99% декларацій посадовців містять неперевірені дані – Опендатабот

Уточнено
Колаж, Суспільне

З 2017 по 2019 рік НАЗК провело 2123 повні перевірки декларацій чиновників та виявило порушення у 99% випадків.

Про це повідомляє платформа роботи з відкритими даними Опендатабот.

Наразі в НАЗК тривають перевiрки декларацiй за 2020 рiк, поданих чиновниками у квiтнi 2021 року.

У 2019-му НАЗК виявило 1469 недостовірних декларацій — це найбільша цифра за останні чотири роки. Для порівняння, у 2018 році році було виявлено 469 недостовірних декларацій, а у 2017 — 141.

Відповідно до підписаного президентом Зеленським закону 1576-IX про покарання за брехню в деклараціях, якщо чиновник вказав недостовірну інформацію, то він може опинитися за ґратами на термін до двох років й втратити право обіймати певні посади до трьох років. У деяких випадках за порушення може бути призначений штраф та/або громадські роботи. Новий закон набирає чинності з 2022 року.

Чиновників також притягають до відповідальності за несвоєчасне подання декларації. У 2019-му році за такою підставою було складено 120 адміністративних протоколів – на 35% менше, ніж у 2018-му (185 протоколів).

УВАГА! Інформація для в тексті базувалася на даних, що містилися у відповіді агенства на наш запит. Після публікації з нами зв’язались представники НАЗК та повідомили, що в їх даних міститься помилка.Наразі агентство перевіряє дані та готує коректну інформацію. Щойно ми отримаємо нову інформацію — поділимось з вами.

Що відомо

  • У 2020 році понад п'ять тисяч осіб потрапили до Єдиного державного реєстру корупціонерів. Крім цього, 993 особи було притягнуто до відповідальності.
  • 27 жовтня Конституційний суд визнав статтю "Декларування недостовірної інформації" 366-1 Кримінального кодексу такою, що не відповідає Основному закону.
  • На виконання цього рішення НАЗК закрило реєстр електронних декларацій.Таке обурило міжнародних партнерів та громадськість. Після цього президент Володимир Зеленський подав законопроєкт, яким запропонував звільнити суддів КС у повному складі, що за законом, не можливо, а у Верховній раді зареєстрували законопроєкт про відновлення дії окремих положень закону "Про запобігання корупції" та ККУ.
  • 4 грудня Верховна рада повернула кримінальну відповідальність за недостовірне декларування, утім з новими правками.
  • Ним передбачається, що якщо відомості у декларації відрізняються від реальних статків від 875 тисяч гривень до 8 мільйонів, правопорушник має виплатити до 51 тисяч гривень штрафу. У разі якщо різниця перевищує 8 мільйонів гривень – штраф від 3 до 5 тисяч неоподаткованих мінімумів або громадські роботи, або обмеження волі (обмеження права на вільне пересування - ред.) до двох років з позбавленням права обіймати посади.
  • НАЗК розкритикувало законопроєкт, через те, що він не передбачає позбавлення волі ні за умисне декларування недостовірної інформації, ні за умисне неподання декларації, а лише обмеження свободи. Тож голова НАЗК Олександр Новіков закликав Володимира Зеленського ветувати цей законопроєкт.
  • 15 квітня 2021 року Рада попередньо підтримала посилення відповідальності за недостовірне декларування.

Читайте також

Чи допоможе новий закон у боротьбі з неправдивим декларуванням. Коментує експерт

НАЗК перевірить чиновників, які задекларували біткоїни

Гривня чи долар: експерт розповів, якій валюті надають перевагу українські посадовці

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Read more!