Герой Небесної Сотні Юрій Вербицький: спогади про львів'янина, який загинув 7 років тому

Герой Небесної Сотні Юрій Вербицький: спогади про львів'янина, який загинув 7 років тому

Герой Небесної Сотні Юрій Вербицький: спогади про львів'янина, який загинув 7 років тому
Колаж, Суспільне

22 січня минає 7 років від дня смерті Героя України, учасника Революції Гідності, львів’янина Юрія Вербицького. 21 січня 2014-го він зник разом з іншим учасником Майдану Ігорем Луценком. 22 січня тіло Вербицького з ознаками тортур знайшли у лісі поблизу столиці. Юрію Вербицькому було 50 років.

Як розповів пізніше сам Луценко, їх обох невідомі викрали з лікарні. Туди він привіз Вербицького з травмою ока, отриманою на Майдані. Спершу чоловіків вивезли в ліс за Київ і там били, потім допитували. А Юрія особливо жорстоко, через те, що той назвався львів’янином.

Герой Небесної Сотні Юрій Вербицький: спогади про львів'янина, який загинув 7 років тому
Герой Небесної Сотні Юрій Вербицький: спогади про львів'янина, який загинув 7 років тому. Facebook

Сейсмолог, альпініст та Герой Небесної Сотні

Юрій Вербицький був сейсмологом та альпіністом. Колеги чоловіка показали робочий стіл за яким він працював понад 20 років. Кажуть, майже усі його особисті речі роздали музеям. А за робочий стіл Юрія кілька років ніхто не наважувався сідати.

Герой Небесної Сотні Юрій Вербицький: спогади про львів'янина, який загинув 7 років тому
Герой Небесної Сотні Юрій Вербицький: спогади про львів'янина, який загинув 7 років тому. Суспільне Львів

"Він нас вчив". Спогади колег Юрія Вербицького

Василь Прокопишин працював із Юрієм Вербицьким у відділі сейсмічності Карпатського регіону Інституту геофізики із 1992-го року.

Каже, Юрій створював спеціальну апаратуру та програмне забезпечення для досліджень. І досі в Інституті працюють із тим, що розробив Юрій Вербицький. У колективі було чимало молодих працівників, їх вчив Юрій.

"Це програміст від Бога. До сих пір ми не можемо знайти людину, яка би замінила його і робила це. І так, щоб знати той Windows – я не знаю, чи навіть Білл Гейтс так його знав як Юрко — досконало", — каже Василь Прокопишин.

Колега Юрія Вербицького — Василь Прокопишин
Колега Юрія Вербицького — Василь Прокопишин. Суспільне Львів

Разом чоловіки Василь та Юрій поїхали на Майдан 7 років тому, там вони були понад 2 тижні. А потім Василь повернувся до Львова. Уже у Львові дізнався, що тіло, яке знайшли у лісі під Києвом 22-го січня, може належати його другові.

"Я подзвонив до лісничого, я його просив, кажу – тільки кажіть як є, я знаю ситуацію. Бо участковий, який знайшов Юрка, він боявся розказати. То ж міліціонер, самі розумієте. А цей лісничий – я йому кажу – я буду описувати в чому він вдягнутий, як він виглядає. ….Кажу – з бородою, джинси такі то, светр, він каже – так. І ми вже знали, що то Юрко загинув", — каже Василь Прокопишин.

Остання зустріч з братом

Сергій Вербицький – брат Юрія. Згадує, що в той час просив брата повернутись із Майдану хоча б на різдвяні свята.

"Перед тим як він туди поїхав, ми гуляли з собаками по стадіону і ми розмовляли. Кажу, Юрко, ти хоч на Святий Вечір додому прийди. Нє, каже, не можу, бо там щось назріває. І якщо всі так скажуть, то можуть бути великі проблеми там. Він казав, що я не можу того пропустити. От бачите, кажуть, що люди, які відбули там Майдан, вони перейнялися тим, от він, власне, він пройнявся тим", — каже брат Юрія Вербицького Сергій про останню зустріч.

Брат Юрія Вербицького — Сергій
Брат Юрія Вербицького — Сергій. Суспільне Львів

Зараз за двома судами у справі брата, що тривають кілька років, чоловік стежить через адвоката.

"З огляду на такі великі терміни – володіти тією інформацією, переварювати її, то досить складно. Бо це як затягнутий серіал іде. Дуже довго то все іде. І питання в іншому – скільки ще таких справ буде? І якщо кожна буде тривати отак – то я, напевно, не доживу до кінця…", — додає Сергій Вербицький.

Що відомо

  • Справи Майдану: під суд пішли ще двоє викрадачів Луценка та Вербицького
  • 21 січня 2014 року Ігор Луценко і Юрій Вербицький були викрадені з території Олександрівської лікарні в Києві та вивезені за місто. Після тортур їх кинули у лісі. Вербицький від отриманих травм помер.
  • У кримінальному провадженні у цій справі був заарештований Олександр Волков, якого слідство вважає організатором цього викрадення, а також Олексій Чеботарьов, який, на думку слідства, пов'язаний з імовірним замовником викрадення.
  • 22 серпня слідчі Державного бюро розслідувань завершили досудове розслідування відносно двох осіб, підозрюваних у вбивстві в січні 2014 року майданівця Юрія Вербицького та катуванні активіста, а нині ексдепутата Ігоря Луценка.
  • 10 березня в Офісі генпрокурора повідомили про затримання чоловіка, який перебував у розшуку п’ять років, у справі про викрадення майданівця Юрія Вербицького та активіста, а нині ексдепутата Ігоря Луценка. Інформацію щодо затримання підтвердила адвокат, правозахисниця Євгенія Закревська і потерпілий у цій справі Ігор Луценко. Обоє вказали, що йдеться про затримання Сергія Мисливого.
На початок