Президент України Володимир Зеленський прокоментував переговори між Україною та США щодо угоди про корисні копалини, які відбулись 11-12 квітня.
Про це він розповів на пресконференції в Одесі, передає кореспондентка Суспільного.
За словами Зеленського, переговори "були позитивні".
"Це була перша зустріч технічної команди, офлайн. Онлайн контакти продовжуються і цього тижня. Після всіх цих консультацій, коли команди будуть готові, я думаю, вони покажуть напрацювання. Поки що обидві сторони закінчили зустріч позитивно. Я вважаю, що це правильно", — сказав президент.
Раніше Зеленський наголошував: українська сторона не буде підписувати угоду, якщо вона передбачатиме будь-який борг України перед США за надану раніше військову допомогу.
Що відомо про угоду між США та Україною про рідкісноземельні метали
12 лютого Зеленський повідомив, що міністр фінансів США Скотт Бессент привіз в Україну чернетку угоди про доступ до українських корисних копалин на 500 млрд доларів в обмін на допомогу Вашингтона. Президент тоді зазначив, що українська сторона хоче вивчити деталі документа якнайшвидше.
14 лютого стало відомо, що Україна доопрацювала драфт меморандуму щодо партнерства і передала його американській стороні.
15 лютого на полях Мюнхенської конференції безпеки Зеленський заявив, що не дав підписати зі США угоду про рідкісноземельні метали, бо вона не готова для захисту українських інтересів.
22 лютого NV із посиланням на п'ятьох посадовців, які працюють над документом, повідомило, що нова редакція угоди України та США про рідкісноземельні копалини жорсткіша за попередню та передбачає 100% власності в американців. Також американська сторона вважає цю угоду суто комерційною і виносить обговорення питань гарантій безпеки за межі цієї домовленості.
24 лютого віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина повідомила, що наразі українська та американська команди перебувають на завершальній стадії переговорів щодо угоди про видобуток корисних копалин.
За її словами, обидві сторони "вели переговори дуже конструктивно, і майже всі ключові деталі вже узгоджені".
26 лютого прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що угода між США та Україною про корисні копалини та рідкісноземельні метали вже опрацьована.
Президент Володимир Зеленський підтвердив, що угода між Україною та США про корисні копалини та рідкісноземельні метали погоджена. За словами Зеленського, в погодженій угоді немає пункту про "500 млрд доларів".
Як пояснив Зеленський, Україна та США вказані як співвласники фонду, в який Україна передаватиме 50% доходу від майбутнього видобутку корисних копалин та рідкісноземельних металів.
Президент також заявив, що урядовці "непогано" оцінили угоду між Україною та США. Головне, що Україна не вказана в угоді як боржник США.
"Я не піду і на 10 центів, якщо вони будуть вказані як борг" — сказав Зеленський.
Зеленський також повідомив, що в угоді не вказані всі гарантії безпеки, які хоче Україна. Та в тексті йдеться, що США підтримують "зусилля України отримати гарантії безпеки, необхідні для сталого миру".