"Під міною знаходимо ще одну": як розміновують Нагірний Карабах. ФОТОРЕПОРТАЖ

Ексклюзивно
Фото: Нікіта Галка / Суспільне

10-го листопада 2020-го Азербайджан та Вірменія підписали мирну угоду між двома країнами після війни за Нагірний Карабах, яка тривала 44 дні. Договір підписали за посередництва Росії, 26-го листопада 2021-го, президенти Азербайджану, РФ та прем'єр-міністр Вірменії домовилися завершити демаркацію та делімітацію азербайджано-вірменського кордону, розблокувати транспортні коридори та продовжити розмінування територій. Азербайджан почав розміновувати окремі ділянки під час бойових дій, після війни стартувала програма із розмінування на всіх територіях. Процес розмінування частини Нагірного Карабаху триватиме попередньо 5-7 років. Як очищають від мін Нагірний Карабах — в матеріалі Суспільного.

Розмінування у Нагірному Карабаху розпочинають о 7-ій ранку. Близько десяти автомобілів — переважно позашляховики та фургони — привозять демінерів до місця.

Фото: Нікіта Галка / Суспільне

Перед початком роботи спеціалісти азербайджанського держагентства із розмінування ANAMA проходять інструктаж і розпочинають роботу. Супервайзер організації Натік Асадов, розповідає, що кожен демінер має з собою набір різних за довжиною та кольором кілочків. Вони розмічають ділянки або сигналізують про знайдений боєприпас.

Натік Асадов, фото: Нікіта Галка / Суспільне

"Кілочки завдовжки 1 метр 20 см ми використовуємо трьох кольорів. Білий — майже очищена від небезпечних предметів територія. Там загрози майже немає. Червоним помічаємо усі небезпечні ділянки де є міни. А блакитний використовуємо на ділянках де знаходимо боєприпаси, що не вибухнули", — розповідає Натік Асадов і додає, що сам він одного разу за день знайшов 10 мін.

Читайте також: "Війна завжди була, але землі залишались нам". Як вірмени живуть на новому кордоні з Азербайджаном

Такі ж кілочки, але удвічі коротші (60 см), демінери використовують для інших задач. Блакитними позначають перевірену за день територію, червоні — розмежовують "коридор" завдовжки у 10 метрів, який перевіряє спеціаліст. Жовтим кольором визначають напрямок мінної лінії.

Фото: Нікіта Галка / Суспільне

За словами Асадова, шукають та знешкоджують міни та боєприпаси трьома способами. Перший — броньовані машини хорватського виробництва. Перед собою вони штовхають вали, які при дотику до снарядів підривають їх. Другий — живі помічники. Навчені собаки за нюхом знаходять небезпечні предмети і сигналізують демінерам.

Фото: Нікіта Галка / Суспільне

“Всі собаки дуже добре працюють. Дві до нас привезли нещодавно, кілька тижнів тому. Вони обнюхують ділянку і коли рухають вперед, і коли повертають на стартову точку. Відмінно працюють. Вони дуже полегшують роботу нашим спеціалістам”, — розповідає Асадов.

І зрештою третій спосіб, каже Асадов, коли на ділянці працює сапер із металошукачем. Спеціаліст очищає від каміння та землі знайдений предмет. За можливості знешкоджує його, далі позначає місце кілочками та сигналізує супервайзеру.

Фото: Нікіта Галка / Суспільне

Особливість розмінування в Карабасі полягає у гірському пологому рельєфі, сказав Асадов. А ще специфічний спосіб мінування територій.

“Найбільш небезпечні випадки були при знаходженні танкових мін. Ми їх називаємо сюрпризи. Під танкові міни противник закладає ще й протипіхотні. Якщо якусь із мін бодай трохи посунути — обидві спрацюють”, — розказав демінер Бургун Джаванширов. Знешкоджують снаряди та міни у Нагірному Карабаху не військові, а спеціально навчені цивільні. Один з таких — Бургун Джаванширов.

Професію слюсаря він змінив 8 місяців тому.

Фото: Нікіта Галка / Суспільне
"Я проводжу найнебезпечніші роботи на цій ділянці. Але я не боюся, у нас є стандартні процедури та принципи, яких ми суворо дотримуємося. Ми в безпеці", — розповідає Бургун.

Ділянку у 40 гектарів, де побувало Суспільне, розміновують 17 спеціалістів. Працювати там почали від серпня. Станом на зараз пройшли половину, а знешкодили майже 350 небезпечних предметів.

"Міни і закопували, і під камінь ставили, і під стовпи ставили. Під міною ми знаходили ще одну"
Демінер очищує від каміння та землі протитранспортну міну ТМ-62. Фото: Нікіта Галка / Суспільне

Паралельно розмінування проходить в усіх районах Нагірного Карабаху. Здебільшого цим займається організація ANAMA. В окремих районах працюють іноземні спеціалісти, зокрема з Туреччини. Програма з очищення територій Нагірного Карабаху розрахована на кілька років вперед.

Фото: Нікіта Галка / Суспільне

Читайте також: Як живуть обидві країни за рік після війни, посли обох країн розповіли в ексклюзивних інтерв’ю Суспільному:

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!