Співають старовинні пісні Волині: гурт з Хмельниччини зібрав 2 тисячі народних творів

Співають старовинні пісні Волині: гурт з Хмельниччини зібрав 2 тисячі народних творів

Співають старовинні пісні Волині: гурт з Хмельниччини зібрав 2 тисячі народних творів Фото: Суспільне.

Співаки Славутського зразкового фольклорного гурту «Перлинка» підготували різдвяну програму, яка складається винятково з зібраного в своєму районі матеріалу. Про це Суспільному розповіла керівниця гурту Майя Сайпель.

За її словами, автентичність стосується не тільки колядок та інших обрядових пісень, а й старовинних народних волинських костюмів, які керівниця гурту колекціонує чверть століття.

Учасники Славутського фольклорного гурту «Перлинка» розучують нову, досі невідому волинську колядку. Її записала Надія Матвійчук в селі Вачків, де живе її бабуся. Та привезла для гурту козу, з якою, каже, в молодості колядувала її бабця.

У фольклорні експедиції селами Славутського району діти їздять систематично. Мирослав Сайпель згадує, як їздили у Хоровець та Пашуки.

«Там ми записували знайомих моїх бабусі та дідуся. Записали кілька пісень, що наспівували місцеві. Це вже були дідусі і бабусі, яким приблизно було за 80 років», - каже хлопець.

За словами фольклористки, керівниці Славутського зразкового фольклорного гурту «Перлинка» Майї Сайпель, протягом 25 років у селах Славутського району ними зібрано більше 2 тисяч народних музичних творів.

«Вже дуже багато тих бабусь немає, вже майже нікого немає, але ми й донині знаходимо старожилів, записуємо в них пісні», - каже Майя Сайпель.

Учасниця гурту «Перлинка» Дарія Мовчанок розповідає, що вони співають і хороводи-колядки, і щедрівки, нещодавно вивчили колядку для водіння кози. Дівчина додає – їм хочеться пропагувати українську культуру не тільки для українців, а й для всього світу.

За 23 роки гурт, розповідає Майя Сайпель, виступав на фольклорних фестивалях і конкурсах у понад десяти країнах світу. Без нагород - не поверталися.

«За кордоном нас завжди дуже гарно приймають і ставляться до нас трепетно. Не кожен народ, не кожна країна може похизуватися отаким співом-багатоголоссям, як ми, українці. І тому, коли ми приїжджаємо, нас завжди викликають на біс», - з гордістю розповідає керівниця гурту.

Виступають співаки у старовинних народних костюмах волинян Славутського району з колекції Майї Сайпель, яку почала збирати її мати.

«Бачите, яка тут незвичайна техніка, незвичайні зірки! Не хрестиком вишита, така давня техніка», - каже пані Майя.

За її словами, одних лишень сорочоку неї в колекції є півсотні.

«Я вже не знаю, де їх тримати. Вдома вже забито дві шафи. От ця сорочка, до прикладу, кінця 19 століття, вона з села Гута Славутського району. А от фартух на мені - це вже репліка. Ми відшиваємо багато одягу за зразками. Спідниця, до речі, це мені мама пошила. Я тої спідниці не бачила, але вона добре пам’ятає, яка була в її прабаби Ганни. І вона каже: «Я завжди хотіла, щоб ти мала таку спідницю», - розповідає Майя Сайпель.

Старовинний одяг, який Майя та батьки дітей «Перлинки» перешивають, а також інші старожитності зберігають у світлиці. Її, каже Майя, почали створювати працівники Славутського районного будинку культури. Тут - дерев`яне ліжко й скриня її прабабусі Ганни Коваль з села Хоровець, яка йшла заміж до революції 1917-го року, розказує фольклористка. Та додає: за кордоном дивуються костюмам учасників гурту і невідомим народним пісням.

«Коли ми представляємо волинські пісні, то питають: а що, дійсно ще є така Україна? Люди за кордоном досі сприймають нас, як козаків в шароварах», - каже Майя Сайпель.

Читайте також

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше