Позиція Угорщини — це питання шантажу однією країною інших, — Шелест

Ексклюзивно
Прапор Угорщини. Фото: УНІАН

Угорщина користується шантажем інших країн, шукаючи для себе найкращі варіанти співіснування в ЄС. Чи можуть позбавити Угорщину права голосу? Чи будуть реформувати підхід в голосуванні через принципову позицію країни "одна проти всіх"? Свої прогнози озвучила Ганна Шелест, директорка безпекових програм Ради зовнішньої політики "Українська призма".

"Принцип одностайності прийняття рішень з зовнішньою та безпековою політикою обговорюється вже років п'ять. Країни по різному дивилися на загрози тієї чи іншої ситуації всередині ЄС. Коли ми говоримо про східний план, ми можемо не враховувати позицію Португалії, наприклад. Коли ми говоримо про Середземномор'я, можна не враховувати естонську позицію, а прислухатися до тих країн, яких це стосується. Те, що зараз відбувається щодо санкцій і позиції Угорщини — це вже не питання національних інтересів всього Європейського Союзу, а питання шантажу однією країною інших", — розповіла вона.

За словами Ганни Шелест, коли багато країн зрозуміли, що росіяни прийшли саме знищувати Україну, а не "трошки полякати", що Путін відмовляється від будь-яких переговорів, хто б йому і скільки б не дзвонив - це набагато сильніше вдарило по світосприйняттю європейців. Коли Росія почала залякувати країни Балтії, нейтральні країни, такі як Швеція і Фінляндія, тоді почала змінюватися позиція окремих політиків. Настрої населення та тиск знизу дуже сильно вплинули на прийняття рішень верхівки європейських країн.

Що стосується російської пропаганди, то вона активно продовжує працювати і зараз. Як результат, аналітичний центр із Братислави провів опитування в Угорщині, Болгарії та Словаччині, і там досі половина респондентів не покладають основну відповідальність у війні на Росію, як головну сторону конфлікту в Україні. Хоча ці країни вже визнають, що Росія є агресором. За словами Шелест, РФ вже не є “хорошою країною”, бо всі побачили втручання її у внутрішні справи ЄС.

"Що стосується угорської позиції, то Орбан є популістом. Хоча населення Угорщини позитивно ставиться до української ситуації, до українців. Угорські журналісти і опозиція підтримують Україну. Показовим буде саміт НАТО наприкінці червня і позиція там Угорщини".

Резюмуючи свої думки, директорка безпекових програм Ради зовнішньої політики "Українська призма" зауважила, що за перші сто днів війни Україні необхідно було заручитися підтримкою всіх країн членів НАТО. Показовими є зустрічі в Рамштайні, де поступово доєднуються багато інших країн — Нова Зеландія, Африка, Австралія, Близький Схід.

"Але нам треба працювати ще більше на залучення тих країн, які залежать від нашого експорту, мають голоси в ООН і можуть впливати на багато різних процесів".

Що відомо

  • Угорщина надає Україні гуманітарну допомогу у війні з Росією та прийняла українських біженців, але виступає проти посилення санкцій проти РФ, зокрема через залежність від російського газу й нафти. На цьому тлі Володимир Зеленський раніше публічно закликав Будапешт визначитися, на чиєму він боці.
  • Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто під час пресконференції з турецьким візаві Мевлютом Чавушоглу 19 квітня заявив, що країна не погодиться на запровадження ембарго на російські газ і нафту і не дозволить "втягнути себе у війну".
  • Лідер угорської партії "Фідес", яка на останніх виборах 3 квітня здобула конституційну більшість, Віктор Орбан 16 травня був уп’яте обраний на посаду прем’єр-міністра Угорщини. В інавгураційній промові він знову заявив, що Будапешт не повинен "втручатись" у війну в Україні.
  • Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто стверджує, що для того, аби країна могла обійтися без російської нафти й підтримати відповідне ембарго Європейського Союзу, їй потрібні 15-18 мільярдів євро.
  • Удень 31 травня прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що країна домовилася із Європейським Союзом і отримала дозвіл купувати російську нафту.

Читайте також

Саміт ЄС в Брюсселі: що говорили про Україну та як погоджували шостий пакет санкцій

Компромісне ембарго на російську нафту та персональні санкції: що увійшло до шостого пакета санкцій ЄС

Україна має потужний важіль впливу на Угорщину — радниця міністра енергетики

Євросоюз готує план на випадок зупинки постачання газу з РФ

Bloomberg: ЄС хоче імпортувати газ з Ізраїлю, щоб зменшити залежність від РФ

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу