Скільки мають тривати уроки за комп'ютером під час карантину. Пояснює МОН

Скільки мають тривати уроки за комп'ютером під час карантину. Пояснює МОН

Скільки мають тривати уроки за комп'ютером під час карантину. Пояснює МОН pixabay

Тривалість навчальних занять під час карантину лишається незмінною. Обмежується лише час безперервної роботи учнів за комп'ютерами, планшетами та іншими гаджетами.

Про це йдеться у роз'ясненні Міністерства освіти.

У зв’язку з посиленими протиепідемічними заходами 8-24 січня 2021 року школи працюють у форматі дистанційного навчання. Він передбачає синхронну або асинхронну взаємодію вчителя та учнів під час занять. У синхронному режимі вчитель та учні одночасно перебувають в електронному освітньому середовищі або спілкуються за допомогою засобів аудіо-, відеоконференції.

Санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти, який діє з 1 січня 2021 року, передбачає вимоги до організації роботи з комп’ютерами, планшетами, іншими гаджетами. Так, обмежено час безперервної роботи учнів з технічними засобами навчання:

 • для учнів 1 класу – не більше 10 хвилин;
 • для учнів 2-4 класів – не більше 15 хвилин;
 • для учнів 5-7 класів – не більше 20 хвилин;
 • для учнів 8-9 класів – 20-25 хвилин;
 • для учнів 10-11 (12) класів на 1-й годині занять – до 30 хвилин, на 2-й годині занять – 20 хвилин;
 • при здвоєних навчальних заняттях для учнів 10-11 (12) класів – не більше 25-30 хвилин на першому навчальному занятті та не більше 15-20 хвилин на другому навчальному занятті.

Отже, тривалість навчальних занять, визначена Законом “Про повну загальну середню освіту", зберігається: 35 хвилин для 1 класу, 40 хвилин для 2-4 класів, 45 хвилин для 5-12 класів. Обмежується лише час безперервної роботи з комп’ютером для уникнення ризиків для здоров’я.

Наприклад, для учнів 5 класу час безперервної роботи з комп’ютером становить максимум 20 хвилин. Цей час вчитель може використовувати для синхронної взаємодії (онлайн) – для пояснення або загального огляду матеріалу навчального заняття, практичного закріплення вивченого, застосування інтерактивних прийомів навчання, перевірки результатів навчання тощо.

Решту уроку – 25 хвилин – вчитель організовує роботу в асинхронному режимі, тобто офлайн, без комп’ютера. Учні можуть виконувати вправи у робочому зошиті, працювати з текстом і завданнями у підручнику, виконувати творчі завдання тощо.

Наприкінці заняття вчитель може повернутися до режиму відеоконференції (для обговорення виконаних завдань, рефлексії, роботи з електронною освітньою платформою тощо).

Читайте також: Школи під час карантину: експерт розповів про недоліки класичного навчання

Санітарний регламент передбачає, що під час роботи за комп'ютером обов’язковим є проведення вправ з рухової активності та гімнастики для очей. Важливо також, що не кожне навчальне заняття обов’язково проводиться з використанням відеозв'язку. Школа може скласти розклад занять, згідно з яким деякі заняття проходять лише офлайн.

При цьому не менше 30% навчального часу, передбаченого освітньою програмою школи, має організовуватися в синхронному режимі. Водночас рівномірність розподілу цього часу між різними навчальними предметами і доцільність чергування занять з використанням синхронного та асинхронного режимів забезпечує керівник закладу освіти.

Що відомо

 • Міністерство освіти та науки запустило платформу для дистанційного та змішаного навчання "Всеукраїнська школа онлайн" для учнів 5-11 класів. Раніше уряд рекомендував відправити державні та комунальні заклади на дистанційну освіту з 8 по 24 січня 2021 року.
 • Заклади освіти можуть не переводити учнів на дистанційну форму навчання на час карантину, а використати "змішану" форму.
 • Міністерство освіти і науки України спільно з Міністерством охорони здоров'я буде забезпечувати навчання молодших класів в очному форматі після канікул, а 5-11 класів — в залежності від епідемічної зони.
 • МОН та проєкт Stop_sexтинг, який опікується безпекою дітей в онлайн-просторі, дали поради батькам та вчителям щодо правильної організації дистанційної освіти та використання дітьми інтернетом.
 • Міністерство освіти і науки заявило, що кардинально змінить підходи до відбору шкільних підручників.
 • Кабінет міністрів скасував підвищення зарплат вчителям, заплановане на 2021 рік.
 • Міністерство освіти і науки розпочало тестування цифрових щоденників та класних журналів для шкіл України.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди