З фейками про COVID-19 стикалися 80% українців – USAID

З фейками про COVID-19 стикалися 80% українців – USAID

Опитування
З фейками про COVID-19 стикалися 80% українців – USAID
.

Понад 80% українців зустрічали в тій чи іншій формі неправдиву інформацію про COVID-19.

Про це свідчать дані опитування "Ставлення населення до ЗМІ та споживання різних типів медіа - 2020", проведеного Агентством США з міжнародного розвитку спільно з Internews Ukraine.

"У цьогорічному опитуванні ми помітили кілька тривожних тенденцій. Новини, які люди споживають на соціальних медіаплатформах, не завжди надійні. Крім того, чимало людей стикалися із неправдивими історіями, пов’язаними з Covid-19 та іншими важливими темами. Факт того, що третина респондентів засвідчила свій намір поділитися неправдивою інформацією із широким загалом, навіть якщо вони самі в неї не вірили, показує, що ми з партнерами маємо наполегливо працювати, щоб допомогти українцям зрозуміти, наскільки важливо не поширювати дезінформацію і дотримуватися інформаційної гігієни", — зазначила директорка Internews в Україні Джилліан МакКормак.

Найбільш поширеним фейком виявилося твердження "Коронавірус – це біологічна зброя, розроблена в лабораторіях в Китаї та/або США". З такою інформацією зустрічалося 81% опитаних. 69% українців отримували інформацію про те, що "коронавірус нічим не відрізняється від грипу.

Про те, що "влада всіх кинула і приховує справжній стан речей", чули 55% опитаних, а 48% зустрічали повідомлення, що коронавірус виникає через побічну дію технології 5G зв'язку.

З фейками про COVID-19 стикалися 80% українців
Дані опитування. internews.in.ua

В середньому третина опитаних поширювали інформацію про коронавірус, яка виявилася фейковою. Найчастіше – про те, що COVID-19 нічим не відрізняється від грипу. Такими повідомленнями ділилися з близькими й знайомими 46% опитаних.

Довідка. Загальна вибірка опитування 4000 інтерв'ю у хвилі. Репрезентативна частина – 1640 інтерв'ю за хвилю. Опитування проводилося на всій території України, за винятком Криму та ОРДЛО на замовлення USAID.

Що відомо

  • Кількість українців, які вважають соцмережі важливим джерелом інформації, з 2019 року зросла майже вдвічі – із 23% до 44%. Про це свідчать дані опитування, проведеного Фондом "Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва" спільно  із соціологічною службою Центру Разумкова.
  • Опитування компанії Research & Branding Group свідчить, що 67% українців бояться другої хвилі пандемії COVID-19, але половина не готова робити щеплення.
  • 40% опитаних соціологічною групою "Рейтинг" негативно ставляться до обмежувальних карантинних заходів у школах. 30% – ставляться до цього позитивно, 22% – нейтрально.

На початок