Перейти до основного змісту
Помер нобелівський лауреат, перуанський письменник Маріо Варгас Льйоса

Помер нобелівський лауреат, перуанський письменник Маріо Варгас Льйоса

Помер нобелівський лауреат, перуанський письменник Маріо Варгас Льйоса
Перуанський лауреат Нобелівської премії з літератури Маріо Варгас Льйоса на конференції зі студентами в Театрі де ла Сьюдад у Монтерреї, Мексика, 9 березня 2011 року. REUTERS/Tomas Bravo

Лауреат Нобелівської премії з літератури, перуанський письменник Маріо Варгас Льйоса помер у неділю, 13 квітня, у віці 89 років.

Про смерть письменника повідомив у соцмережах його син, політичний коментатор Альваро Варгас Льйоса, передає Reuters.

Льйоса помер у столиці Перу Лімі в оточенні сім'ї і “з миром”, повідомив його син.

Варгас Льйоса — один з лідерів літературного буму в Латинській Америці 20-го століття, лауреат Нобелівської премії з літератури 2010 року за такі твори, як “Тітка Хулія і сценарист”, “Смерть в Андах” і “Війна кінця світу”.

У своїй творчості письменник досліджував теми влади, насильства, соціальних конфліктів і людської природи. Один із найвідоміших його творів — роман “Місто і пси”. Серед інших робіт — роман “Зелений будинок”.

У 1990 році Льйоса балотувався на посаду президента Перу, заявляючи, що хоче врятувати свою країну від економічного хаосу та марксистського повстання.

У другому турі він програв Альберто Фухіморі, який переміг повстанців, але згодом був ув'язнений за злочини проти прав людини та корупцію.

Розчарований своєю поразкою, письменник переїхав до Іспанії, але залишився впливовим у Латинській Америці, жорстко критикуючи нову хвилю різких лівих лідерів на чолі з тодішнім президентом Венесуели Уго Чавесом.

У своїх десятках романів, п'єс та есеїв Варгас Льйоса розповідав історії з різних точок зору та експериментував з формою — переміщуючись у часі назад і вперед та змінюючи оповідачів.

Його творчість перетинала жанри і зробила його основоположником покоління письменників, які спричинилися до відродження латиноамериканської літератури в 1960-х роках.

У його книгах часто досліджуються тривожні стосунки між лідерами та їхніми підданими. “Свято козла” (2000) детально описує жорстокий режим диктатора Домініканської Республіки Рафаеля Трухільйо, а “Війна кінця світу” (1981) розповідає правдиву історію фанатичного проповідника, чия паства гине у смертельній війні з бразильською армією у 1890-х роках.

“Його інтелектуальний геній і величезний доробок залишаться вічною спадщиною для майбутніх поколінь”, — написала президентка Перу Діна Болуарте у своєму дописі в X, назвавши Льйосу “найвидатнішим перуанцем усіх часів”.

Варгас Льйоса народився 28 березня 1936 року в Арекіпі, Перу, в сім'ї представників середнього класу, і часто спирався на особистий досвід та свою родину, часом вставляючи у свої оповідання персонажів, заснованих на його власному житті.

Його відомий дебютний роман “Час героя” (1963) був написаний на основі його підліткового життя як курсанта військової академії в Лімі, а мемуари 1993 року “Риба у воді” зосереджувалися на його президентській кампанії 1990 року.

Інші твори висловлюють глибоку стурбованість його країною. “Оповідач” (1987) розповідає про зіткнення корінних та європейських культур у Перу, а “Смерть в Андах” (1993) — про роки партизанського руху “Сяючий шлях”.

“Творчість автора живиться його власним досвідом і з роками стає багатшою”, — казав Льйоса в інтерв'ю агентству Reuters у Мадриді в 2001 році.

Збагачуючи свій досвід, Варґас Льйоса постійно експериментував. “Погана дівчинка” (2006) стала його першою спробою написати історію кохання і була широко визнана однією з найкращих його робіт.

Топ дня
Вибір редакції
На початок