Рада підтримала створення Бюро економічної безпеки

Рада підтримала створення Бюро економічної безпеки

Рада підтримала створення Бюро економічної безпеки

Верховна рада проголосувала в цілому за законопроєкт про створення Бюро економічної безпеки. Після утворення відомства буде ліквідовано податкову міліцію.

Рішення підтримали 242 народних депутати на засіданні 28 січня.

Депутати, які критикували документ, говорили, що він має бути дійсно ефективним і виконаним належним чином, аби не створити додатковий правоохоронний орган, який "не матиме сенсу". При цьому Рада підтримала правки, які позбавляють Службу безпеки України права розслідувати економічні злочини.

Також депутати підтримали правки Ніни Южаніної з "Євросолідарності" про зауваження щодо відсутності координації між органами й те, що Бюро у випадку створення ніхто не може вказувати, оскільки воно є незалежним органом.

Згідно з пояснювальною запискою, орган має ліквідувати податкову міліцію та оптимізувати органи, які борються з економічними злочинами.

"Законопроект розроблено з метою ліквідації податкової міліції, оптимізації структури та чисельності органів, які ведуть боротьбу зі злочинами у сфері економіки, усунення дублювання їх функцій та створення Бюро економічної безпеки України з метою запобігання, попередження, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, віднесених законом до їх підслідності", — зазначено у записці до документа.

Проєкт закону визначає мету, принципи, правові та організаційні засади створення та діяльності Бюро. На новостворене відомство буде покладено функції виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень у сфері економіки. Детективи органів БЕБ розслідуватимуть кримінальні правопорушення, передбачені статтями 206-2Стаття 206-2. Протиправне заволодіння майном підприємства, установи, організації, 210Стаття 210. Нецільове використання бюджетних коштів, здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням, 211Стаття 211. Видання нормативно-правових актів, що зменшують надходження бюджету або збільшують витрати бюджету всупереч закону ККУ, якщо розслідування таких кримінальних правопорушень не зараховане до підслідності Національного антикорупційного бюро. Також до відання БЕБ належатимуть кримінальні правопорушення, передбачені статтею 199Стаття 199. Виготовлення, зберігання, придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну з метою використання при продажу товарів, збуту або збут підроблених грошей, державних цінних паперів, білетів державної лотереї, марок акцизного податку чи голографічних захисних елементів ККУ, якщо розмір предмета злочину або завданої ним шкоди в 400 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Автори документу переконані, що ухвалення запропонованого законопроєкту призведе до збільшення ефективності діяльності правоохоронних органів у сфері формування та використання фінансових ресурсів держави та її економічної безпеки.

Також депутати розраховують, що ухвалення документу допоможе налагодити партнерські відносини між бізнесом та контролюючими органами та підвищити позицію України в рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Business, що здійснюється експертами Світового банку.

Ліквідація податкової міліції, яка передбачена ухваленим законопроєктом, була однією з умов Міжнародного валютного фонду.

Що відомо

  • 3 вересня 2020 року Верховна рада прийняла у першому читанні законопроєкт про Бюро економічної безпеки (БЕБ). Ініціаторами цього документу є нардепи від "Слуги народу".
  • Уряд ліквідує Державну фіскальну службу до кінця поточного року. Скасування ДФС є фактично умовою для другого траншу макрофінансової допомоги для України. 9 червня Міжнародний валютний фонд остаточно затвердив програму з Україною, а перший транш обсягом 2,1 млрд доларів фонд уже відправив. Загальна ж сума в межах нової півторарічної програми Stand-by складає 5 млрд доларів.
  • "Велика сімка" нагадала Україні про необхідність незалежного вибору нового керівника САП.
На початок