Перейти до основного змісту
Зеленський: Бессент привіз в Україну чернетку угоди про доступ до корисних копалин

Зеленський: Бессент привіз в Україну чернетку угоди про доступ до корисних копалин

Зеленський
Президент України Володимир Зеленський зустрівся з міністром фінансів США Скоттом Бессентом в Києві 12 лютого 2025 року. REUTERS/Valentyn Ogirenko

Міністр фінансів США Скотт Бессент привіз в Україну чернетку угоди про доступ до українських корисних копалин на 500 млрд доларів в обмін на допомогу Вашингтона.

Про це під час прес підходу після зустрічі з Бессентом сказав президент Володимир Зеленський.

"Була конструктивна продуктивна розмова, питання гарантій безпеки для України, ми говорили про корисні копалини. Нашій команді передали перший драфт цього документа від США про партнерство між нашими країнами і я дуже хочу, щоб наша команда вивчила цей документ, ми його отримали сьогодні, ми його вивчимо і зробимо все щоб команди наші могли дуже швидко домовитись і підписати його", — сказав він.

Президент зазначив, що українська сторона хоче вивчити деталі документа якнайшвидше.

"Зробимо все щоб вивчити всі деталі документа, зробимо все для того, щоб встигнути до чи на Мюнхенську безпекову конференцію, тому що не хочеться втрачати час. Зроблю все, щоб команда урядовців зараз попрацювала найближчі 2 дні і в нас була змога зафіксувати якісь домовленості відповідні в Мюнхені", — сказав Зеленський.

3 лютого Трамп заявив, що США хочуть отримати від Києва рідкісноземельні метали в обмін на допомогу, і Україна готова це зробити.

Президент Володимир Зеленський прокоментував зацікавленість Трампа у рідкісноземельних металах, які розташовані в українських надрах, й заявив, що Україна відкрита до американських інвестицій у цю сферу.

12 лютого Трамп заявив, що Україна "по суті погодилася" надати США доступ до рідкісноземельних металів на 500 мільярдів доларів як плату за військову допомогу, яку Вашингтон надав Києву.

Що відомо про рідкісноземельні метали в Україні

Україна має запаси кольорових і рідкісноземельних металів, зокрема берилію, цирконію, танталу, а також комплекс фосфорних рідкіснземельних і рідкіснометалічних руд.

За оцінкою Forbes за 2023 рік, сукупна вартість корисних копалин в Україні сягає до $15 трлн. При цьому понад 70% загальної суми припада­ють на три області — Донецьку, Дніпропетровську та Луганську.

За словами міністерки економіки Свириденко, Україна має найбільші в Європі запаси літію, титану та значні поклади інших копалин. Літій — один із ключових компонентів для виробництва різних товарів, від смартфонів до винищувачів.

Складність видобутку полягає у тому, щоб зробити копалини придатними до використання — цей процес дорогий, потребує обладнання та кваліфікованих працівників.

За даними канадської фірми з оцінки геополітичних ризиків SecDev, Росія взяла під контроль українські території з покладами енергоресурсів, металів та мінералів, що оцінюють у принаймні $12,4 трлн.

Топ дня
Вибір редакції
На початок