Справа запорізької інфекційної лікарні, де загинули 4 людини: адвокат хоче поновлення ексдиректора попри службу в ЗСУ

Ексклюзивно
На фото голова Запорізької облради Олена Жук та адвокат Володимира Шинкаренка Станіслав Гришин. Фото: Facebook / Олена Жук та Станіслав Гришин

Адвокат Станіслав Гришин у коментарі Суспільному звинуватив Запорізьку обласну раду у порушенні закону. Заявив, що облрада ухиляється від негайного виконання рішення суду про поновлення на посаді його клієнта – ексдиректора запорізької обласної інфекційної лікарні Володимира Шинкаренка. Голова Запорізької облради повідомила Суспільному, що проєкт рішення про поновлення Шинкаренка вже підготували й розглянуть на найближчій сесії.

Володимира Шинкаренка, якого суд зобов’язав поновити на посаді, обвинувачують у порушенні вимог законодавства, що призвело до загибелі чотирьох людей під час пожежі у реанімаційному відділенні інфекційної лікарні у лютому 2021 року. Кримінальну справу проти нього мав би розглядати суд першої інстанції, проте розгляд призупинили, оскільки ексдиректор мобілізований. Більш детально про спроби Володимира Шинкаренка поновитися на посаді – у матеріалі редакції розслідувань Суспільного.

Що каже адвокат

Адвокат Станіслав Гришин зв’язався з Суспільним після публікації новини про рішення Орджонікідзевського районного суду Запоріжжя поновити Володимира Шинкаренка на посаді директора обласної інфекційної лікарні.

Своїм рішенням 22 червня 2023 року суд зобов’язав поновити Шинкаренка на посаді негайно.

“Обласна рада порушує закон, не виконує рішення суду. Тому ми вимушені звернутися до виконавчої служби із заявою про відкриття виконавчого провадження і в його межах змушувати голову обласної ради Олену Жук виконати рішення суду”, — зазначив Гришин.

Він також заявив, що в голови обласної ради є всі підстави та повноваження, щоб поновити Шинкаренка на посаді своїм розпорядженням. Бо своїм розпорядженням вона призначила чинного директора лікарні Олександра Педченка.

Також Станіслав Гришин заявив, що підставою для звільнення Шинкаренка з посади директора запорізької обласної інфекційної лікарні були “уявні порушення умов контракту”:

“Відповідач (Запорізька обласна рада – Ред.) не зміг чітко пояснити, за що він звільнив Шинкаренка. Умовно ми виокремили десять підстав, кожну з них розбирали на судовому засіданні. До прикладу, що лікарям-інтернам затримана зарплата на один день. Її виплачував не Шинкаренко, не лікарня. Гроші повинні були надходити від департаменту охорони здоров'я обладміністрації. Або, до прикладу, несвоєчасна публікація звітів про укладені договори. На судовому засіданні ми доводили, що це не вина Шинкаренка, а згідно з посадовою інструкцією цим займається головний бухгалтер або спеціаліст із закупівель тощо”.

У рішенні Запорізької обласної ради від 29 липня 2021 року про звільнення Володимира Шинкаренка, крім підстав, на яких закцентував адвокат, йдеться й про інше. Необґрунтоване завищення оплати праці, що завдало збитків підприємству, призначення на посаду інженера-енергетика підприємства людини без повної вищої освіти, порушення спеціальних умов надання медпослуг пацієнтам з COVID-19, зокрема доплати (винагороди) працівникам лікарні, які не були залучені до лікування пацієнтів з коронавірусом коштом НСЗУ. Повний перелік підстав для звільнення, оприлюднених Запорізькою обласною радою, — тут.

Позиція облради

Суспільне звернулось до голови Запорізької обласної ради Олени Жук із проханням прокоментувати заяви адвоката Шинкаренка. Вона повідомила, що, відповідно до законодавства, поновлювати на посаді директора лікарні не має права:

“Чинне законодавство не наділяє голову обласної ради правом поновлювати на посаді керівника комунального підприємства. Поновлювати Шинкаренка має орган, який його звільнив, – це Запорізька обласна рада. Ми вже підготували відповідний проєкт рішення”.

На сайті Запорізької облради опублікували проєкт рішення про поновлення Шинкаренка на посаді директора запорізької інфекційної лікарні ще 23 червня 2023 року, тобто на наступний день після рішення суду.

Проєкт мають розглянути на сесії обласної ради, каже Олена Жук. Втім на сайті Запорізької обласної ради зазначено, що остання сесія відбулась 15 березня 2022 року.

“Найближчим часом буде скликано сесію для розгляду підготовленого нами проєкту рішення”, — зазначила Олена Жук.

Журналісти Суспільного також попросили голову облради прокоментувати твердження адвоката Шинкаренка про те, що підстави для звільнення його клієнта були “уявними”.

