"Жорсткого непідтримання не було". Міністр Шкарлет — про своє призначення, критику і реформу освіти

"Жорсткого непідтримання не було". Міністр Шкарлет — про своє призначення, критику і реформу освіти

"Жорсткого непідтримання не було". Міністр Шкарлет — про своє призначення, критику і реформу освіти
Міністерство освіти і науки України

Призначення Сергія Шкарлета, який майже пів року був у статусі тимчасово виконуючого обов'язки, міністром освіти і науки викликало неабиякий скандал в парламенті. Комітет не підтримав його кандидатуру, а присягу міністра в Раді Шкарлет склав під крики "Ганьба" та "Геть". В ефірі Українського радіо новопризначений міністр розповів, чи не збирається залишити посаду, зважаючи на критику, протести освітян (через шлейф плагіату) та постанову, зареєстровану у парламенті щодо його звільнення. Також міністр розповів про підтримку освітян під час пандемії коронавірусу, плани по підвищенню зарплати та вакцинацію працівників сфери освіти.

Ви вже тиждень на посаді міністра освіти і науки, до того півроку працювали виконувачем обов'язків. Що зараз змінилося у вашій діяльності?

Принципово нічого не змінилося. Єдине, що останні два тижні, враховуючи ті зміни в законодавстві, які відбулися стосовно обмеження повноважень тимчасово виконуючого обов'язки, освітня галузь була в певному колапсі, враховуючи неможливість використання в повному обсязі тих функцій, які покладені на розпорядників бюджетних коштів, на певні організаційні речі, зокрема на призначення керівників на посади, розпис бюджетних коштів, подання пропозицій на Кабінет міністрів стосовно формування тих чи інших фінансових пропозицій. Тому у порівнянні з останніми двома тижнями змінилося багато і весь процес по міністерству освіти по освітній галузі був розблокований. Наприклад, на сьогодні ми маємо повноцінний бюджет, хоча і не такий, як хотілось.

Профільний комітет Ради двічі не підтримав вашу кандидатуру на посаду міністра освіти але Верховна Рада проголосувала "за". Зараз у парламенті зареєстрована постанова фракцій "Європейська солідарність" та "Голосу " щодо Вашого звільнення. Чи не було у Вас є бажання відмовитись від портфеля?

Щодо комітету, то з ним завжди була конструктивна співпраця. У жодному випадку я не знаю підстав і не знаю рішення комітету, де комітет не підтримав. Голоси розподілились, але в обох випадках комітет виносив на розгляд депутатів. Жорсткого непідтримання не було. У комітеті всі люди різні. Всі мають свою думку.

Щодо реєстрації постанови, то депутати мають право подавати будь-яку постанову. Як воно буде далі розвиватися, залежить від депутатів. Я абсолютно спокійно казав, зокрема в перших інтерв'ю, що власну політичну кар'єру я не роблю. Якщо я зможу щось принести, враховуючи свій 25-річний досвід в освітянській галузі, я його принесу у розвиток української освіти.

Читайте також: Регламентний комітет пояснив, чому не став розглядати "кнопкодавство" за Шкарлета

Я так розумію, що Ви незадоволені тим освітянським бюджетом, який затверджений на 2021 рік. Дивно, чому у нас галузь освіти недофінансовується, а силові структури, Офіс президента фінансується більшою мірою ніж це було.

Бюджет освіти на 2021 рік у першому читанні був найбільший з 2012 року. Ми отримали плюс 50-100% по всіх показниках, статтях і субвенціях. Ті скорочення, які відбулись між першим і другим читанням, залежать виключно не від того, що в нас забрали кошти. А від того, що мінімальна заробітна плата з 1 липня була перенесена на 1 грудня. Тобто це операційна різниця. В освіти майже нічого не забрали. Забрали 500 мільйонів, тобто капітальні видатки. Але я впевнений, що впродовж 2021 року зможемо дещо надолужити ці речі, певним чином перерозподілити бюджет і ми за це будемо боротись.

Якими будуть зарплати освітян?

З 1 січня буде на 20% зростання. У порівнянні з 1 квітня 2020-го року, станом на 1 грудня 2021 року буде в цілому зростання 30%. Міністерство освіти і науки підготувало профільний закон щодо підтримки педагогічних і науково-педагогічних працівників у частині хвороби COVID-19. На сьогодні ми розіслали всім центральним органам виконавчої влади певні кошти, які забезпечують 20% зростання медиків, які працюють в системі освіти і науки.

822 постанова уряду Гройсмана передбачала трьохетапне підвищення посадового окладу освітянам. Коли Україна зможе виконати цю постанову?

Дуже дивно, коли в останній день роботи уряду приймається постанова, яке кабальна бюджету. Треба жити в тих реаліях, в яких ми живемо на сьогодні. Тобто це постанова, яка нічим не забезпечена. Ми спілкувалися з асоціаціями міст, з мерами обласних центрів, з мерами маленьких міст. Виконати цю популістичну постанову неможливо ні з центрального бюджету, ні з місцевого.

Можливо, потрібно її скасувати?

Скасувати завжди простіше. Але, поки не плануємо її скасовувати, враховуючи підтримку президента України в галузі. Ми плануємо у будь-якому випадку крокувати у напрямку реалізації цієї постанови.

Шкарлет про своє призначення, вакцинацію освітян та Всеукраїнську школу онлайн
У Міносвіти підготували законопроєкт про соціальні гарантії педагогам у разі захворювання на СOVID-19. Міністерство освіти і науки України

Чи маєте Ви стратегію, як буде відбуватися навчання в умовах епідемії наступного року?

