Нагірний Карабах: США та ЄС вимагають припинити бої, Вірменія вимагає російських "миротворців"

Оновлено
Фото: Unsplash

У вівторок, 2 серпня, Азербайджан виступив з вимогою звільнити Лачинський коридор, що з'єднує Республіку Вірменію з невизнаною Нагірно-Карабаською Республікою. У Вірменії відповіли відмовою. На цьому тлі розпочалася ескалація конфлікту на лінії зіткнення.

Євросоюз і США висловили стурбованість закликали сторони припинити бойові дії та уникати подальшої ескалації.

Прем'єр Вірменії хоче спростити присутність російських миротворців в Нагірному Карабасі

Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що в Нагірному Карабасі немає вірменських військових. Про це Пашинян сказав на засіданні уряду 4 серпня, повідомляє News.am.

"Маю офіційно констатувати, що в ПК немає вірменських військовослужбовців", — заявив Пашинян.

Він також заявив, що ситуація навколо Нагірного Карабаху викликає низку питань у вірменської громадськості до російського військового контингенту в регіоні.

"Я неодноразово говорив, що присутність і діяльність російських "миротворчих сил" в Нагірному Карабаху є ключовим фактором у забезпеченні безпеки вірмен Арцаху, і ми високо цінуємо зусилля РФ щодо забезпечення стабільності та миру в нашому регіоні", — сказав він.

За словами Пашиняна, низка подій, які відбулися в Нагірному Карабаху з листопада 2020 року до останніх днів, викликали у вірменської громадськості питання "щодо змісту та характеру "миротворчої операції" в Нагірному Карабаху".

Він наголосив, що вкрай необхідним стає коригування деталей "миротворчої операції" в Нагірному Карабаху.

"Необхідність була від початку. Але цьому перешкоджав Азербайджан, відмовляючись підписувати мандат миротворчого контингенту, тоді як Вірменія підписала", — сказав Пашинян.

Президент Вірменії вважає, що для повної реалізації "миротворчого мандату" достатньо підписів Єревана та Москви. Він запропонував вжити заходів для міжнародного затвердження цього мандата або наділити "миротворців" "ширшим міжнародним мандатом".

США закликали уникати подальшої ескалації в Нагірному Карабаху

Сполучені Штати глибоко стурбовані та уважно стежать за повідомленнями про загострення в Нагірному Карабасі і закликають Вірменію та Азербайджан уникати подальшої ескалації. Про це заявив речник Держдепу США Нед Прайс.

"Сполучені Штати глибоко стурбовані та уважно стежать за повідомленнями про інтенсивні бойові дії навколо Нагірного Карабаху, включаючи жертви та людські втрати. Ми закликаємо вжити негайних заходів для зниження напруженості та уникнення подальшої ескалації", — сказав він.

ЄС закликав Вірменію та Азербайджан припинити бойові дії

Європейський союз закликає Азербайджан і Вірменію негайно припинити бойові дії біля Лачинського коридору та в інших місцях уздовж лінії зіткнення. Про це заявив представник зовнішньополітичної служби ЄС Петера Стано.

За його словами, ці зіткнення вже призвели до загибелі людей і появи постраждалих.

Стано наголосив на важливості досягнення деескалації і повного дотримання режиму припинення вогню і закликав сторони повернутися за стіл переговорів для пошуку узгоджених рішень.

Він додав, що Євросоюз готовий сприяти подоланню напруженості і продовжувати свою участь у забезпеченні сталого миру і стабільності на Південному Кавказі.

Що відомо

  • Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном через Нагірний Карабах розпочався в 1988 році.
  • 27 вересня 2020 року в цьому регіоні почався наступ азербайджанських військ. Азербайджан назвав відкриття вогню його військовими "контрнаступом", заявивши, що йдеться про відповідь на обстріли з боку вірменських сил. Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян звинуватив Азербайджан у розв'язанні війни. Обидві країни заявили про вбитих і поранених та оголосили воєнний стан.
  • 10 листопада 2020-го Азербайджан та Вірменія підписали мирну угоду між двома країнами після останньої війни за Нагірний Карабах, яка тривала 44 дні. Договір підписали за посередництва Росії, 26 листопада 2021-го, президенти Азербайджану, РФ та прем'єр-міністр Вірменії. Вони домовилися завершити демаркацію та делімітацію азербайджано-вірменського кордону, розблокувати транспортні коридори та продовжити розмінування територій.
  • Вірменські громадяни сприйняли підписання цього договору як капітуляцію, через що в Єревані відбулися акції протесту з вимогою відставки прем'єр-міністра країни Нікола Пашиняна.
  • У листопаді 2021 року Пашинян і президент Азербайджану Ільхам Алієв під час переговорів у Сочі домовилися про створення комісії з демілітаризації вірмено-азербайджанського кордону та розблокування транспортних коридорів у регіоні.
  • У травні 2022 року у вірменському Єревані знову відбулися акції протесту на тлі квітневої заяви прем’єр-міністра Нікол Пашиняна про можливість підписання з Азербайджаном мирної угоди щодо статусу Нагірного Карабаху.
  • 2 серпня Азербайджан виступив з вимогою звільнити Лачинський коридор, що з'єднує Республіку Вірменію з невизнаною Нагірно-Карабаською Республікою. У Вірменії відповіли відмовою. На цьому тлі розпочалася ескалація конфлікту на лінії зіткнення. Міністерства оборони країн повідомляють про втрати з обох сторін.

Читайте також

"Це партії, що виконують замовлення із Москви": експерт розповів про протести у Вірменії

"Під міною знаходимо ще одну": як розміновують Нагірний Карабах. ФОТОРЕПОРТАЖ

У Нагірному Карабасі загострюється конфлікт. Що відомо

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Read more!