Резніков вирушив на девʼятий "Рамштайн": чого очікувати Україні

Міністр оборони України Олексій Резніков під час брифінгу щодо невідкладних заходів з забезпечення обороноздатності країни, у Києві, 7 листопада 2022 року, фото: УНІАН

Міністр оборони України Олексій Резніков вирушив на зустріч Контактної групи з питань оборони України у форматі "Рамштайн", що відбудеться завтра 14 лютого. Серед головних тем — надання Україні винищувачів, танків та боєприпасів.

"Маю честь дев’ятий раз очолювати об’єднану команду з представників Міноборони, розвідки, Генерального штабу та наших дипломатів, яка інтенсивно працюватиме з партнерами найближчі дні. Темп надзвичайно високий", — написав Резніков у Facebook.

Він зазначив, що на порядку денний виноситимуться такі питання:

  • захист українського неба, зокрема – через залучення авіаційної платформи,
  • розбудова "танкової коаліції",
  • формування запасу міцності по боєприпасам,
  • тренінгові програми для українських військових,
  • стабільність підтримки – логістика, обслуговування, ремонт, практична реалізація "Військового шенгену".

"Напередодні мав низку розмов з партнерами – їхня залученість та підтримка дають оптимізм", — додав міністр.

Водночас головний редактор Defence Express Олег Катков в ефірі Суспільного зауважив, що навіть, якщо на "Рамштайні" буде оголошено про досягнення домовленості щодо постачання винищувачів до України, то ЗСУ почнуть використовувати літаки ще не скоро.

"Спочатку треба буде підготувати пілотів, наземний персонал, наземну інфраструктуру в принципі. Тобто це довгострокова перспектива. Але це вкрай важливо, тому що ми розуміємо, що оновлення парку Повітряних сил України є першочерговим завданням", — зазначив він.

Катков також додав, що не так важливо, який саме винищувач буде постачатися до ЗСУ, адже будь-який з винищувачів 4-го плюс покоління вирішить покладені на нього задачі з посилення ППО і завдання високоточних ударів по об’єктах РФ.

Чи отримає Україна західні винищувачі

У червні 2022 року конгресмен-ветеран ВПС США, республіканець від штату Іллінойс Адам Кінзінгер запропонував навчати українських пілотів-винищувачів та екіпажів на американських бойових літаках F-16 та F-16.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що союзники України почали працювати над питанням постачання Силам оборони винищувачів F-16 Fighting Falcon.

При цьому 21 січня посол США при ОБСЄ Майкл Карпентер заявив, що очікує на широку підтримку у Сполучених Штатах можливого рішення союзників про передачу Україні винищувачів F-16.

25 січня міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що Україна висловлює бажання отримувати західні винищувачі.

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що Німеччина не передасть Україні свою бойову авіацію.

26 січня голова Комітету національної оборони і Збройних сил Національної асамблеї Франції Томас Гасіллуд заявив, що його країна не виключає відправки винищувачів в Україну, але за умови, що це не призведе до ескалації у війні, не підриватиме національної чи європейської безпеки, а відповідна зброя буде корисною для українців.

За словами речника Повітряних сил ЗСУ Юрія Ігната, для безпеки повітряного простору Україні, крім систем ППО, потрібно щонайменше п'ять бригад, а в кожній бригаді по три ескадрильї винищувачів. Одна ескадрилья — це 12 літаків.

30 січня президент Франції Еммануель Макрон заявив, що не виключає постачання військових літаків в Україну, однак зазначив, що це не має призвести до ескалації або послабити французьку армію.

Читайте також: "Це процес, що розвивається": Блінкен відповів на питання про винищувачі для України

Попередня, восьма зустріч Контактної групи з питань оборони України відбулася 20 січня на американській авіабазі "Рамштайн" у Німеччині.

Вже 25 січня стало відомо, що Сполучені Штати передадуть Україні 31 танк M1 Abrams і запчастини до них. В цей же день уряд Німеччини погодив передачу Україні танків Leopard 2 і дозволив реекспорт іншим країнам.

Читайте також: Підсумки восьмого "Рамштайну": яку допомогу отримає Україна