Прем'єр Олексій Гончарук зазбирався у відставку, в яку, скоріше за все, не піде. Принаймні, якщо українські високопосадовці планують дотримуватися закону. У причинах раптової гучної заяви голови уряду та наслідках, до яких вона призведе, розбиралося Суспільне.
ПЕРЕДІСТОРІЯ
17 січня прем'єр-міністр Олексій Гончарук заявив у Facebook-відеозверненні, що подав президенту Зеленському заяву про відставку. Інформація про відставку прем'єра з'явилася вже вдруге за поточний тиждень, хоча після першого разу урядова пресслужба її спростувала.
Обом повідомленням передував скандал із "прослушкою" нібито розмов Гончарука з міністрами та керівництвом Нацбанку. У поширеній в мережі розмові чоловік із голосом Гончарука заявив, що сам є "профаном в економіці" та неодноразово висловився про "примітивне уявлення про економічні процеси" та "туман в голові" у президента Зеленського.
Після цього депутати від "Слуги народу", яких називають наближеними до олігарха Коломойського, спробували здійняти "хвилю відставки" прем'єра на засіданні фракції, однак сигнальне голосування з цього приводу набрало лише 10 голосів. Перший заступник лідера фракції "Слуга народу" Олександр Корнієнко припустив, що провокацію проти Гончарука замовили. Те саме згодом заявили й інші народні депутати. Зеленський доручив СБУ за два тижні розслідувати факт прослуховування високопосадовців, і відомство нібито вже взялося за справу.
У свою чергу, Гончарук у відставку таки подав, хоча, попри гучну заяву, звільнитися наразі він навряд чи зможе. Хоча б тому, що він зібрався зробити це не так, як того вимагає закон.
ПРОЦЕДУРА
Відповідно до закону, прем'єра за поданням президента призначає і звільняє Верховна Рада. Парламент розглядає питання про відставку прем’єр-міністра не пізніше ніж на десятий день після надходження заяви про відставку, якщо вона надійшла під час чергової сесії Верховної Ради, і не пізніше першого пленарного тижня наступної чергової сесії, якщо така заява надійшла у міжсесійний період.
Поточна сесія парламенту завершується 24 січня, а наступна розпочнеться 4 лютого. Останній пленарний день завершився в обід 17 січня, і на момент завершення засідання голова Верховної Ради Дмитро Разумков ще не отримав заяву про відставку Гончарука, бо той пішов із нею одразу до Зеленського.
Тобто якщо до 24 січня заява Гончарука не надійде до парламенту і ВР не збереться на позачергове засідання для її розгляду, то процедуру доведеться проходити знову.
УРЯД МАЄ ІМУНІТЕТ
Але навіть якщо заява прем'єра вчасно надійде до Ради, за українським законодавством, питання про відставку уряду не можна розглядати впродовж року від моменту затвердження програми діяльності Кабміну.
Верховна Рада затвердила програму діяльності уряду 4 жовтня 2019 року, тобто Кабмін Гончарука має імунітет до жовтня 2020 року.
Про це здогадуються і у "Слузі народу". За словами заступника лідера фракції Олександра Корнієнка, уряд має політично-юридичний імунітет, і наразі звільняти його — неконституційно.
Окрім того, за словами політика, нині немає підстав для висловлення недовіри Кабміну і призначення нового очільника уряду, а подібна ситуація може спровокувати кризу у країні.
РЕАКЦІЇ
У день, коли Рада мала заслухати прем'єра щодо збільшення зарплат членам уряду, він подався на розмову до Офісу президента, а згодом опублікував у Facebook пост про свою заяву. Урядовці Гончарука вихваляють його за "драйвовість роботи". Тим часом депутати обурюються зі зневаги прем'єра, який за процедурою спочатку мав оголосити про своє рішеннями саме їм.
Голови фракцій, які чекали на Гончарука у Раді, пішли на термінову нараду. Нардепи вимагали зустрічі з прем'єром. Із двогодинним запізненням Гончарук з міністрами таки прийшли до Ради. З трибуни він оголосив, що передав Зеленському заяву, написану на ім'я голови Верховної Ради Дмитра Разумкова. Після короткої промови він поспіхом залишив сесійну залу. Це надзвичайно обурило нардепів, які хотіли "розмови". Під крики "Ганьба!" урядовці вийшли із зали.
"Це в РФ прем’єр-міністр пише заяву на ім’я президента. В Україні, згідно з Конституцією, прем’єр-міністр звертається не до "кур’єра" президента, щоб передати сюди заяву, якщо він хоче подати у відставку, а до Верховної Ради", — заявила нардепка від "Європейської солідарності" Ірина Геращенко.
Наступні кілька годин спікер Разумков витратив на намагання заспокоїти нардепів, які вимагали терміново повернути Гончарука в Раду.
У свою чергу, в Офісі президента заявили, що Зеленський отримав заяву прем'єра і найближчим часом повідомить про її розгляд.