Не чекай на хвороби, зміцнюй імунітет. 8 способів покращити здоров'я

.

В Україні знову збільшується кількість хворих на коронавірус. Також в осінній період збільшується ризик ГРВІ. Суспільне підготувало 8 способів підтримати імунну систему. Дотримуючись цих порад, ви не лише збільшите свої шанси прожити довше, а й покращите якість життя.

Фізичні навантаження

Ви чули про це мільйон разів, але повторімо ще один: активний спосіб життя – один із найважливіших чинників підтримання імунітету у відмінній формі. Вправи знімають напругу, допомагають у боротьбі з депресією, зменшують наслідки тривожного розладу. Тобто допомагають з усіма когнітивними проблемами, що слугують джерелами хронічного стресу, який, своєю чергою, руйнує імунну систему.

Ми народжені, щоб рухатися – і якщо ігнорувати цю біологічну потребу, організм починає давати збої. Для імунітету найважливішим аспектом фізичного навантаження є посилений кровообіг, тому корисною буде навіть регулярна ходьба. Як фізична активність впливає на здоров'я і які типи навантажень потрібні нам щотижня, можна детальніше дізнатися на сайті МОЗ України.

Добре харчуйтеся, не забувайте про фрукти й овочі

Рух – це життя, але ніщо не впливає на імунітет так, як дієта. З цієї причини малозабезпечені верстви населення більш схильні до інфекційних захворювань. Незалежно від економічного статусу, ризик виникнення імунодефіциту збільшується, якщо ваш раціон складається з великої кількості цукру та вуглеводів.

Також необхідно стежити за достатньою кількістю цинку, заліза, фолієвої кислоти, міді, селену, а також вітамінів А, В6, С і Е. Наша порада проста: їжте багато овочів і фруктів, знижуйте споживання шкідливої їжі. Переконайтеся, що десерти у вашому житті займають місце "нерегулярного частування", а не шкідливої звички.

І не забувайте, що курячі супчики та бульйони є найпоширенішою їжею, яку радять лікарі всього світу своїм пацієнтам при застуді. Він добре зволожує, живить і зігріває організм. Фото: Pixabay

Уникайте стресу

Більшість людей не заразяться на коронавірус, в інших захворювання не спричинить небезпечних для життя ускладнень, але страх і паніка все одно переважають над іншими інстинктами. У скрутні часи рівень тривоги зростає щодня. Але пам'ятайте, що хронічний стрес завдає загальному стану здоров'я великої шкоди.

Існує безліч технік для зняття напруги – дихальні вправи, медитації, прослуховування музики, спілкування з друзями, книги, фільми, серіали або комп'ютерні ігри. Важливо вміти зберігати спокій навіть перед лицем невидимої та малодослідженої загрози.

Читайте також:

Слідкуйте за вагою

За даними ВООЗ, за п’ять років кількість хворих на ожиріння у світі становитиме 300 млн осіб. Серед працездатного населення України ожиріння виявляють майже в 30% випадків, а надмірну масу тіла має кожен четвертий мешканець. Як полюбляють казати, надмірна вага – то геноцид українського народу.

Як так сталося? Це наслідок вище перелічених проблем – характерні для сучасного суспільства малорухомий спосіб життя, шкідливий раціон харчування (з великою кількістю рафінованих продуктів), хронічний стрес і втома. Уникайте цих малоприємних обставин і дбайте про своє здоров'я.

Щоденної зарядки хвилин на двадцять буде цілком достатньо для того, щоб у два-три рази знизити ваші шанси на застуду. УНІАН

Відмовтеся від алкоголю та сигарет

Куріння, неправильне харчування, гіподинамія (порушення функцій організму) не мають прямого доведеного впливу на імунітет, але призводять до розвитку супутніх хвороб: хронічного бронхіту курця, ожиріння, цукрового діабету – і порушують бар'єрні властивості організмів, що робить його більш сприйнятливим до інфекцій.

Ключ до ситуації – помірність. Стаканчик гарячого пуншу або сидру може і не призвести до жахливих наслідків, але щоденне споживання алкоголю збільшує імовірність того, що організм буде нездатний самостійно впоратися з інфекцією при зараженні.

В нашому носі є спеціальні вії, які грають роль в захисті нашого організму від простудних захворювань. Одна сигарета зупиняє роботу цих війок на 30-40 хвилин, і ви стаєте відкритими для інфекції. Unsplash

Спіть не менше ніж 7 годин на добу

Нестача сну знижує здатність організму виробляти необхідні для підтримання здоров'я білки. Хронічний недосип призводить до всіляких проблем як психологічного, так і фізичного характеру, та, звісно, до ослаблення імунітету.

Скільки годин потрібно спати – питання індивідуальне й обумовлене генетичними факторами. Але факт, що дорослі повинні спати не менше ніж 7 годин на добу, і тільки вкрай нечисленній групі людей достатньо 6 годин.

Сон – це час відновлення і самодіагностики організму. Німецькі вчені виявили, що імунологічна пам'ять формується і зміцнюється саме в фазі глибокого сну.

Піклутеся про себе і про своє ментальне здоров'я

Термін "ментальне здоров'я", як і синонімічне поняття "психологічне здоров'я", стосується душевного добробуту людини в широкому сенсі слова. Якщо людина психологічно здорова, вона може повноцінно радіти життю, відчувати сенс свого існування, справлятися з професійними та іншими завданнями, любити, працювати та будувати відносини з іншими людьми.

Наше психічне та психологічне здоров'я – важливий фактор, що впливає як на об'єктивні показники фізичного стану, так і на суб'єктивну оцінку, яка зображає наше самопочуття. Психіка людини, що відповідає за душевну рівновагу, і імунна система, яка покликана зберігати постійність внутрішнього середовища організму взаємодіють між собою завдяки нейроендокринній та ендокринній системам. Погано почуваєтеся емоційно – вищий ризик захворіти, тому радимо до прочитання ці статті:

Слідкуйте за гігієною

Частіше мийте руки, особливо якщо ви тільки вийшли з громадського транспорту. Рідше торкайтеся обличчя. Але не перестарайтеся в боротьбі з мікроорганізмами. Не потрібно дезінфікувати все навколо, навіть для новонароджених. В нашій крові є Т-лімфоцити, які здатні розпізнавати та знищувати клітини з чужорідними агентами (наприклад бактеріями та вірусами). Т-лімфоцити немовлят здатні протистояти цим мікробам – це дозволяє захищатися від інфекції ще в утробі матері. Пам'ятайте, що здоров'я – це баланс і симбіоз мікробів і нашого організму.

Якщо імунітет все-таки дав збій, не біжить за антибіотиками або прорекламованими ліками. Радше зверніться до спеціаліста, який після консультацій зможе поставити вам діагноз та вирішити, вам потрібна медикаментозна допомога чи може це є ознакою якоїсь більш серйозної проблеми.

Читайте також

Як не захворіти в сезон застуд. Відповідаємо на найпоширеніші запитання про ГРВІ

Коли відпочинок не допомагає. Як відрізнити астенію від звичайної втоми

Як дихати правильно та яка від цього користь для організму