У бюджеті на наступний рік передбачено 1 млрд на формування місць дистанційного навчання для кожної української школи. Окрім того, було прийнято постанову про забезпечення певними гаджетами для освітнього процесу. Це стосувалось насамперед дітей з особливими освітніми проблемами, коли таким дітям може навіть передаватися гаджет для використання в освітньому процесі.

11 грудня ми презентували Всеукраїнську школу онлайн як офіційний додаток підвищення спроможності до навчання кожного українця і кожного громадянина світу, які хочуть навчатися за українською програмою українською мовою.

Чим нова Всеукраїнська школа онлайн бути відрізнятися від тієї, що була на початку карантину?

На початку карантину були лише телеуроки, лише статика. На сьогодні разом з нашими швейцарськими партнерами була створена платформа. На сьогодні завантажено 800 років з 5 до 9 класу, які верифіковані і дозволяють не тільки переглядати, а створювати кабінет вчителя і кабінет учня, тестувати учня по залишкам знань, які мають місце після опанування того чи іншого уроку чи освітньої програми, сформулювати додаткові освітні траєкторії.

Є сільські території, де реально не вистачає викладачів. Є вчителі, які викладають декілька предметів і не завжди вони є профільними фахівцями з того чи іншого предмету. Оці 800 еталонних уроків можуть бути покладені будь-яким вчителем в основу формування своєї стратегії викладання предмету і дотягування змісту цього предмету до еталонного у будь-якому куточку нашої держави і за її межами.

Ви запропонували ще одну новацію — електронні щоденники і журнали у закладах загальної середньої освіти. Поясніть, як буде працювати.

Електронний щоденник та електронний журнал — це сучасні інструменти, які дозволяють уникнути паперового дублювання, зробити повноформатний доступ батьків для оцінки освітньої траєкторії кожної дитини, дозволяють уникнути певних корупційних складових у виставленні оцінок або у зловживанні певними варіаціями стосовно додання балів або чогось іншого. Це сучасний інструмент, який повністю прозоро висвітлює освітню траєкторію кожної дитини і відтворює роботу вчителя з групою та персонально з дитиною. Накази вже підписані.

Коли учні повернуться до шкіл після канікул? У нас з 25 грудня до 10 січня планові канікули, а далі з 8 січня 2020 року і до 24 січня 2021 року запроваджений локдаун.

По-різному. Школи у нас автономні. Міносвіти рекомендувало, що школи можуть взяти ці дні як канікули або буде дистанційна освіта. У межах закону України про повну загальну середню освіту є 30 днів канікул. Більша частина шкіл бере ці канікули. Але у будь-якому випадку один тиждень доведеться пройти соціальне дистанціювання, тому що це здоров'я. І тому є платформа Всеукраїнської школи онлайн, щоб освітній процес не припинявся, а також є вчителі і керівники обласних управлінь освіти, які повністю проінформовані і на повному зв'язку.

Міністерство охорони здоров'я говорить, що з наступного року ми очікуємо на препарати вакцини і почнеться масова вакцинація. Вже оприлюднили пріоритетні категорії суспільства, які будуть вакциновані але освітяни — не на перших місцях.

Звичайно, мені б хотілось, щоб освітяни завжди були на першому місці. Але на передовій є медики. За матеріалами Всесвітньої організації охорони здоров'я ковід не не є для освітян професійною хворобою. Враховуючи ту велику кількість людей, які задіяні в освіті, ми теж намагаємося поставити акценти на важливості. І, зокрема для для Міністерства охорони здоров'я, ми намагаємось якось наполягати на тому, щоб освітяни були у пріоритеті.

У цій частині ми підготували закон України, який президентом має буде поданий як першочерговий, стосовно соціальних гарантій педагогічним і науково-педагогічним працівникам, так само, як і медикам, в разі захворювання на ковід. Ця пропозиція погоджена і ми чекаємо від президента внесення до парламенту. Я думаю, що коли парламент запрацює, президент його внесе.

Триває щодо термінів початку і завершення навчання в школі. У Вас була пропозиція почати навчання в школі для дітей з 5 років і завершити в 17 років. Ви зараз не відмовились від цієї ідеї?

Суспільне обговорення триває. Воно почалося не з того, що мені особистого захотілось навчати дітей 5 років. Я дуже багато говорив з психологами. Є країни, де діти починають навчання з 4 років, якщо створити особливі умови організації освітнього процесу. Це виникло виключно після спілкування більше ніж з 3000 батьків. Питання в необхідності 12-річної освіти є світовим і європейським освітнім брендом. 12 років — це є той базовий стандарт, який сьогодні є у світі. І головна відмінність між 11-річкою 12-річкою полягає саме у профілізації.

Читайте також: Які проблеми чекають на школи через новий санітарний регламент. Пояснює освітній омбудсмен

Чи є стратегія щодо вищої школи? Коли студенти можуть повернутись до навчання вже у стінах університетів?

Україна неоднорідна по захворюваності. Є університети, які навіть взагалі не виходили у повноформатний режим навчання. Є університети, які до цього часу спокійно навчаються в нормальному режимі, принаймні у змішаному. З 25 січня, залежно від рівня захворюваності тієї чи іншої території, університетам буде простіше вирішити, як діяти.

Щодо пілоту з працевлаштування університетами своїх студентів. Як цей напрям буде розвиватися?

Він важкувато розвивається. Міністерство соцполітики дуже нас підтримує, але чомусь гальмує Пенсійний фонд. Нам треба з'єднати бази Пенсійного фонду з базами ЄДЕБО для того, щоб чітко відслідковувати процес кар’єрного руху тієї чи іншої людини після закінчення університету. Останні півроку намагаюсь якось цей процес підштовхнути. Рух є, але не такий швидкий, як би того хотілося.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди