МОН почало підключати школи до е-журналів та е-щоденників. Як це сприймають батьки та вчителі

МОН почало підключати школи до е-журналів та е-щоденників. Як це сприймають батьки та вчителі

Ексклюзивно
МОН почало підключати школи до е-журналів та е-щоденників. Як це сприймають батьки та вчителі
pexels

Міністерство освіти й науки розпочало підключення шкіл до безкоштовного сервісу електронних журналів та щоденників. Освітній омбудсмен, батьки та вчителі розповіли Суспільному, як ставляться до ініціативи міністерства і які шанси на її успішне впровадження.

"Після успішного тестування модуля е-журналів та е-щоденників МОН розпочало активне поширення сервісу серед шкіл, що ще не мають їх у користуванні, на безкоштовній основі", — йдеться у повідомленні пресслужби міністерства.

У відомстві стверджують, що сервіс доволі простий у користуванні та має дружній інтерфейс, через який організовано доступ до різних сторінок: дані про учнів, розклад уроків, списки відвідування, домашні завдання тощо. Зазначається, що інформація буде вноситись вчителями, а за допомогою логіну й пароля батьки та учні зможуть отримати доступ до неї. 

"Ми плануємо побудувати їх зв’язок із системою АІКОМАвтоматизований інформаційний комплекс освітнього менеджменту (АІКОМ) – це онлайн-система зі збору, зберігання та управління даними. Дані до неї можна передавати з будь-якого комп’ютера, підключеного до інтернету. Згодом їх можна переглядати та опрацьовувати у вигляді інформативних графіків та звітів., де будуть акумулюватись дані, зокрема, про успішність навчання всіх учнів. Усі інші школи зможуть отримати безкоштовний доступ до електронних журналів і консультаційну підтримку щодо підключення сервісу та користування ним", — цитує пресслужба МОН заступника міністра освіти з питань цифровізації Артура Селецького.

Крім того, батьки в режимі онлайн у е-щоденниках бачитимуть інформацію про присутність дитини на навчанні, рівень її успішності, коментарі та поради вчителів, а учні – отримуватимуть завдання, слідкуватимуть за розкладом тощо.

Що каже освітній омбудсмен

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов розповів Суспільному, що ініціативу із електронними щоденниками і журналами потрібно було впровадити вже давно, однак питання щодо якості її виконання залишається відкритим.

"Це вже давно треба було зробити. Наскільки це зараз працюватиме — подивимося, вже давно, майже рік, впроваджують електронні щоденники. Там чимало питань, які треба вирішувати, там паче, в масштабах країни. Я думаю, що це важливо і піде на користь освіті, бо спрощує і навчальний процес, і оцінювання в умовах дистанційного або змішаного навчання", — сказав омбудсмен.

Горбачов зазначив, що працює з базами даних і розуміє, як МОН може організувати процес.

"Є чимала кількість варіантів в організації роботи й з локальними сховищами, і з розподіленими даними. Будь-яка інформація, яка містить персональні дані, має отримати сертифікат комп'ютерної системи захисту інформації (КСЗІ) і наскільки це зараз вирішено з електронними щоденниками і журналами я не знаю", — сказав він.

За словами Горбачова, запитання, чи не будуть відтепер вчителі робити і паперову, і електронну роботу, заповнюючи як е-журнали, так і звичайні, залишається відкритим. Омбудсмен зазначив, що "буде дуже уважно стежити за тим, як це буде організовуватися".

Горбачов підкреслив, що тенденція є правильною, але для того, аби її впровадити, ще потрібна велика робота і ще будуть з'являтися запитання щодо технічних, організаційних та правових аспектів, оскільки можуть виникнути фінансові проблеми, наприклад, з організацією оплати вчителям під час заміни на уроках.

"Одне з призначень журналу у тому, щоб вести облік проведених уроків і проведених замін, оскільки на підставі даних журналу робляться дублювання і вчителі отримують гроші за заміни", — пояснив він.

Горбачов додав, що після свят буде стежити за виконанням цієї роботи, однак поки до Офісу освітнього омбудсмана не надходило звернень щодо якихось негараздів з електронними журналами та щоденниками.

Що кажуть батьки й вчителі

Мати київської першокласниці Ольга вважає ініціативу МОН "небажаним втручанням в особисті справи школярів".

"Хоч вони й маленькі, але це люди, й настільки тотальний контроль може нашкодити, зокрема й психічному здоров'ю. Якщо моя донька буде нервувати за те, яку оцінку вона отримає й те, яку оцінку я побачу в цьому електронному журналі, то навчальний процес буде йти глибоко неправильно", — упевнена Ольга.

На її думку, із врахування того, що нині "усі батьківські справи перейшли до Viber та WhatsApp", електронний журнал працюватиме, однак жінка має сумнів у тому, що від нього буде якась користь.

Учителька Інна, яка працює в одній зі шкіл Київщини, розповіла, що в її навчальному закладі впровадження електронних щоденників поки не обговорювалося.

"Я знаю, що батьки дуже хочуть цього. Я не проти, але я більше за звичайні журнали, але загалом я нормально до цього ставлюсь. У такому разі батькам набагато простіше заходити і дивитися, діти завжди у курсі своєї успішності, це зручно", — сказала вона.

Інна додала, що в її школі, швидше за все, адміністрація буде вирішувати самостійно, чи заповнювати звичайні журнали разом з електронними.

Що відомо

  • Міністерство освіти та науки запустило платформу для дистанційного та змішаного навчання "Всеукраїнська школа онлайн" для учнів 5-11 класів.
  • Міністерство освіти і науки розпочало тестування цифрових щоденників та класних журналів для шкіл України.
  • Заклади освіти можуть не переводити учнів на дистанційну форму навчання на час карантину, а використати "змішану" форму.
  • Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства затвердило професійний стандарт за професіями "Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти", "Вчитель закладу загальної середньої освіти", "Вчитель з початкової освіти (з дипломом молодшого спеціаліста)".
  • У Державному бюджеті на 2021 рік передбачено підвищення зарплат вчителям на 26%, зокрема вчитель вищої категорії замість 10600 грн окладу буде отримувати 13400 грн.
На початок