Європейський суд з прав людини визнав, що під час вторгнення у Грузію у 2008 році російська сторона використовувала практики етнічних чисток проти грузинського населення.
Відповідне рішення було опубліковане пресслужбою ЄСПЛ.
Cуд дійшов висновку про достатність доказів адміністративної практики вбивства мирних жителів, підпалів і грабежів будинків в грузинських селах в окупованій Південній Осетії та "буферній зоні". Судді підкреслили, що грузинське населення регіону стало мішенню утисків саме як етнічна група.
Зокрема, зазначається, що близько 160 етнічних грузинів утримувалися у місцях обмеження волі з грубими порушеннями міжнародного законодавства та жорстоким поводженням. У суді також підкреслили факти розграбування грузинських шкіл та бібліотек, залякування викладачів та учнів.
Крім того, після конфлікту сепаратисти Південної Осетії і Абхазії відмовили багатьом грузинам в праві повернутися додому. В цілому, Росія і сепаратисти перешкоджали поверненню близько 23 000 етнічних грузинів до своїх домівок.
Обвинувачувальні рішення ЄСПЛ у справі проти Росії були підтримані суддями або одноголосно, або зі значною перевагою голосів – 16 до одного.
Що відомо
- Російсько-грузинська війна розпочалася 8 серпня 2008 року. Приводом до початку конфлікту стало порушення режиму вогню з боку абхазьких та осетинських сепаратистів.
- За кілька годин після початку бойових дій, Росія розпочала збройне вторгнення до Грузії з офіційною метою "примусу до миру".
- Активна фаза конфлікту тривала шість днів. За підсумками конфлікту Грузія втратила контроль над територіями Абхазії та Південної Осетії, а РФ визнала незалежність "республік.