В ООН заявили про зниження експорту українського зерна і закликали продовжити угоду

. Завантаження зерна на судно у порту Ізмаїла, 26 квітня 2023 року, фото: AP

Генсек ООН Антоніу Гутерреш стурбований уповільненням темпів інспекцій та виключенням порту Південний з Чорноморської ініціативи і закликає продовжити дію "зернової угоди".

Про це сказав на брифінгу заступник речника генерального секретаря ООН Фархан Хак.

"У вчорашній заяві Генсек висловлює розчарування уповільненням темпів інспекцій та виключенням порту Південний з Чорноморської ініціативи. Це призвело до скорочення руху суден, що заходять і виходять з українських морських портів, що призвело до зниження постачання основних харчових продуктів на світові ринки", — сказав він.

Експорт продовольства через морський гуманітарний коридор значно скоротився з пікових 4,2 млн метричних тонн у жовтні 2022 року до 1,3 млн метричних тонн у травні 2023 року, що є найнижчим показником з початку реалізації ініціативи минулого року.

"Генеральний секретар закликає сторони прискорити операції і наполегливо просить їх зробити все можливе, щоб забезпечити продовження цієї життєво важливої угоди, термін дії якої закінчується 17 липня", — сказав Хак.

Він наголосив, що ООН повністю віддана підтримці реалізації як Чорноморської ініціативи, так і Меморандуму про взаєморозуміння щодо російського експорту продовольства і добрив, щоб експорт продовольства і добрив, включаючи аміак, з РФ та України безпечно і прогнозовано надходив на ринки у всьому світу.

"Це особливо важливо зараз, коли починається збір нового врожаю зернових як в Україні, так і в РФ", — сказав Хак.

Тим часом міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що провів першу зустріч з міністром закордонних справ Туреччини Хаканом Фіданом.

"Ми обговорили широкий спектр напрямків, в яких Україна та Туреччина можуть розвивати двосторонню співпрацю. Я підтвердив зацікавленість України у підтримці та розширенні Чорноморської зернової ініціативи, а також у мобілізації глобальної підтримки Формули миру", — сказав він.

5 червня у Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури України повідомили, що Росія у рамках "зернової ініціативи" відновила реєстрацію вхідного флоту із порушенням сталого алгоритму реєстрації та інспектування суден.

Що відомо про "зернову угоду"

22 липня 2022 року у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування портів та вивезення українського зерна. Таку ж угоду підписала Росія.

29 жовтня 2022 року Російська Федерація заявила, що припиняє участь у "зерновій угоді" підписаній Україною, Росією, Туреччиною та ООН у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів. Причина — нібито атака кораблів Чорноморського Флоту 29 жовтня вранці.

2 листопада Росія відновила свою участь у "зерновій угоді".

17 листопада угоду продовжили на чотири місяці.

19 березня 2023 року міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський повідомив, що попри спроби тиску та шантажу з боку Росії, Україні та партнерам вдалося продовжити дію "зернової угоди" на тих самих умовах, на яких вона початково укладалася із терміном дії 120 днів.

26 квітня представники Росії у Спільному координаційному центрі у Стамбулі 25 квітня відмовились погоджувати рух суден до/з морських портів України по "зерновому коридору"

Що відомо про погрози РФ заморозити "зернову угоду"

У понеділок вночі, 24 квітня, в окупованому Севастополі пролунали два потужні вибухи. Окупаційний губернатор міста Михайло Развожаєв повідомив, що "була атака двох надводних безпілотників на зовнішньому рейді Чорноморського флоту".

Українські журналісти встановили місце вибуху під час нічної атаки надводних БПЛА в окупованому Севастополі. На противагу заявам окупаційного губернатора міста Михайла Развожаєва, у мережі є фото та відео з місця події, де видно, що вибухнуло саме у Стрілецькій бухті.

У Міноборони РФ звинуватили Україну у нібито порушенні зобов'язань щодо "зернової угоди" атаками БПЛА на Чорноморський флот у тимчасово окупованому Севастополі та інші об'єкти у Криму. Там заявили, що це нібито ставить під загрозу подовження "зернової угоди" після 18 травня.

У ГУР зазначили, що заява Міноборони РФ щодо нібито порушення Україною гумкоридору й атаки на цивільну інфраструктуру Криму є "брехливою маніпуляцією з боку держави агресора".

13 червня Президент Росії Володимир Путін заявив, що Росія розглядає можливість виходу із Чорноморської зернової ініціативи.