Чи відбудуться дострокові парламентські вибори в Молдові. Пояснює експерт

Чи відбудуться дострокові парламентські вибори в Молдові. Пояснює експерт

Ексклюзивно
Чи відбудуться дострокові парламентські вибори в Молдові. Пояснює експерт
AP, вибори 2016 року

Новообрана президентка Молдови Майя Санду вступила на посаду 24 грудня. Інавгурація відбулася у столиці Молдови Кишиневі. Політичні експерти прогнозують дострокові Парламентські вибори у країні. Чому і як це відбуватиметься в ефірі Українського радіо пояснює директор програми Регіональних ініціатив та сусідства “Українська призма” Сергій Герасимчук.

Про внутрішню політику нової президентки

Мая Санда здобула перемогу на виборах, але вона стала президентом у парламентській республіці. Як запевняє Сергій Герасимчук, президент у Молдові є сильною фігурою тільки, якщо має більшість у парламенті.

"У Маї Санду такої більшості немає, навпаки, більшість утримують соціалісти, які підтримували Додона, у співпраці з партією “Шор”, що є доволі популістичною, не проєвропейського напрямку. Очевидно, що Мая Санду зацікавлена у дострокових парламентських виборах, щоб у неї з’явилася можливість створити власну коаліцію", – говорить директор програми Регіональних ініціатив та сусідства “Українська призма” Сергій Герасимчук.

Проте, за словами Герасимчука, це ще не вирішено остаточно. Навіть якщо вибори пройдуть найближчим часом, як на це сподіваються у “ПАС”, політичній силі, яка підтримує Санду, не факт, що вони здобудуть одноосібну більшість.

"У такому випадку постає питання коаліціади. Коаліції з соціалістами, вочевидь, не буде. Бо Майя Санду вже обпеклася на цьому і не буде наступати на ці граблі двічі. Тоді складнощі виникають у тому, хто ж увійде до цієї коаліції. З демократичною партією теж вона не можлива, бо за нею ще тягнеться шлейф Влада Плахотнюкаполітик, якому прокурори Молдови висунули звинувачення в масштабному розкраданні. Партія “Про Молдова”, навіть якщо вона пройде, асоціюється з Адріаном Канду, який так само підтримував Плахотнюка", – говорить він.

Читайте також: Що означає для України перемога Санду на виборах у Молдові. Розповідає експерт

"Залишаються лише представники уніоністів — це представники кількох партій, однак їхні показники на президентських виборах не дають підстав говорити про те, що вони матимуть шанс пройти в парламент. Хіба що вони підуть якоюсь окремою правицею прорумунських політичних сил, тоді у них буде більше шансів", –

За його словами, у Санду залишається партія Рената Усатого, яка показала непогані результати на президентських виборах. Крім того, у другому турі він підтримав Маю Санду.

"Проте сам Ренат є досить сумнівним персонажем молдавської політики. Він зібрав свій капітал на підрядах російських залізничних доріг, його компанія була підрядником російського монополіста. Він не є політиком з ідеальною репутацією. Якщо він і піде в коаліцію, то лише з власних інтересів. Тому у Маї Санду можуть виникнути додаткові проблеми, які виникли свого часу, коли вона пішла в коаліцію з соціалістами, бо така коаліція не буде ідеологічно однорідною", – додає Герасимчук.

Чи відбудуться в Молдові позачергові парламентські вибори

Сергій Герасимчук вважає, що нові позачергові парламентські вибори можливі.

"Так, думаю, що відбудуться. Єдине, вважаю, що вибори будуть навесні й тоді Майя Санду матиме не таку впевнену позицію тому, що COVID-19 не зникне, економічна криза продовжується і цим можуть скористатися її опоненти", – зауважив Герасимчук.

Про ситуацію в Румунії

На думку експерта, те, як пройшли вибори у Румунії має бути уроком для Молдови. Оскільки в Румунії партія націонал-лібералів тривалий час у всіх рейтингам обходила інших опонентів, вони виграли місцеві вибори та вибори до Європарламенту, однак поступилися на парламентських виборах.

"Ситуація з коронавірусом і в економіці позначилася на тому, що ПНЛНаціональна ліберальна партія і Людовік Орбан, який був керівником цієї політичної сили та прем’єр-міністром Румунії, отримали лише другу позицію. Тому їм довелося шукати компроміси й зблокуватися. Вони створили коаліцію з USR-PLUS, це відносно нова політична сила, однак досить відома тому, що один з її лідерів очолює фракцію в Європейському парламенті. Також до них приєдналася Демократичний альянс угорців у Румунії", – пояснює Герасимчук.

Як вважає експерт, угорці у цьому випадку не зробили нічого нового, бо ця політична сила має традицію блокуватися з урядовими коаліціями. На його думку, таким чином вони хочуть захистити права угорської меншини в Румунії, що є доволі поширеною практикою.

"Соціал-демократи, вочевидь, зараз ідуть в опозицію, про це вже заявив Марсель Чолаку, лідер цієї політичної сили. Вони теж намагалися втриматися при владі, говорили про формування уряду національної єдності, до якого б входили представники всіх політичних сил, однак на це не пішли. Бо знову ж так, як соціалісти у Молдові, так соціал-демократи у Румунії мають негативний шлейф. Не потрапили в коаліцію, значить будуть в опозиції. Багато чого буде вирішувати та розвиток ситуації з COVID-19, з економікою. Якщо не буде розвитку у цих ситуаціях, то ПНЛ і USR-PLUS можуть втрати свою підтримку. Проте зараз складається враження, що уряд налаштований на те, щоб працювати всю свою каденцію, тобто найближчі 4 роки", – говорить Герасимчук.

Про взаємини Молдови, Румунії та Угорщини з Україною

На думку експерта, Україна може сподіватися на певний прогрес у взаєминах з Молдовою.

"Майя Санду вже заявила, що здійснить свій перший візит до Києва. Вона хоче відновити відносини, які були в режимі “заморозки”, через те, що Додон мав неоднозначну позицію щодо Криму. Якщо говорити про Румунію, то варто звернути уваги, що свої посади зберегли міністр оборони та міністр закордонних справ, тому певна сталість у політиці залишиться, а політика Румунії останніх років була спрямована на підтримку України", – говорить Герасимчук.

Читайте також: Українсько-угорська криза: сепаратизм, маніпуляції чи втручання Росії

"З боку Угорщини, на жаль, ми теж бачимо певну стабільність. Ця стабільність полягає у тому, що уряд Орбана, який має коаліційну більшість у парламенті, вочевидь, буде продовжувати свою політику щодо угорців за кордоном, а це й надалі буде позначатися на українсько-угорських відносинах", – додав він.

Що відомо

  • ЦВК Молдови оголосила Санду переможницею на президентських виборах. Її опонент та чинний президент Молдови Ігор Додон отримав 42,28% голосів. Він привітав опонентку ще до оголошення офіційних результатів виборів.
  • Новообрана президентка Молдови Майя Санду приїде в Україну з офіційним візитом у січні 2021 року.
  • Санду виступила за відставку чинного уряду Молдови та проведення нових виборів до парламенту країни.
  • Санду закликала громадян виходити на протести через рішення про передачу парламенту контролю за Службою інформації й безпеки.
  • Біля будівлі парламенту Молдови 16 грудня відбувся протест фермерів, які вимагають переглянути нову бюджетно-податкову політику, відправити чинний уряд у відставку та провести дострокові парламентські вибори.
На початок