У Білому домі назвали умову передачі Україні бойових літаків

. Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван. Фото: Getty Images

Сполучені Штати можуть надати згоду на передачу Україні сучасних бойових літаків, зокрема F-16, за умови, що вони не застосовуватимуться для ударів по російській території.

Про це під час брифінгу заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван, повідомляє пресслужба Білого дому.

"Отже, усі можливості, які Сполучені Штати продемонстрували Україні, базуються на тому, що Сполучені Штати не дозволяють і не підтримують напади на територію Росії. Це також стосуватиметься підтримки надання F-16 будь-якою стороною", — зазначив він.

Салліван наголосив, що раніше Україна дотримувалася таких вимог щодо інших американських озброєнь.

"І українці постійно заявляли, що вони готові це зробити. І насправді ми бачили, як вони дотримувалися цього, надавши західне обладнання, коли ми його їм дали", — пояснив посадовець.

Він додав, що не може назвати тривалість навчання, яке знадобиться українським пілотам, щоб опанувати літаки.

"Це опрацюють військові експерти. І, як ми бачили з іншими графіками навчання, їх можна викласти абстрактно, а потім вони фактично підтверджуються на практиці, знаєте, чи то на Patriot, чи HIMARS, або — чи інших системах. Тому я не збираюся обводити дату в календарі", — підкреслив чиновник.

Салліван додав, що питання передачі Україні літаків набиратиме актуальності в міру вичерпання парку авіації радянського зразка.

Чи отримає Україна західні винищувачі

У січні 2023-го міністр оборони України Резніков повідомив, що "надіслав Санта-Клаусу листівку зі списком побажань, і винищувачі також у цьому списку".

Глава МЗС Кулеба повідомив, що союзники України почали працювати над питанням постачання Силам оборони України винищувачів F-16.

16 січня президент США Байден заявив, що США не передають Україні F-16. Водночас Financial Times з посиланням на джерела повідомило, що Штати можуть передати Україні винищувачі F-16 або дати "зелене світло" на їхній реекспорт.

Також Британія та Німеччина заявили, що поки що не розглядають можливість передачі Україні винищувачів.

На девʼятому "Рамштайні", де очікувався розгляд питання авіації для України, партнери вирішили надати Україні більше боєприпасів, ППО та підзвітності.

19 травня прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак і голова уряду Нідерландів Марк Рютте оголосили про готовність США схвалити навчання українських пілотів на винищувачах F-16.