У середу, 7 травня, міністр закордонних справ Данії заявив, що викличе посла США, щоб відреагувати на повідомлення про те, що шпигунські агентства Вашингтона отримали вказівку зосередитися на Гренландії.
Про це повідомляє BBC.
"Ми зателефонуємо виконуючому обов'язки посла США для обговорення в Міністерстві закордонних справ, щоб дізнатися, чи можемо ми підтвердити цю інформацію", – сказав міністр закордонних справ Данії Ларс Лекке Расмуссен.
Міністр закордонних справ Данії висловив занепокоєння з приводу інформації, оприлюдненої в американських медіа, зауваживши: "ми не шпигуємо за друзями".
"Я не можу знати, чи це правда, бо це написано в газеті. Але, схоже, ті, хто висловлюється, рішуче це не заперечують. Це мене турбує", — додав Расмуссен.
6 травня газета The Wall Street Journal повідомила, що американським шпигунським агентствам було доручено зосередити зусилля на русі за незалежність напівавтономної країни, а також на американських цілях щодо видобутку там корисних копалин.
У повідомленні згадувалися американське Центральне розвідувальне управління, Управління оборонної розвідки та Агентство національної безпеки. Як зазначає видання WSJ, посилаючись на двох анонімних чиновників, обізнаних із ситуацією, у ньому пропонувалося керівникам дослідити рух за незалежність Гренландії та реакцію на зусилля США щодо видобутку ресурсів на острові.
Директорка Національної розвідки США Тулсі Габбард звинуватила журнал у спробах "підірвати" авторитет президента Дональда Трампа шляхом політизації та витоку секретної інформації. Не заперечуючи повідомлення, вона звинуватила газету у "порушенні закону та підриві безпеки та демократії нашої країни".
Датська служба безпеки та розвідки відмовилася коментувати статтю, але повідомила данським медіа, що вона "природно" врахувала інтерес США до Гренландії.
Заяви Трампа щодо Гренландії
Наприкінці 2024 року Трамп сказав, що контроль над островом є "абсолютною необхідністю" для США – для національної безпеки і свободи в усьому світі. У відповідь на ці слова, прем’єр-міністр Ґренландії Муте Егеде заявив, що острів не продається.
Водночас Егеде виступає за незалежність Ґренландії від Данії. Він нещодавно звинуватив Данію в геноциді через скандал із примусовою стерилізацією жінок у 1960−70-х роках. У своєму новорічному зверненні Егеде знову закликав до незалежності острова та зняття "кайданів колоніальної ери".
7 січня Трамп на пресконференції не став обіцяти, що уникатиме військових чи економічних методів примусу для встановлення контролю над Ґренландією та Панамським каналом. У своїй соцмережі Truth Social Трамп також написав, що угода про приєднання Гренландії до Сполучених Штатів має відбутися, та закликав зробити цей найбільший острів у світі "знов великим".
Гренландія – це найбільший острів у світі та автономна територія Данії з великими запасами корисних копалин і нафти, а також стратегічними обʼєктами, зокрема американськими.