Саміт ЄС в Брюсселі: що говорили про Україну та як погоджували шостий пакет санкцій

Прапори ЄС. Фото: АР

Минулого місяця президент Європейської ради Шарль Мішель скликав спеціальне засідання Європейської ради на 30 та 31 травня. На порядку денному — санкції проти Росії, європейська енергетика, продовольча криза та Україна. Детальніше про результати зустрічі — у матеріалі Суспільного.

Шостий санкційний пакет

Перед офіційним початком саміту представники близько 30-ти країн світу відповідали на запитання журналістів. Здебільшого їх питали про шостий санкційний пакет проти Росії. Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн вважала, що на саміті навряд чи погодять пакет. Водночас глава дипломатії Європейського Союзу Жозеп Боррель був у цьому впевнений: "Важливо обговорити, як нам отримати фінальну угоду щодо шостого пакета санкцій. Вчора і сьогодні вранці були зустрічі, ми всіх підштовхували, щоб отримати угоду сьогодні. І я досить впевнений, що ми матимемо цю угоду".

"Чому банки країни-терориста досі працюють із Європою та світовою фінансовою системою?"

Вже під час офіційного засідання до зустрічі доєднався Володимир Зеленський. У відеозверненні він також згадав про шостий пакет санкцій: "Чому ви залежите від Росії та їх тиску, а не навпаки? Росія має залежати від вас. Чому вона й досі може заробляти майже мільярд євро на день, продаючи енергоресурси? Чому банки країни-терориста досі працюють із Європою та світовою фінансовою системою? Серйозні питання. Чому на території ЄС досі є активними російські пропагандистські канали — інформаційна зброя РФ? Чому російські держслужбовці, які підтримують війну, та судді, які відкрито допомагають репресіям, досі не під санкціями".

Також Зеленський дорікнув Європі у тому, що Україна досі не є членом Європейського Союзу. Проте сподівається, у червні Євросоюз прийме рішення про надання Україні статусу кандидата на вступ до Європейського Союзу.

"Ніколи європейський дім не буде завершений без України. Ніколи не буде повноцінної європейської сили без України. Сам факт того, що Україна залишалась уламком Європи десь там, за кордонами ваших держав, сприяв тому, що у Росії розвинувся агресивний апетит. Тільки розширенням і посиленням європейської єдності можна не допустити повторення того, що Європа пережила і 24 лютого, і у 2014 році, і навіть у 1968, 1956 роках", — заявив Зеленський.

Шарль Мішель, Володимир Зеленський та Урсула фон дер Ляєн, фото: Офіс президента

В перший день саміту країни ЄС таки домовилися про запровадження шостого пакета санкцій проти Росії. "Так, нам знадобилося кілька тижнів для того, щоб прийняти таке рішення. Але я думаю, що на сьогодні це був сильний сигнал, який спростовує припущення щодо відсутності єдності у ЄС. І я думаю, що більше ніж будь-коли важливо показати, що ми здатні бути сильними, твердими, жорсткими, що ми можемо захищати наші цінності та інтереси", — сказав голова Європейської Ради Шарль Мішель.

Новий пакет санкцій включатиме обмеження імпорту нафти з Росії морем. Це становить майже 2/3 поставок до ЄС.

"Третина нафти — це трубопровідна нафта. Наразі ми маємо чітку політичну заяву Польщі та Німеччини, що вони, як і інші, згортатимуть імпорт російської нафти до кінця року. Тож, загалом ми вже охопили 90% російської нафти", — пояснила голова Єврокомісії Урсула Фон дер Ляєн.

Читайте також: Давос-2022. Що говорили на форумі про Україну

Пакет санкцій також блокує мовлення трьох російських пропагандистських каналів на території Євросоюзу, вводить персональні санкції проти людей, які відповідальні за розв’язання російсько-української війни, а також містить низку банківських та фінансових обмежень, зокрема відключення російського "Сбєрбанку" від SWIFT.

"Це добре, бо "Сбєрбанк" є найбільшим російським банком із 37% ринку. Також тепер діє заборона на страхування та перестрахування російських суден компаніями ЄС, заборона на надання російським компаніям цілого комплексу бізнес-послуг", — заявила Урсула Фон дер Ляєн.

Серед іншого в перший день на саміті узгодили фінансову допомогу для України. Європейський Союз виділить 9 мільярдів євро на фінансування української бюджетної сфери. Мова йде про заробітні плати та пенсію.

Продовольча безпека

На другий день саміту світові лідери зосередилися на питаннях енергетики, військової та продовольчої безпеки, яка зараз під загрозою через агресію Росії. Зокрема глава Євроради Шарль Мішель сказав, що вони вже шукають рішення, щоб дати можливість Україні експортувати понад 20 тонн зерна: "Це буде першочерговим завданням, адже в Україні, особливо в Одесі, заблоковано 22 мільйони тонн зерна. Такі країни, як Єгипет та інші країни Африки, стають жертвами цієї ситуації. Це означає, що ми повністю підтримуємо всі зусилля Організації Об’єднаних Націй для досягнення домовленості про відкриття морського коридору до Чорного моря".

Читайте також: Бомбардування "хлібного кошика": як війна Росії проти України поглиблює світову продовольчу кризу

А Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн наголосила на тому, що Росія свідомо хоче чинити шкоду продовольчому сектору: "Росія не тільки блокує експорт української пшениці, вона бомбардує склади, де вона зберігається. Звісно, ​​ви знаєте, що вони також мінують поля, де Україна може отримати наступний урожай кукурудзи".

Також на зустрічі продовжили тему санкцій. Урсула фон дер Ляєн завірила, що над ними продовжать працювати, щоб закрити усі можливі шляхи обходу: "Для мене важливо, щоб ми дивилися на фінансову та економічну сферу Росії — чи є наразі спроби обходу? Я не виключаю, що нам знову і знову доведеться закривати лазівки, зупиняти обхідні шляхи".

Згідно з висновками, які опублікувала Європейська рада, заявку України на членство в Європейському Союзі розглянуть на наступному саміті у червні. Водночас за словами прем’єр-міністра Італії Маріо Драгі, сьогодні ситуація з наданням статусу невизначена, адже більшість країн-лідерів Європи, крім самої Італії, виступають проти цього рішення.

Читайте також

ЄС призупинив мита для українських товарів. Хто з підприємців від цього виграє

Що таке геноцид і чи вчиняє його Росія в сучасній Україні? Говоримо з істориком Ярославом Грицаком

Медицина для людей: як ВООЗ рекомендує відновлювати українську систему охорони здоров’я

"Падаю біля "швидкої", на колінах повзу у підвал" — історія лікарки з Києва