"Росіяни — терористи, але не безтолкові. Вони не хочуть померти від ядерного вибуху". Інтерв'ю зі співробітником ЗАЕС

Ексклюзивно
. Запорізька АЕС 8 серпня 2022 року, фото: AP

25 серпня Запорізька АЕС вперше за свою історію повністю відключилася від мережі через пожежі, які виникли внаслідок обстрілів. Територію станції, окупованої росіянами, обстрілюють майже три тижні. Україна наголошує, що це робить Росія, яка раніше стягнула на станцію військову техніку. Нам вдалося на умовах анонімності поговорити з працівником, який продовжує роботу на ЗАЕС. Він розповів про те, чим небезпечне відключення станції від української системи енергопостачання та яка нині там ситуація.

Яка наразі ситуація на ЗАЕС? Що саме сьогодні трапилося?

Сьогодні, вперше за 35 років експлуатації, ЗАЕС була повністю відʼєднана від енергосистеми України.

У нас є чотири лінії видачі напруги. Останнім часом в роботі лише одна, і сьогодні ми її втратили. Через це на пʼятому блоці о 12:10 спрацював аварійний захист реакторної установки, а шостий блок перейшов на власні потреби. Коли на реакторній установці працює аварійний захист, він повністю гасить реактор. Відʼєднання блоку від мережі означає, що він залишається на якомусь рівні потужності і за деяких маніпуляцій його можна під'єднати до мережі досить швидко.

О 12:30, після часткового відновлення лінії електропередачі, станція почала завантажувати шостий блок і видавати енергію в мережу. О 14:16 було повторне пошкодження лінії й спрацював аварійний захист на шостому блоці. Саме тоді трапилося повне знеструмлення стації. До цього такого ніколи не було.

Читайте також: Безпека Запорізької АЕС. Чи є загроза нової ядерної катастрофи та як на дії РФ реагує світ

Наскільки це небезпечно для роботи станції?

Після спрацювання аварійного живлення на пʼятому та шостому блоках, до подачі нормального живлення зі сторони енергосистеми України, деякий час живлення енергоблоків йшло від дизелів систем безпеки. Сьогодні вони запустилися і деякий час працювали. Але дизельні генератори обмежені запасом палива. Дизеля має вистачати приблизно на тиждень. Потім у реакторі почне розігріватися паливо. Це найгірший варіант.

Якщо немає звʼязку з енергосистемою України і якщо закінчується дизель, нема чим охолоджувати активні зони та басейни витримки, де зберігається відпрацьоване ядерне паливо. Це все починає розігріватися доволі швидко. Потім почнуть плавитися активні зони з усіма радіаційними наслідками, викидами та ядерними вибухами.

Який наразі реалістичний сценарій того, що відбуватиметься на ЗАЕС після сьогоднішнього інциденту?

Я не хочу говорити про реалістичний сценарій, але найоптимальніший — ці п****и мають звідси піти. Тому що останні три тижні ситуація тільки погіршується, і я не розумію, чому на Заході не усвідомлюють, до чого все це призведе.

Про те, що відбулося сьогодні, ми багато говорили, готувалися і тренувалися. Але це був повний триндець. Дуже багато важливого для безпеки станції обладнання одномоментно відключилося. Багато хто з працівників сподівався раніше, що до цього не дійде. Але дійшло, що буде далі — неясно.

Зараз ситуація стабілізована, одну лінію підключили. Тобто зараз ми беремо електроенергію з енергосистеми України й за рахунок цього охолоджуємо гарячі установки. Більш того — запущений пʼятий блок, щоб працювати в замкнутій системі та видавати енергію.

Чи розглядають російські військові сценарій перепідключення станції до російського енергозабезпечення, наприклад, через Крим?

Враховуючи, що росіяни — ядерні терористи, цілком можливо, що вони захочуть перепідключити станцію до російського живлення.

Але ніякої проблеми розбомбити лінію, яку вони тягнутимуть з Криму, немає. Наші Збройні Сили просто не дадуть її побудувати.

Більше того, лінія, через яку можна підʼєднатися до Криму, підʼєднується поряд з Каховською підстанцією. Каховка — це місто, яке постійно обстрілюється.

У теорії вони можуть посадити станцію повністю на нуль. Тиждень ми попрацюємо на дизелі, а коли в нас буде закінчуватися паливо, росіяни скажуть — ви ж за ядерну безпеку, от ми з Криму протягнули вам кабель з електроенергією і ви можете на нього підключитися. Але при спробі таке зробити вірогідність фукусімського сценарію росте з високою швидкістю. Чи вистачить у них дебілізму? Я сказати не можу. Я сумніваюся насправді. Бо навіть ті електроопори, які вони намагалися відновити, знову підірвані, наприклад.

Бетонні контейнери з відпрацьованим ядерним паливом на території Запорізької атомної електростанції, фото: УНІАН

Схожа ситуація була на Чорнобильській станції, коли вони окупували її в березні. Тоді були перебиті всі лінії електропередач, тиждень станція працювала на своїх дизелях. Росіяни заструмили зовнішню мережу від лінії електропередач Білорусі. Потім, коли вони вийшли з ЧАЕС, усе поремонтували. Але слід враховувати, що енерговиділення ЗАЕС і ЧАЕС відрізняється. ЧАЕС стоїть понад 20 років, там вигружене все паливо, там немає такого енергокористування, як у нас на шести блоках-мільйонниках. Так, там охолодження треба, але воно в сотню раз нижче, ніж на ЗАЕС.

Читайте також: Без російського палива на українських АЕС. Як працюватимуть реактори

Як наразі відбувається комунікація між російськими військовими, що перебувають на станції, і персоналом?

На станції є "нормальне життя", для картинки. Є охорона, пропускний режим, він нічим не відрізняється від того, що було раніше — ти заходиш з електронним пропуском через турнікет і металодетекторну рамку. Потім підходиш до чергового, який перевіряє речі. Якщо речей мінімум, зразу проходиш, якщо є сумки чи барсетки, вони проводять поверховий огляд. Раніше в нас така ж охорона була, тільки росгвардійці зараз більш запаковані — бронік, каска, два автомати. Частина з них командировані на ЗАЕС із російських атомних станцій. Вони оперують такими поняттями, як "фіззахист", "периметр". Тобто щось розуміють у роботі станції.

Військові втручаються в роботу персоналу станції?

Я повноцінно займаюся своєю роботою і вони в це не втручаються. Бо якщо ми не зможемо ліквідувати наслідки протягом якогось часу — а час іде на хвилини у багатьох випадках, — то це як снігова куля: наслідки накопичуватимуться. Росіяни — терористи, але не безтолкові. Вони теж не хочуть померти від ядерного вибуху. Тому в безпосереднє виконання задач вони не втручаються.

Але є ФСБ, і якщо ти потрапив до них у поле зору, то неважливо, звичайний ти співробітник чи генеральний директор. Картинка вже геть інша. Наприклад, сьогодні зʼявилася інформація, що заступника гендиректора з фіззахисту і начальника фіззахисту, тобто людей, які відповідальні за безпеку території АЕС, забрали на підвал. Це доволі важливі співробітники, але це нікого не обходить. Ніхто не застрахований від того, що хтось покаже на тебе пальцем або помітить, що ти не такий пост у вайбер-групі лайкнув. Тебе можуть забрати, вибити зуби, поламати руки або протримати два місяці. По-всякому буває.

ЗАЕС. Фото Андрія Бородуліна / AFP через Getty Images

Яку функцію на станції виконують представники "Росатома"?

Вони присутні на ранкових нарадах керівництва. Інколи обходять робочі місця. Але виглядає це, як промисловий туризм, не більше. Тобто будь-хто так само може приїхати на станцію, усе подивитися, покивати і піти. На роботу вони ніяк не впливають і не втручаються.

Але коли все закінчиться нашою перемогою, ці люди мають бути під персональними санкціями. Там є люди високого рівня з Балаківської АЕС, Калінінської, Ростовської. Їх легко ідентифікувати. Вони тут зʼявилися незрозуміло як і навіщо. Для нас вони окупанти, а не колеги.

Чи усвідомлюють російські військові, які саме частини станції обстрілюють?

Вони однозначно знають, куди треба стріляти. Вони не стріляють, наприклад, по реакторному відділенню, там, де енергоблок. Але стріляють по відкритому розподільнику, щоб пошкодити лінії звʼязку станції з українською мережею. Втрачаючи лінії звʼязку, станція не може видавати електроенергію і, відповідно, не може брати, коли потрібно. Відповідно, ми не можемо охолоджувати станцію.

Але розумієте, як снаряди літають? Вони влучили в азотно-кисневу станцію, а там поруч ресивери з воднем, і якби влучило в ресивер, був би великий вибух, винесло б весь адмінкорпус.

Потім був обстріл біля очисних споруд, а влучило ближче до дизеля, де під землею зберігається 200 тонн палива.

Більш того, у нас є спеціальна пожежна частина, яка обслуговує виключно пожежну станцію. Вона знаходиться за один кілометр від перших і других воріт АЕС. У будь-яку точку АЕС вони могли і мали заїхати за пʼять хвилин у випадку пожежі. Після одного з обстрілів снаряд потрапив у пожежну частину. Пожежники перевезли техніку і особовий склад в місто, а це вже плюс шість кілометрів. Ба більше, російські військові понаставляли бетонних блоків на прохідній. Раніше пожежники через ворота влітали з божевільною швидкістю, а тепер усе забарикадоване, є проблеми зі звʼязком, частина знаходиться за шість кілометрів. Тобто тепер час реагування замість пʼяти хвилин — напевно, десь 25. Крім того, поки обстріл не закінчується, пожежники не виїжджають. Для атомної станції це неприпустимо.

Чи є можливість у працівників під час обстрілів перебувати в укриттях?

