Перейти до основного змісту
ЦГЗ пояснив, як розроблялися вакцини проти COVID-19

ЦГЗ пояснив, як розроблялися вакцини проти COVID-19

ЦГЗ пояснив, як розроблялися вакцини проти COVID-19
. AP

Нові вакцини проти коронавірусу вдалося розробити завдяки вже розробленим технологіям mRNA та інактивованої вакцини. Розробку також пришвидшила велика кількість добровольців.

"Зазвичай розробка вакцин триває багато років. Сьогодні ж, з урахуванням термінових потреб у вакцинах проти COVID-19, методи розробки вакцин змінюються завдяки безпрецедентним інвестиціям та науковому співробітництву. Концентрація досвіду, фінансування, політична підтримка, а також нові дослідження та технології дали змогу розробникам вакцин працювати швидше", - розповіли у Центрі громадського здоров'я.

Як відзначається, одну з перших вакцин, яку почали широко використовувати по всьому світу Pfizer/BioNTech розробили заявдяки десятилітнім напрацюванням німецьких дослідників, які працювали над вакциною проти раку на основі технології mRNA. Ця технологія була винайдена ще у 2018 році. Інша, інактивована, вакцина була розроблена на основі попередніх досліджень та прототипах вакцин проти інфекційних вірусів SARS

"Як і для всіх інших, ефективність вакцин проти COVID-19 перевіряється спочатку в лабораторії, у тому числі на тваринах. Потім їх перевіряють на добровольцях-людях, які проходять кілька етапів досліджень, які називаються клінічними випробуваннями. Це допомагає підтвердити, як працюють вакцини, і гарантувати, що їх користь перевищує будь-які потенційні побічні дії або ризики. Отримавши достатньо даних із досліджень та клінічних випробувань, компанії можуть розпочати випуск вакцини на ринок", - пояснили у ЦГЗ.

У відомстві відзначили, що цього разу деякі етапи наукових досліджень і розробок здійснювалися паралельно, але з дотриманням клінічних стандартів і стандартів безпеки.

Також, на відміну від звичайної практики, виробництво вакцин проти коронавірусу розпочали ще до закінчення 3-ї фази клінічних випробувань, а незалежне наукове оцінювання розпочалося відразу.

"Завдяки великому інтересу до добровільної участі у клінічних випробуваннях, що перевіряли ефективність вакцин, вдалося значно пришвидшити процес. Адже, часто дослідники чекають багато місяців, а іноді навіть років, щоби залучити людей до участі у випробуваннях", - повідомили у ЦГЗ.

Окрім того, розробники дали можливість відслідковувати ефективність вакцин без шкоди для якості, ефективності й безпеки, оскільки ділилися своїми результатами на кожному етапі.

"Вакцини проти COVID-19 дозволяються до використання лише в тому випадку, якщо наукові дані показують, що користь і переваги вакцини перевищують потенційні ризики вакцини", - наголосили у відомстві.

Що відомо

  • Більшість українців поки не готові робити щеплення вакциною від коронавірусу, навіть, якщо вона буде безкоштовною чи доступною в аптеках.
  • За опитуванням Рейтингу у листопаді, 55% українців, були готові зробити безкоштовне щеплення від COVID-19, а 35% — вакцинувалися б і за гроші. Водночас 40% відмовилися б від вакцини, навіть якби за неї не потрібно було платити.
  • Міністерство охорони здоров'я планує розпочати кампанію з вакцинації населення від коронавірусу орієнтовно в середині лютого. Для щеплення використовуватимуть препарати китайського розробника Sinovac та американського Pfizer.
  • Понад 80% українців зустрічали в тій чи іншій формі неправдиву інформацію про COVID-19.

Топ дня

Вибір редакції

На початок