“Рішення про звільнення Шинкаренка було ухвалено з урахуванням порушень, які встановила перевірка обласної ради та ревізія Держаудитслужби. Збитки, завдані бюджету, становлять щонайменше 300 тисяч гривень. Їх підтвердили під час розслідування кримінальної справи, порушеної проти Шинкаренка. Крім того, не варто забувати про трагедію, яка передувала звільненню Шинкаренка. Я маю на увазі пожежу, що забрала життя медичного працівника та трьох пацієнтів”, — сказала голова Запорізької облради.

23 червня 2023 року Олена Жук журналістам Суспільне Запоріжжя повідомляла, що обласна рада планує подати апеляцію на рішення Орджонікідзевського суду. Ми запитали, коли це станеться.

"Апеляційна скарга, як це передбачено чинним законодавством, буде подана протягом місяця з дати отримання повного тексту рішення суду", — сказала голова облради.

Мобілізація Шинкаренка та призупинення розгляду його кримінальної справи

Володимир Шинкаренко мобілізований до лав ЗСУ. У коментарі Суспільному 23 червня 2023 року він заявив, що, попри службу у Збройних силах, він таки планує повертатися на роботу.

“Наскільки мені відомо, він добровільно мобілізований. Він раніше ніс службу в межах добровольчого формування тергромади, а надалі був мобілізований до ЗСУ. Якщо я не помиляюсь, він – начмед, а підрозділу я не знаю і не думаю, що це можна розповідати публічно”, — повідомив адвокат Шинкаренка Станіслав Гришин.

Суспільне запитало адвоката, як Шинкаренко, будучи мобілізованим, планує працювати головним лікарем.

“Це відкрите питання. Є рішення суду і його потрібно виконати. Стосовно конкретного механізму — будемо узгоджувати з виконавцем, і обласна рада теж повинна свою позицію висловити”, — сказав Станіслав Гришин.

Станіслав Гришин також захищав права Володимира Шинкаренка у кримінальній справі щодо пожежі в лікарні, що сталась у ніч з 3 на 4 лютого 2021 року на першому поверсі в одній з палат реанімації запорізької обласної інфекційної лікарні під час ковідної пандемії. У ній загинули четверо людей, зокрема молода лікарка Ольга Гліва, яка до останньої миті залишалася із хворими в реанімаційному відділенні.

Що відомо про трагедію

У ніч з 3 на 4 лютого 2021 року на першому поверсі в одній з палат реанімації запорізької обласної інфекційної лікарні сталося займання через накопичення кисню. За версією слідства, до цього призвели грубі порушення пожежної безпеки та правил безпеки під час виконання робіт із підвищеною небезпекою. Під час ліквідації врятували вісьмох людей. Четверо загинули. Серед загиблих — троє пацієнтів та 26-річна лікарка-реаніматологиня Ольга Гліва, яка до останньої миті залишалася із хворими в реанімаційному відділенні.

Що стало причиною трагедії у запорізькій обласній інфекційній лікарні та чи можна було її уникнути, врятувавши життя лікарки, яка з дитинства мріяла рятувати інших, з’ясували журналісти редакції розслідувань Суспільного у документальному фільмі-розслідуванні "Хвиля".

З 10 січня 2022 року кримінальна справа перебуває в суді першої інстанції. За словами Станіслава Гришина, судове провадження зупинили, оскільки обвинувачений проходить службу в ЗСУ.

“Коли Шинкаренка поновлять на посаді, справа відновиться, поновиться провадження за наявності передбачених КПК підстав. Тобто якщо відпадуть ті підстави, через які провадження було зупинене”, — сказав Станіслав Гришин.

Відповідно до ухвали суду про зупинення судового провадження, розгляд справи поновлять, коли Шинкаренка звільнять з військової служби. Також в ухвалі йдеться, що суд звертався до військової частини і отримав відповіді, що Шинкаренко “був призваний на військову службу під час загальної мобілізації” у вересні 2022 року.

Як розслідували справу проти Володимира Шинкаренка, Суспільне писало ТУТ.

Хто зараз директор інфекційної лікарні

З 25 травня 2023 року директором запорізької обласної інфекційної лікарні є Олександр Педченко. На посаду його призначила своїм розпорядженням голова Запорізької облради Олена Жук за рекомендацією постійної комісії облради з питань законності, боротьби з корупцією, регламенту, депутатської діяльності та депутатської етики, прав людини, свободи слова та інформації.

Як йдеться у протоколі засідання комісії від 23 травня 2023 року, голова Запорізької обласної ради має право призначити директора комунального некомерційного підприємства за строковим трудовим договором, шляхом укладання контракту, на період дії правового режиму воєнного стану на території України та 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану або до призначення іншої особи директором.