільнення Володимира Шинкаренка, наразі не вдалося.

Оновлення 29 червня 2023 року

Після публікації новини адвокат Шинкаренка Станіслав Гришин зв'язався із Суспільним та озвучив позицію свого клієнта.

Позиція обласної ради

Запорізька обласна рада, яка є власницею запорізької обласної інфекційної лікарні і ухвалює рішення про призначення та звільнення її керівників, подаватиме апеляційну скаргу. Про це розповіла журналістам Суспільного Запоріжжя голова Запорізької обласної ради Олена Жук:

"Отримавши повний текст рішення суду щодо поновлення пана Шинкаренка, Запорізька обласна рада обов'язково подаватиме апеляційну скаргу. Перш за все, хотілося б сказати, що в будь-якому разі поновлення чи непоновлення пана Шинкаренка — це повноваження сесійного рішення Запорізької обласної ради. Тобто це вирішує сесія. Наразі пан Шинкаренко не займає в інфекційній лікарні ніякої посади".

Що відомо про трагедію

У ніч з 3 на 4 лютого 2021 року на першому поверсі в одній з палат реанімації запорізької обласної інфекційної лікарні сталося займання через накопичення кисню. За версією слідства, до цього призвели грубі порушення пожежної безпеки та правил безпеки під час виконання робіт із підвищеною небезпекою.

Працівники ДСНС ліквідовують пожежу у лікарні / лютий 2021 року. Фото: скриншот з відео ДСНС

Під час ліквідації врятували вісьмох людей. Четверо загинули.

Інфекційний бокс після пожежі у лікарні / лютий 2021 року. Фото: архів Суспільного, квітень 2021 року

Серед загиблих — троє пацієнтів та 26-річна лікарка-реаніматологиня Ольга Гліва, яка до останньої миті залишалася із хворими в реанімаційному відділенні.

Ольга Гліва, лікарка, яка загинула під час пожежі, рятуючи пацієнтів реанімації. Фото: Facebook / Ольга Гліва

Що стало причиною трагедії у запорізькій обласній інфекційній лікарні та чи можна було її уникнути, врятувавши життя лікарки, яка з дитинства мріяла рятувати інших, з’ясували журналісти редакції розслідувань Суспільного у документальному фільмі-розслідуванні "Хвиля".

Зокрема, розслідувачам вдалося встановити, що приміщення, в якому трапилось займання, – це один з інфекційних боксів, переобладнаних під реанімаційну палату під час пандемії ковіду. Воно не відповідало стандартам – ні щодо площі, ні щодо вентиляції.

Інфекційний бокс, переобладнаний під реанімаційну палату, після пожежі. Фото: архів Суспільного, квітень 2021 року

Серед ймовірних причин пожежі, які назвали експерти ДСНС, були або коротке замикання, механічне пошкодження ізоляції кабелів чи струмове перенавантаження в результаті великої кількості апаратури і малої кількості розеток. Або ж самозаймання: могла трапитись розгерметизація системи і витік кисню, тим паче, що "гумові перехідники для подачі кисню були змотані хірургічним пластиром".

Знищене вогнем медичне обладнання інфекційного боксу. Фото: архів Суспільного, квітень 2021 року

Як вказано в акті Держпраці та у висновку ДСНС, біля одного з ліжок була повністю не лише знищена розетка, а й згорів провід на 30 см від розеток.

Пошкоджена стіна та розплавлена розетка всередині інфекційного боксу. Фото: архів Суспільного, квітень 2021 року

Речі, знищені вогнем. Фото: архів Суспільного, квітень 2021 року

Через рік після трагедії родичам загиблих пацієнтів виділили по 50 тисяч гривень компенсації. Згодом вони подали позови до суду. Адвокат родини загиблого ветерана МВС Олександра Захарова Роман Хмарський розповів, що кожна родина попередньо у суді вимагає по 500 тисяч гривень моральної та матеріальної шкоди.

Загиблу лікарку Ольгу Гліву у 2021 році посмертно нагородили орденом "За заслуги" 3-го ступеня, але її батьки відмовилися від нагороди.

У Кропивницькому, де вона народилася, в парку Перемоги її батьки, друзі та колеги-медики 8 листопада 2021 року висадили дерева. Щоб про лікарку, яка до останнього залишалась із пацієнтами, не забували.

Як розслідували справу

За фактом пожежі 4 лютого 2021 року поліція відкрила кримінальне провадження.

Завгоспу лікарні Ігорю Носову оголосили про підозру за ч.2 ст. 270 Кримінального кодексу (порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, що спричинили до виникнення пожежі та загибелі людей) та ч.2 ст. 272 (порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, що спричинило загибель людей). Суд відправив завгоспа під домашній арешт, проте будь-яку свою провину він не визнав.

18 березня 2021 року на сесії Запорізької обласної ради депутати ухвалили рішення про тимчасове відсторонення Володимира Шинкаренка від керівної посади на час службового розслідування причин пожежі.

Володимир Шинкаренко своєї провини не визнав. Трагедію, що сталася у ніч на 4 лютого, у коментарі журналістам-розслідувачам Суспільного він назвав “збігом обставин”.

17 червня 2021 року суд визнав незаконним його відсторонення від професійної діяльності та ухвалив поновити на посаді, але вже 29 липня того ж року під час сесії Запорізької обласної ради депутати проголосували за звільнення Шинкаренка.

5 листопада 2021 року Нацполіція у Запорізькій області повідомила про підозру Володимирові Шинкаренку за такими ж статтями, як і завгоспу, – ч. 2 ст. 270 та ч. 2 ст. 272 за ч.2 ст. 272.

Також, за версією правоохоронців, Шинкаренко ухилявся від слідства, у зв’язку з чим його розшукували. Тоді адвокат Шинкаренка Станіслав Гришин заявляв, що його підзахисний від слідства не переховується, а про те, що ексголовлікар перебуває у розшуку, дізналися з сайту прокуратури.

8 листопада 2021 року пресслужба Нацполіції офіційно запросила Володимира Шинкаренка на допит як підозрюваного до слідчого Дмитра Юдаєва. Допит призначили на 15.00 9 листопада того ж року. На допит Володимир Шинкаренко не з’явився.

10 листопада правоохоронці затримали Шинкаренка. 11 листопада Орджонікідзевський суд Запоріжжя обрав запобіжний захід Шинкаренку — нічний домашній арешт на 6 днів.

10 січня 2022 року прокуратура скерувала обвинувальні акти щодо директора та завгоспа інфекційної лікарні до суду. Справи досі розглядають.