Верховна рада підтримала проєкт постанови про заходи, спрямовані на соціальний захист населення, у зв'язку з підвищенням тарифів на житлово-комунальні послуги. Документ передбачає державне регулювання тарифів та збільшення субсидій.
За ухвалення документу проголосували 337 депутатів на засіданні 28 січня.
"Метою прийняття законопроєкту є вжиття уповноваженими органами державної влади невідкладних заходів у сфері енергетики та житлово-комунальних послуг, спрямованих на захист прав та інтересів громадян України, стабілізацію ситуації на енергетичному ринку України та забезпечення досягнення економічного балансу між інтересами громадян України та держави", – зазначено у пояснювальній записці до документа.
Зокрема, постанова пропонує доручити Кабінету міністрів протягом місяця подати до парламенту пропозиції щодо внесення змін до бюджету в частині збільшення видатків на виплати пільг та житлових субсидій, а також подати пропозиції, щодо внесення змін до законодавства, які дозволять закінчити опалювальний сезон за системи, яка діяла до 1 січня 2021 року.
Крім того, автори постанови рекомендують уряду вжити невідкладних заходів щодо соціального захисту населення від підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги, зокрема спільно з Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, розглянути можливість:
- запровадження державного регулювання цін (тарифів), зокрема встановлення граничних рівнів націнки до тарифів на житлово-комунальні послуги з постачання побутовим споживачам теплової енергії, гарячої води, постачання та розподілу електричної енергії й природного газу;
- внесення змін до тарифів на електроенергію з метою встановлення окремого тарифу на електричну енергію, що відпускається населенню, за обсяг, спожитий до 100 кВт/год електроенергії на місяць (включно);
- внесення змін до фіксованих цін на електричну енергію з метою встановлення окремого тарифу на електричну енергію, що відпускається населенню для будинків, обладнаних опалювальними електроустановками та негазифікованих будинків, за обсяг, спожитий до 3000 кВт/год на місяць (включно);
- відшкодувати вразливим категоріям споживачів витрати на оплату житлово-комунальних послуг та надати їм компенсацію витрат на оплату послуг з постачання природного газу та теплової енергії у січні 2021 року;
- розглянути можливість компенсації витрат, понесених побутовими споживачами, що проживають у будинках, обладнаних опалювальними електроустановками та негазифікованих будинках, на оплату послуг з постачання електричної енергії за обсяг, спожитий до 3000 кВт/год на місяць (включно);
- рекомендувати Антимонопольному комітету вжити заходів щодо недопущення антиконкурентних узгоджених дій та зловживання монопольним становищем на ринку суб'єктами господарювання, що здійснюють надання житлово-комунальних послуг населенню;
- рекомендувати Комітету з питань з питань енергетики та житлово-комунальних послуг розглянути ініціативи, що стосуються формування тарифів на житлово-комунальні послуги, а також механізму надання житлово-комунальних послуг населенню у зв'язку з підвищенням тарифів на ці послуги, та внести пропозиції.
Що відомо
- 22 січня Кабмін оголосив, що планує виділити 1,4 мільярда гривень з бюджету на виплату компенсацій за оплату електроенергії через скасування пільгових тарифів.
- 18 січня Кабінет міністрів ухвалив рішення стосовно встановлення з 1 лютого 2021 року на період дії карантину ціни на природний газ на рівні 6,99 гривні за кубометр для побутових споживачів.
- Прем'єр Денис Шмигаль повідомив, що Кабінет міністрів та компанія "Нафтогаз" розробили два підходи, які дозволять знизити ціни на газ.
- Міністерство енергетики планувало підвищити тарифи на електроенергію для побутових споживачів задля "стабілізації ринку електричної енергії".
- 10 січня у низці міст України пройшли акції протесту проти підвищення тарифів. Ціни на тепло та електроенергію зросли з 1 січня 2021.
- Перегляд тарифів є умовою надання Україні 5 мільярдів доларів за програмою Stand-By Міжнародного валютного фонду.