Тривалість навчальних занять під час карантину лишається незмінною. Обмежується лише час безперервної роботи учнів за комп'ютерами, планшетами та іншими гаджетами.
Про це йдеться у роз'ясненні Міністерства освіти.
У зв’язку з посиленими протиепідемічними заходами 8-24 січня 2021 року школи працюють у форматі дистанційного навчання. Він передбачає синхронну або асинхронну взаємодію вчителя та учнів під час занять. У синхронному режимі вчитель та учні одночасно перебувають в електронному освітньому середовищі або спілкуються за допомогою засобів аудіо-, відеоконференції.
Санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти, який діє з 1 січня 2021 року, передбачає вимоги до організації роботи з комп’ютерами, планшетами, іншими гаджетами. Так, обмежено час безперервної роботи учнів з технічними засобами навчання:
- для учнів 1 класу – не більше 10 хвилин;
- для учнів 2-4 класів – не більше 15 хвилин;
- для учнів 5-7 класів – не більше 20 хвилин;
- для учнів 8-9 класів – 20-25 хвилин;
- для учнів 10-11 (12) класів на 1-й годині занять – до 30 хвилин, на 2-й годині занять – 20 хвилин;
- при здвоєних навчальних заняттях для учнів 10-11 (12) класів – не більше 25-30 хвилин на першому навчальному занятті та не більше 15-20 хвилин на другому навчальному занятті.
Отже, тривалість навчальних занять, визначена Законом “Про повну загальну середню освіту", зберігається: 35 хвилин для 1 класу, 40 хвилин для 2-4 класів, 45 хвилин для 5-12 класів. Обмежується лише час безперервної роботи з комп’ютером для уникнення ризиків для здоров’я.
Наприклад, для учнів 5 класу час безперервної роботи з комп’ютером становить максимум 20 хвилин. Цей час вчитель може використовувати для синхронної взаємодії (онлайн) – для пояснення або загального огляду матеріалу навчального заняття, практичного закріплення вивченого, застосування інтерактивних прийомів навчання, перевірки результатів навчання тощо.
Решту уроку – 25 хвилин – вчитель організовує роботу в асинхронному режимі, тобто офлайн, без комп’ютера. Учні можуть виконувати вправи у робочому зошиті, працювати з текстом і завданнями у підручнику, виконувати творчі завдання тощо.
Наприкінці заняття вчитель може повернутися до режиму відеоконференції (для обговорення виконаних завдань, рефлексії, роботи з електронною освітньою платформою тощо).
Читайте також: Школи під час карантину: експерт розповів про недоліки класичного навчання
Санітарний регламент передбачає, що під час роботи за комп'ютером обов’язковим є проведення вправ з рухової активності та гімнастики для очей. Важливо також, що не кожне навчальне заняття обов’язково проводиться з використанням відеозв'язку. Школа може скласти розклад занять, згідно з яким деякі заняття проходять лише офлайн.
При цьому не менше 30% навчального часу, передбаченого освітньою програмою школи, має організовуватися в синхронному режимі. Водночас рівномірність розподілу цього часу між різними навчальними предметами і доцільність чергування занять з використанням синхронного та асинхронного режимів забезпечує керівник закладу освіти.
Що відомо
- Міністерство освіти та науки запустило платформу для дистанційного та змішаного навчання "Всеукраїнська школа онлайн" для учнів 5-11 класів. Раніше уряд рекомендував відправити державні та комунальні заклади на дистанційну освіту з 8 по 24 січня 2021 року.
- Заклади освіти можуть не переводити учнів на дистанційну форму навчання на час карантину, а використати "змішану" форму.
- Міністерство освіти і науки України спільно з Міністерством охорони здоров'я буде забезпечувати навчання молодших класів в очному форматі після канікул, а 5-11 класів — в залежності від епідемічної зони.
- МОН та проєкт Stop_sexтинг, який опікується безпекою дітей в онлайн-просторі, дали поради батькам та вчителям щодо правильної організації дистанційної освіти та використання дітьми інтернетом.
- Міністерство освіти і науки заявило, що кардинально змінить підходи до відбору шкільних підручників.
- Кабінет міністрів скасував підвищення зарплат вчителям, заплановане на 2021 рік.
- Міністерство освіти і науки розпочало тестування цифрових щоденників та класних журналів для шкіл України.