Є приміщення, наприклад, машзали, естакади, там, де звичайні легкі споруди і де ніхто нічим не захищений. І я все ж переживаю за технологію, що снаряд може прилетіти в головний маслобак, в якому 150 тонн турбінного масла. Це почне горіти і загасити буде неможливо.

Читайте також: Війна та атомна енергія: як працює Запорізька АЕС під окупацією

Як росіяни зберігають військову техніку на станції?

Є відео з безпілотника, як їхні БТР заїжджають у машзал. Є відео з машзалу першого блока, яке зняв дуже сміливий партизан, як російська техніка стоїть біля головного маслобака. От їхній бобік з незрозумілим боєкомплектом, а в метрі — маслобак зі 150 тоннами турбінного масла.

Також ростехніка стоїть під брудною технологічною естакадою. Це такий довгий коридор, що зʼєднує реакторні відділення всіх шести блоків. І от вони ставлять техніку прям під ним. Тому що бояться, що будуть літати безпілотники ЗСУ і буде прилітати. Під естакадою проходить купа трубопроводів з радіоактивним слідом, там все під тиском, з кислотами. Якщо щось буде вибухати, все закінчиться локальною радіаційною аварією або проблемами з технологіями.

Тобто ми все життя присвятили тому, щоб на АЕС був правильний пожежний режим, постійно навчаємося, а тут приїжджають якісь додіки і ставлять свої бобіки з боєкомплектом біля обʼєктів з високим пожежним навантаженням.

Чи заміновували військові якісь частини чи корпуси станції?

Особисто я не бачив, щоб щось мінували. Але є люди, яким я довіряю, і вони кажуть, що замінована берегова лінія гідроцеху, тому що росіяни боялися висадки звідти українського десанту. Але щоб прям якісь протипіхотні міни на дорозі лежали, я такого не бачив.

Також я особисто бачив пʼяних російських військових вночі. Тобто реально вони з автоматами на атомній станції пʼяні ходять. І хтозна, що в них на думці.

Читайте також: МАГАТЕ та АЕС: як війна в Україні має змінити принципи ядерної безпеки світу

Як багато персоналу зараз залишається працювати на ЗАЕС?

У нас зі штату, за останніми даними, виїхало близько 30% людей. Зараз процес прискорився, тому, що по-перше, перше вересня, дітям до школи. По-друге, постійні обстріли останні три тижні. Багато хто не витримує і їде. У нас була хвиля весною, потім було стабільно, а зараз стає зрозуміло, що окупація затягується.

Співробітників станції випускають, але були прецеденти, що росіяни знімають людей з машин і маршруток на блокпості у Василівці. Такі випадки були останніми днями, але вони поки несистемні. Чи буде якесь кріпосне право постійно, якщо ти працівник станції, я не знаю.

Звісно, люди втомилися. При цьому вони розуміють необхідність лишатися, бо якщо всі поїдуть, "фукусіма" відбудеться не те що за дні — за години. Але, наприклад, ті, хто потрапляє у підвали ФСБ, у 90% випадків, звичайно, їдуть. Життя в окупації таке, що ворогу не побажаєш. Немає звʼязку, немає елементарних товарів, ти постійно під загрозою того, що хтось приїде о другій ночі, витягне з ліжка і потім ніхто місяць не знатиме, де ти.

Чи були випадки примусу? Наприклад, коли військові змушували співробітників лишатися на роботі?

Атомна станція — це не те місце, куди можна когось примусово вигнати на роботу. Ну виженеш — і що? У людей має бути великий запас оперативної памʼяті, щоби своєчасно швидко реагувати. Якщо людина в ступорі, її ні до чого не змусиш.

А ще я думаю, що багатьом російським військовим за ці пів року вже зрозуміло, що вони не звільняють нас, а окуповують.

Як може змінитися ситуація на ЗАЕС після приїзду місії МАГАТЕ?

Думаю, місія МАГАТЕ зробить якийсь звіт про порушення, про якісь обстріляні стіни, про персонал під тиском. Опублікують той звіт і скажуть, що станція так працювати більше не може. А росіяни скажуть, так, добре, ми мали це на увазі.

Наприклад, зараз росіяни використовують модернізовані проєкти радянських АЕС, щоб будувати станції в інших країнах, наприклад, Індії, Китаї, Білорусі. Тобто фактично вони нафтодолари перекачують в атом. Це треба прикрити просто і все. Якби МАГАТЕ заявило, що якщо росіяни не вийдуть із ЗАЕС і не демілітаризують зону в тридцять кілометрів довкола станції, то їхній "Росатом" буде під санкціями, — це інша справа. А так буде лише глибоке занепокоєння.

Читайте також

Ядерна безпека під час війни. До чого може призвести захоплення АЕС російськими військами

Це вкрай небезпечно, і для окупантів РФ також. Фахівчиня про підвищення рівня радіації на ЧАЕС

Путін погрожує ядерною війною. Це лише шантаж чи готуватися до найгіршого

З-під обстрілів — через Крим: як українці виїжджають з тимчасово окупованих регіонів на півдні