«Пересічні полтавці і не здогадувалися». Працівник Держархіву про об’єднання ЗУНР та УНР

«Пересічні полтавці і не здогадувалися». Працівник Держархіву про об’єднання ЗУНР та УНР

«Пересічні полтавці і не здогадувалися». Працівник Держархіву про об’єднання ЗУНР та УНР Суспільне Полтава

Більше сотні документів та фотографій періоду проголошення Акту Злуки Української та Західноукраїнської Народних республік зберігають в архіві Полтавщини. У складі соборної України Полтавська область була не довго, бо вже до кінця січня її захопили більшовики, каже працівник Державного архіву Полтавщини Вячеслав Сушко. Сам Акт Злуки був проголошений 22 січня 1919 на Софійському майдані у Києві. Це універсал про об'єднання УНР і ЗУНР у соборну державу.

Нині у день оголошення Акту Злуки, 22-го січня, відзначають День Соборності України. Свято встановили 1999 згідно з указом тодішнього президента Леоніда Кучми.

Працівник Державного архіву Полтавщини Вячеслав СушкоСуспільне Полтава

Працівник Державного архіву Полтавщини Вячеслав Сушко

Про подію, яка відбулася в Києві на Софіївській площі, пересічні полтавці й не здогадувалися. Вони були тут відрізані від зовнішнього світу.

Такі свідчення про Полтаву за 22 січня 1919 збереглися в обласному архіві. Цього дня об’єдналися Західноукраїнська та Українська Народні Республіки. Це стало можливим через розпад Російської та Австро-Угорської імперій після Першої світової війни. Полтавщина тоді увійшла до складу УНР. Акт злуки означав створення соборної та незалежної України на противагу більшовицькій владі.

Проте комуністи на Полтавщину прийшли у цьому ж місяці, каже працівник архіву Вячеслав Сушко.

Газета "Полтавські новини" за січень 1919 рокуСуспільне Полтава

Газета "Полтавські новини" за січень 1919 року

Це газета «Полтавські новини» за січень 1919 року. І невелика замітка під назвою: «Радянські війська в Полтаві». Тобто, вже не петлюрівці, які відступили, а саме радянська влада, яка встановлювалась тут.

Про це йдеться і в щоденнику місцевого лікаря Олександра Несвіцького.

Щоденник місцевого лікаря Олександра НесвіцькогоСуспільне Полтава

Щоденник місцевого лікаря Олександра Несвіцького

Речення його щоденника починається так: «Місто під керівництвом більшовиків. Петлюрівці пішли. Військо більшовиків увійшло в місто з музикою сьогодні вранці.

Із газет дізнаємося і про життя у Полтаві понад 100 років тому.

Полтавці в цей період пізніше восьмої вечора на вулицю не виходили. Заборонявся продаж спиртних напоїв. І громадяни, які мали зброю, були зобов'язані її здати. Цим наказом радянська влада закликала жителів Полтави до спокою та виконання своїх обов'язків. Закликали людей виходити на роботу.
Державний архів Полтавської областіСуспільне Полтава

Державний архів Полтавської області

Загалом в обласному архіві більше сотні документів, газет та фотокарток періоду об’єднання Народних Республік.

Багато джерел цього періоду більшовики охрестили як фонди тимчасових та контрреволюційних урядів. І під час евакуації, коли була Друга Світова війна, не всі документи зберегли. День Соборності є важливим для українців, тому що він символізує завершеність прагнень українців до життя у власній незалежній державі.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди