3 лютого у Києві відбудеться саміт Україна — ЄС: чого очікувати

. Президент України Володимир Зеленський та президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Києві 2 лютого 2023 року, фото: AP

У п'ятницю 3 лютого у Києві відбудеться саміт Україна - ЄС. До столиці сьогодні 2 лютого вже прибули лідери Європейського Союзу на чолі з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн. До складу делегації також увійшли 15 єврокомісарів.

Президент України Володимир Зеленський напередодні під час вечірнього звернення заявив, що Україна фіналізує підготовку до саміту з Європейським Союзом і очікує на рішення, які будуть відповідати прогресу України на шляху до ЄС.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль раніше також заявив, що від саміту Україна - ЄС уряд очікує проміжної позитивної оцінки євроінтеграційних зусиль України.

Перспективи вступу України до ЄС: наскільки Україна просунулась у виконанні вимог Єврокомісії

3 лютого у Києві відбудеться саміт Україна — ЄС: чого очікувати. Анкета-опитувальник для отримання Україною статусу кандидата на членство в ЄС, фото: УНІАН

Єврокомісія 17 червня 2022 року ухвалила рекомендацію Раді надати Україні статус кандидата у члени ЄС. Також Єврокомісія надає план дій, який треба виконати для початку переговорів України про вступ до ЄС.

Серед вимог:

 • реформа Конституційного Суду України,
 • завершення перевірки доброчесності кандидатів у члени Вищої ради юстиції,
 • посилення боротьби з корупцією,
 • впровадження "антиолігархічного" закону,
 • реформування правоохоронного сектору,
 • ухвалення закону про нацменшини,
 • реформування законодавства про ЗМІ.

Як передає кореспондентка Суспільного, президент Володимир Зеленський напередодні саміту заявив, що президента Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн вже передала звіт щодо другої частини відповідей на опитувальник. У цьому звіті наведено стан нормативно-правових аспектів наближення України до ЄС.

"На основі цього звіту наш уряд почне самооцінку того, в чому ми наблизилися, а що ще потрібно зробити в галузях для наближення до ЄС. Україна виконає свою частину роботи. За виконання цього плану наближення до ЄС буде відповідальна Ольга Стефанішина", — зазначив Зеленський.

Він додав, що "важливе рішення" очікується вже цієї весни, а уряд вже завершує роботу з виконання 7 рекомендацій. Навесні настане проміжне оцінювання виконання цих рекомендацій.

Єврокомісар з питань сусідства: ЄС вражений швидкістю впровадження реформ, однак їх ще потрібно відполірувати

3 лютого у Києві відбудеться саміт Україна — ЄС: чого очікувати. Єврокомісар з питань сусідства та розширення Олівер Варгеї, фото: AP

"Ми завершили створення аналітичних звітів щодо наближення України до ЄС. Це досить великий документ. Це основа звітування. Цей звіт підкреслює ваші значні зусилля. Утім, ми зазначили і певні проблеми під час виконання завдань", — зазначив єврокомісар з питань сусідства та розширення Олівер Варгеї.

Зокрема він звернув увагу на перестороги щодо відбору суддів КСУ. За його словами, склад дорадчої групи експертів треба, щоб збігався з рекомендаціями Венеціанської комісії.

Станом на зараз ухвалений Верховною Радою законопроєкт передбачає шістьох членів ДГЕ, з яких троє є незалежними експертами, а решта призначаються президентом, Верховною Радою і З’їздом суддів, при чому без голосу останніх жодне рішення ухвалити неможливо.

Водночас Венеціанська комісія наголошує на тому, що у Дорадчу групу експертів, яка перевірятиме кандидатів у КСУ, необхідно включити ще одного, сьомого, члена з міжнародних експертів.

Читайте також: Рада суддів оголосила конкурс на посаду судді КСУ

Крім того, Варгеї наголосив на тому, що ЄС заохочує Україну завершити процес призначення директора НАБУ і закликає прийняти закон про нацменшини згідно з рекомендаціями Венеціанської комісії.

"Швидкість не повинна йти за рахунок якості. Потрібно відполірувати ці реформи", — підсумував єврокомісар.

Раніше, 13 січня, розпочався третій етап конкурсу на посаду директора НАБУ. Невдовзі прем'єр-міністр Шмигаль заявляв, що уряд стурбований можливістю затягування процесу обрання кандидатів, адже призначення нового директора на конкурсній основі є однією з семи вимог до України на шляху до вступу в ЄС.

Нещодавно також стало відомо, що посли країн "Групи семи" (G7) та Європейського Союзу підтримали якнайшвидше ухвалення Державної антикорупційної програми (ДАП) в Україні на 2023–2025 роки. У НАЗК очікують схвалення урядом програми найближчими тижнями, але вважають, що затвердженню може завадити спротив з органів із найкорумпованіших сфер.

Шмигаль розповів про конкретні кроки у сфері євроінтеграції

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль напередодні саміту зазначив, що за останній рік було досягнуто значного прогресу в питаннях євроінтеграції, зокрема у тому, що стосується митного безвізу та приєднання до програми цифрового безвізу.

За словами Шмигаля, станом на зараз Україна очікує на:

 • Лібералізацію транспортних перевезень,
 • приєднання до роумінгового простору ЄС і промислового безвізу,
 • імпорт електроенергії в Україну до 2-х гігаватів,
 • схвалення 10 пакету санкцій,
 • створення спільного трибуналу.
Читайте також: ЄС готує нові пакети санкцій проти Білорусі та РФ — журналіст

Резніков та Боррель прокоментували подальшу військову підтримку від ЄС

Міністр оборони України Олексій Резніков під час засідання напередодні саміту заявив, що Україні потрібна далекобійна зброя, танки та бронетехніка.

"Ми вдячні за рішення що Челенджерів та Абрамс. Наявність боєприпасів 125 калібру теж дуже важливий для нас. Нам потрібна також артилерія як для захисту, так і для наступу", — сказав він.

Верховний представник ЄС Жозеп Боррель своєю чергою зазначив, що Європі потрібно продовжувати надавати військову підтримку Україні.

"Ми надали загалом 12 млрд військової підтримки. Це не так багато, як США, адже це 40% порівняно зі США", — зауважив він.

Водночас голова європейської дипломатії повідомив, що ЄС зміг у рекордні терміни запустити місію з навчання українських військових: до травня вже має бути навчено 15 тисяч солдатів.

Читайте також: ЄС навчить вдвічі більше українських військових та виділить гроші на розмінування України

Єврокомісар розповів про роботу у сфері зеленої енергетики та відновлення

3 лютого у Києві відбудеться саміт Україна — ЄС: чого очікувати. Європейський комісар з питань довкілля, океанів та рибальства Віргініус Сінкевичюс, фото: AP

Європейський комісар з питань довкілля, океанів та рибальства Віргініус Сінкевичюс у коментарі Суспільному заявив, що ЄС наразі співпрацює з українським міністерством екології у сфері клімату та довкілля.

"Мене дуже потішило те, скільки роботи вони вже зробили. Попри війну, попри обмежені людські ресурси, зроблено дуже багато. Екологічна частина більш-менш покрита на 70 відсотків", — сказав він.

Сінкевичус також повідомив, що представники Євросоюзу сьогодні оголосять план під назвою "Фенікс" щодо відновлення України, міст, які першими постраждали від війни, таких як Ірпінь і Буча.

"Є нові європейські стандарти, які стосуються, в основному, зеленого та сталого розвитку. Тож я думаю, що це буде ще однією гарною новиною, ще одним гарним імпульсом нашої співпраці", — додав він.

Читайте також: Статус кандидата до ЄС: що це змінить для України та чи допоможе закінчити війну